بهترین تنظیمات دوربین عکاسی (2)

1. فوکوس کردن تنظیمات دوربین – تنظیمات مهم دوربین برای گرفتن عکس های شارپ

 

قیمت انواع رینگ لایت اورجینال در فروشگاه مینیاتور

جهت مشاهده مطلب روی آن کلیک کنید: بهترین رینگ لایت برای استریم

 

یکی از تنظیمات اولیه دوربین برای گرفتن تصاویر واضح تر، تنظیمات مختلف دوربین فوکوس است.

به طور کلی، بسته به نوع عکاسی که انجام می‌دهیم، می‌توانیم این تنظیمات دوربین را به حالت فوکوس دستی (M) یا حالت فوکوس خودکار (AF) تقسیم کنیم.

در مورد حالت های فوکوس خودکار، تفاوت بین حالت های فوکوس دوربین و مناطق فوکوس مهم است:

لطفاً توجه داشته باشید که تنظیمات دوربین نیکون و تنظیمات دوربین کانن مربوط به فوکوس معمولاً یکسان هستند، اما نام‌های متفاوتی دارند.

تنظیمات حالت فوکوس

حالت های فوکوس ابزاری هستند که برای تصمیم گیری در مورد اینکه آیا دوربین پس از فشار دادن دکمه فوکوس قفل می شود یا به تنظیم فوکوس ادامه می دهد.

دو تنظیم اصلی دوربین حالت فوکوس وجود دارد:

حالت فوکوس خودکار تکی (AF-S/One-shot AF): با استفاده از این حالت، دوربین فوکوس را روی سوژه قفل می کند، اما اگر حرکت کند، دوربین برای جبران فوکوس تنظیم نمی کند. این بهترین حالت تنظیم برای سوژه های ثابت است (و یکی از بهترین تنظیمات دوربین برای عکاسی منظره).
حالت فوکوس خودکار پیوسته (AF-C/AI-Servo): با استفاده از این حالت، هنگامی که فوکوس خود را قفل کردید، دوربین شما سعی می کند سوژه را هنگامی که درون کادر حرکت می کند ردیابی کند. این بهترین حالت تنظیم برای سوژه های متحرک است، مانند عکاسی از حیات وحش، ورزش و خیابان.

تنظیمات منطقه فوکوس

در مورد تنظیمات عکس مربوط به مناطق فوکوس، این حالت‌های اصلی برای انتخاب هستند:

حالت تک نقطه ای (AF تک نقطه ای/نقطه AF دستی): با استفاده از این حالت، می توانید یک نقطه فوکوس را انتخاب کنید. این بهترین منطقه فوکوس برای منظره، پرتره های ثابت، عکاسی ماکرو و معماری است.
حالت منطقه پویا (گسترش ناحیه فوکوس پویا/نقطه AF): هنگامی که نقطه فوکوس شما انتخاب شد، اگر سوژه شما حرکت کند، دوربین از چندین نقطه فوکوس برای ردیابی آن استفاده می کند. برای عکاسی از حیات وحش، ورزش و خیابان بهترین است.
حالت منطقه خودکار (انتخاب نقطه فوکوس خودکار خودکار/انتخاب نقطه فوکوس خودکار): دوربین به طور خودکار نقاط فوکوس مورد استفاده را تعیین می کند. برای صحنه هایی که باید روی چیزی آسان و نزدیک به دوربین تمرکز کنید بهترین است.
تنظیمات دوربین خوب دیگری مانند فوکوس خودکار EYE برای یادگیری در مورد مناطق فوکوس وجود دارد، اما این به مدل دوربین شما بستگی دارد.

نحوه تغییر تنظیمات دوربین فوکوس

دکمه ها و صفحه های تغییر تنظیمات فوکوس دوربین از دوربینی به دوربین دیگر متفاوت است. در اکثر دوربین های سطح مبتدی، می توانید این کار را از منو انجام دهید در حالی که اکثر دوربین های پیشرفته شامل دکمه های مستقیم یا دکمه های سفارشی برای انجام آن هستند.

2. تعادل رنگ سفید – اهمیت تنظیمات دوربین کلوین

یکی دیگر از تنظیمات اولیه (و آسان) دوربین برای یادگیری، تعادل رنگ سفید است.

تنظیم تعادل رنگ سفید در دوربین چیست؟

به طور خلاصه، تراز سفیدی یک تنظیم عکاسی برای دریافت رنگ‌های تصویر شما بدون تأثیر رنگ منبع نور صحنه است. تنظیم تعادل رنگ سفید برای جلوگیری از گرفتن رنگ گرم یا سرد تصاویر شما می باشد.

تعادل رنگ سفید ارتباط نزدیکی با دمای رنگ دارد که بر حسب کلوین یا K اندازه گیری می شود. هر چه عدد در مقیاس بیشتر باشد، رنگ سردتر خواهد بود.

با توجه به تنظیمات تراز سفیدی در دوربین، سه نوع اصلی وجود دارد:

تعادل رنگ سفید خودکار (AWB): همانطور که از نام آن مشخص است، دوربین به طور خودکار بهترین تنظیمات دوربین WB را تنظیم می کند.
تنظیمات از پیش تعیین شده تعادل سفیدی (تراز سفید نیمه خودکار): دوربین حالت های مختلف از پیش تعیین شده مربوط به دمای رنگ های مختلف را ارائه می دهد.
تنظیم دستی دوربین تعادل رنگ سفید (حالت تراز سفیدی سفارشی): می توانید با تنظیم یک عدد کلوین خاص یا ایجاد تعادل رنگ سفید سفارشی، تعادل رنگ سفید را به صورت دستی تنظیم کنید.

بهترین تنظیمات دوربین تعادل رنگ سفید

AWB محبوب ترین و پرکاربردترین تنظیم تراز سفیدی است که به طور پیش فرض در اکثر دوربین های دیجیتال تنظیم شده است.

تنظیمات از پیش تنظیم تعادل سفیدی برای محیط هایی که یک نوع نور بر صحنه غالب است، بهترین هستند.

تعادل رنگ سفید دستی یکی از بهترین تنظیمات دوربین در شب و در شرایطی است که نور می تواند تغییر کند، مانند هنگام عکاسی پانوراما. همچنین یک تنظیم اساسی دوربین در عکاسی محصول برای به حداکثر رساندن دقت رنگ است.

برخلاف تنظیمات قبلی دوربین، تا زمانی که در حالت خام عکاسی می کنید، می توانید تعادل رنگ سفید خود را در مراحل پس از پردازش کاملاً تغییر دهید. تنظیمات دوربین من مربوط به تعادل رنگ سفید در اکثر مواقع به صورت خودکار است به جز زمانی که در نور کم یا پانوراما عکس می‌گیرم.

نحوه تغییر تنظیمات عکس تعادل سفید

این نیز از دوربینی به دوربین دیگر متفاوت است، اکثر دوربین های سطح مبتدی شامل این تنظیمات در منو و پیشرفته ترین دوربین ها شامل دکمه های مستقیم یا سفارشی می شوند.

3. تنظیمات فرمت فایل – یک تنظیم اساسی کیفیت دوربین

بهترین تنظیمات کیفیت دوربین مربوط به فرمت فایل است و به سادگی عکاسی در حالت خام است!

فایل‌های خام حاوی اطلاعات بسیار بیشتری نسبت به JPEG هستند، که هنگام ویرایش تصاویر ضروری است و باید از رنگ و محدوده دینامیکی حداکثر استفاده را ببرید.

برخی از دوربین ها گزینه فایل های خام “فشرده” و “غیر فشرده” را ارائه می دهند. اگر مدل دوربین شما می تواند Raw را بدون از دست دادن کیفیت فشرده کند، این گزینه را انتخاب کنید. در صورت کاهش کیفیت، توصیه می کنیم از گزینه تنظیمات دوربین فایل خام فشرده نشده استفاده کنید.

اگر نمی‌خواهید بعداً عکس‌های خود را ویرایش کنید، می‌توانید با فرمت RAW + JPEG نیز عکس بگیرید، اما به خاطر داشته باشید که کارت‌های SD شما زودتر پر می‌شوند.

نحوه تغییر تنظیمات کیفیت فایل در دوربین

در اکثر دوربین ها، شما باید این کار را از منو انجام دهید، حتی اگر برخی از دوربین های پیشرفته به شما اجازه می دهند این کار را با یک دکمه مستقیم تغییر دهید.

4. حالت درایو – یک تنظیم اولیه دوربین برای مبتدیان

حالت‌های درایو تنظیمات دوربین خوبی هستند که بسته به نوع سوژه‌ای که در حال عکاسی هستید، می‌توانید با آنها آشنا شوید و از آنها استفاده کنید.

تنظیمات دوربین حالت های درایو چیست؟

به عبارت ساده، از حالت های درایو برای کنترل فرکانس عکسبرداری استفاده می شود.

تنظیمات اصلی دوربین حالت درایو عبارتند از:

تک شات: وقتی شاتر را فشار می دهید، یک عکس می گیرید. این یک حالت ساده و بهترین حالت در اکثر شرایط است.
حالت پیوسته: وقتی شاتر را فشار می دهید، دوربین شما چندین عکس می گیرد. تعداد عکس هایی که می توانید به صورت پشت سر هم بگیرید به مدل دوربین شما بستگی دارد. اکثر دوربین‌های پیشرفته بسته به موضوع، این گزینه را نیز دارند که عکس‌های پشت سر هم کم یا زیاد انجام دهند.
تاخیر شاتر: وقتی شاتر را فشار می دهید، دوربین بعد از یک زمان مشخص مانند 2، 5 یا 10 ثانیه شاتر را رها می کند.
قفل آینه: با استفاده از این تنظیم، دوربین DSLR آینه را بلند می کند تا از لرزش و مشکلاتی مانند سیلی آینه جلوگیری کند. این یک تنظیم انحصاری دوربین DSLR است.

نحوه تغییر حالت درایو

می‌توانید این تنظیمات عکاسی دوربین را از منو/عملکردهای دوربین خود تغییر دهید.

5. کاهش نویز نوردهی طولانی – یک تنظیمات عکس بحث برانگیز

این یک تنظیم دوربین تا حدودی بحث برانگیز است. برخی از عکاسان از این تنظیمات عکس استفاده می کنند در حالی که برخی دیگر هرگز از آن استفاده نمی کنند.

تنظیم دوربین NR نوردهی طولانی چگونه است؟

با استفاده از کاهش نویز نوردهی طولانی، دوربین شما مقداری نویز را در فایل شما پردازش می کند.

نقطه ضعف اصلی این تنظیمات اولیه دوربین این است که شما نمی توانید دوربین خود را در حالی که در حال پردازش کاهش نویز است کار کنید و این فرآیند با سرعت شاتر برابر است. به عنوان مثال، اگر 30 ثانیه از کهکشان راه شیری عکس بگیرید، دوربین 30 ثانیه طول می کشد تا نویز را کاهش دهد و در این مدت نمی توانید از دوربین خود استفاده کنید.

نحوه روشن/خاموش کردن کاهش نویز طولانی مدت

می‌توانید این تنظیمات عکاسی دوربین را از منو/عملکردهای دوربین خود تغییر دهید.

 

مطالب مرتبط: بهترین تنظیمات دوربین عکاسی (1)
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *