بهترین تنظیمات دوربین عکاسی (1)

 بهترین تنظیمات دوربین عکاسی

تسلط بر تنظیمات دوربین عکاسی برای عکاسان مبتدی ضروری است تا به آنها کمک کند مهارت های عکاسی خود را تقویت کنند.

با این حال، با در نظر گرفتن نام‌ها، عملکردها و دکمه‌های دوربین، شماره‌گیرها و چرخ‌های مختلف، می‌توان تنظیمات دوربین را درک کرد. برای شما آشنا به نظر می رسد؟

خرید انواع رینگ لایت اورجینال در فروشگاه مینیاتور

بهترین تنظیمات دوربین 1

بهترین تنظیمات دوربین 1

جهت مشاهده مطلب روی آن کلیک کنید: بهترین رینگ لایت برای تاتو

برای کمک به درک بهتر تنظیمات عکاسی، ما این راهنمای تنظیمات دوربین را ایجاد کرده ایم که در آن بهترین تنظیمات دوربین و کارهایی که انجام می دهند را پیدا خواهید کرد.

ما با سه تنظیمات اصلی دوربین که باید بدانید شروع می‌کنیم و از آنجا به سایر تنظیمات خوب دوربین که معمولاً در عکاسی استفاده می‌شوند می‌رویم.

در زیر، تمام تنظیمات دوربین را به همراه تنظیمات ایده آل دوربین بسته به ژانر و موضوعی که عکاسی می کنید، توضیح داده شده است.

ما با تنظیمات اولیه دوربین نوردهی شروع می کنیم و سپس به سایر تنظیمات مهم عکاسی می رویم.

همانطور که در بالا ذکر شد، برای درک بهتر تنظیمات دوربین عکاسی و یادگیری نحوه تنظیم آنها، به شدت توصیه می کنیم مقاله تنظیمات دوربین خاصی را که در هر بخش خواهید یافت، بخوانید!

1. دیافراگم – نخستین گام در تنظیمات اولیه دوربین

دیافراگم یکی از مهمترین تنظیمات عکاسی و یکی از تنظیمات اولیه دوربین برای مبتدیان است.

تنظیمات دیافراگم در دوربین چگونه است؟

به عبارت ساده، دیافراگم باز شدن لنز دوربین است که بر میزان نوری که از لنز به سنسور می رسد تأثیر می گذارد. به همین دلیل، این تنظیم دوربین تأثیر مستقیمی بر نوردهی تصویر دارد و برای عمق میدان، وضوح و نمای نهایی تصویر بسیار مهم است.

حداکثر و حداقل دیافراگم توسط عددی که به‌عنوان مقدار F-stop شناخته می‌شود، تعیین می‌شود که از دنباله‌ای مانند این پیروی می‌کند (هرچه عدد کوچک‌تر باشد، دیافراگم بزرگ‌تر است و بالعکس):

بهترین تنظیمات دیافراگم دوربین

در تنظیمات دیافراگم دوربین شما؛ هنگامی که می خواهید بخش بزرگی از صحنه را در فوکوس داشته باشید (عمق میدان بزرگ)، باید از دیافراگم باریک استفاده کنید، یعنی دیافراگم بین f/8 و f/16. یک مثال خوب از دیافراگم باریک عکاسی منظره است. عکاسان معمولاً از مناظر خود بین f/8 و f/11 عکس می‌گیرند.

اگر برعکس، هدف شما فوکوس کردن بخش کوچکی از صحنه در حین تار کردن برخی از مناطق تصویر است، یا اگر در نور کم عکاسی می‌کنید، باید دیافراگم باز را از حداکثر هدف بگیرید. باز کردن لنز مانند f/2.8 به f/5.6. نمونه هایی از این موارد عکاسی پرتره و شب است.

نحوه تغییر تنظیمات دیافراگم در دوربین

در اکثر دوربین ها، کلید تنظیم دیافراگم در سمت راست بالای بدنه دوربین، در قسمت جلو یا عقب قرار دارد.

2. سرعت شاتر – یک تنظیم ضروری برای عکاسی برای ثبت حرکت

سرعت شاتر یکی دیگر از تنظیمات اساسی دوربین است که به تنظیمات اصلی دوربین نوردهی نیز مرتبط است.

تنظیم سرعت شاتر در دوربین چیست؟

به طور خلاصه، سرعت شاتر مدت زمانی است که شاتر دوربین باز است و نور را می گیرد. تنظیم دوربین سرعت شاتر نقش کلیدی در نوردهی دارد و دو اثر مهم دارد: حرکت و لرزش.

سرعت شاتر بر حسب ثانیه و کسری از ثانیه اندازه گیری می شود. به دنبال این ترتیب، هرچه این عدد بیشتر باشد، زمان نوردهی طولانی‌تر می‌شود:

بهترین تنظیمات سرعت شاتر در دوربین

در مورد تنظیمات سرعت شاتر در دوربین ، زمانی که می خواهید حرکتی را مانند عکاسی با نوردهی طولانی ثبت کنید یا می خواهید در نور کم مانند عکاسی در شب عکاسی کنید، باید از سرعت شاتر آهسته تر استفاده کنید، معمولاً از 1/60 ثانیه تا چند دقیقه. . این تنظیم عکاسی معمولاً در اکثر دوربین‌ها به 30 اینچ محدود می‌شود، بنابراین برای افزایش این زمان، باید از تنظیمات دوربین حالت Bulb و شاتر استفاده کنید. به عنوان مثال، تنظیمات دوربین برای عکاسی از راه شیری از نظر سرعت شاتر معمولاً بین 15-25 ثانیه است.

از طرف دیگر، وقتی می‌خواهید حرکت را فریز کنید، باید سرعت شاتر سریع را هدف بگیرید، معمولاً بین 1/60 و حداقل تنظیم سرعت شاتر دوربین خود، که معمولاً 1/4000 ثانیه است. یک مثال خوب برای تنظیم دوربین در این مورد، عکس های اکشن هستند، مانند عکاسی از حیات وحش یا ورزش.

نحوه تغییر تنظیمات سرعت شاتر در دوربین

در اکثر دوربین‌ها، کلید تنظیم سرعت شاتر در سمت راست بالای بدنه دوربین، در صفحه جلو یا عقب قرار دارد.

3. ISO – تنظیم کلید روی دوربین

ISO آخرین تنظیم مثلث نوردهی و احتمالاً سخت ترین تنظیم دوربین برای مبتدیان است.

تنظیمات دوربین ISO چیست؟

به طور خلاصه، ISO اطلاعات نور گرفته شده توسط سنسور دوربین را افزایش می دهد. ISO به طور مستقیم بر نوردهی و نویز دیجیتال تأثیر می گذارد، بنابراین یک تنظیم مهم دوربین برای جلوگیری از نویز دیجیتال است.

ISO در عکاسی در محدوده ای از “سطوح ISO” اندازه گیری می شود، که دنباله ای مانند زیر را دنبال می کند: (هر چه این عدد بیشتر باشد، ایزو، میزان نور و نویز دیجیتال بیشتر است):

بهترین تنظیمات ایزو در دوربین

تنظیمات دوربین ISO ایده آل به اندازه سنسور دوربین و عوامل دیگری مانند نوع عکاسی بستگی دارد.

هنگامی که در شرایط نوری خوب عکاسی می کنید، باید از تنظیمات ISO پایین استفاده کنید. مقادیر ISO از ISO 100-ISO 400 ایزوهای پایین در نظر گرفته می شوند.

با این حال، در شرایطی که نور زیادی در دسترس نیست یا باید سرعت شاتر را افزایش دهید، به احتمال زیاد باید یک تنظیم ISO بالا، معمولا بین ISO 800 و ISO 6400 تنظیم کنید. باید حداکثر را تنظیم کنید. ISO با توجه به دوربین شما. یک نقطه مرجع خوب ISO 3200 برای دوربین های سطح پایه و ISO 6400 برای دوربین های پیشرفته تر است.

برای دیدن یک مثال، تنظیم عکس ISO برای شفق شمالی در مقایسه با تنظیم دوربین ISO برای عکاسی در نور آفتاب بیشتر خواهد بود.

نحوه تغییر تنظیمات ISO در دوربین

محل قرارگیری دکمه تنظیم ISO از دوربینی به دوربین دیگر کاملا تغییر می کند، اما اکثر مدل ها دارای دکمه مستقیم برای تغییر آن هستند. اگر مطمئن نیستید که ایزو روی دوربین شما کجاست، توصیه می کنیم دفترچه راهنمای دوربین خود را بررسی کنید.

4. حالت های دوربین – کلید اصلی دوربین

هنگامی که سه تنظیمات اصلی دوربین را شناختید، اکنون زمان آن رسیده است که یاد بگیرید چگونه تنظیمات دوربین را برای نوردهی تغییر دهید.

تنظیمات حالت دوربین چیست؟

به طور خلاصه، حالت‌های دوربین کنترل‌هایی هستند که به شما امکان می‌دهند تنظیمات اصلی عکس مانند دیافراگم، سرعت شاتر و ISO را تنظیم کنید تا بهترین نوردهی را در یک عکس بگیرید.

احتمالاً قبلاً شنیده اید که بهترین تنظیمات اولیه DSLR یا بدون آینه نیاز به کنترل کاملاً دستی در دوربین دارند. در حالی که این تا حدی درست است، می توانید از استفاده از هر یک از حالت های نیمه خودکار یا اولویت نیز بهره مند شوید.

اینها تنظیمات اصلی عکاسی حالت های دوربین هستند:

حالت برنامه دوربین (“حالت P”): با استفاده از این حالت، دوربین شما به طور خودکار دیافراگم و سرعت شاتر را تنظیم می کند.
حالت اولویت شاتر (“حالت S/Tv”): در این حالت، سرعت شاتر را تنظیم می کنید و دوربین دیافراگم را تنظیم می کند.
حالت اولویت دیافراگم (“حالت A/Av”): دیافراگم را تنظیم می کنید و دوربین سرعت شاتر را تنظیم می کند.
حالت دوربین دستی (M): با استفاده از این حالت، تمام تنظیمات دوربین را انتخاب می کنید.

بهترین تنظیمات حالت دوربین

حالت عکسبرداری برنامه یک تنظیم اولیه دوربین برای مبتدیان و برای عکاسی از موضوعات چالش برانگیز است که در آن تعیین بهترین تنظیمات دشوار است. هنگامی که با تنظیمات دوربین خود احساس راحتی بیشتری کردید، به احتمال زیاد می خواهید به هر یک از حالت های دوربین دیگر بروید.

اولویت شاتر در مواردی است که حداقل سرعت شاتر مورد نیاز برای ثابت کردن حرکت سوژه را می‌دانید، مانند عکاسی از پرندگان در پرواز، عکاسی ورزشی، یا هنگام عکاسی از هواپیما.

تنظیمات دوربین با اولویت دیافراگم در طیف وسیعی از سناریوها مفید است. هنگامی که دیافراگم مورد نیاز خود را بشناسید، مانند دیافراگم باریک برای مناظر یا دیافراگم باز برای پرتره، این حالت کار را برای شما آسان تر می کند. همچنین یک حالت بسیار رایج برای عکسبرداری از حیات وحش است.

دستی حالت نهایی است و تنظیمات دوربین برای مبتدیان بسیار دلهره آورتر است. می‌توانید از آن در موقعیت‌های زیادی مانند منظره، پانوراما، شب و عکاسی نجومی و غیره استفاده کنید.

اگر می‌خواهید از کیلدهای دوربین خود نهایت استفاده را ببرید و نوردهی را ببندید، توصیه می‌کنیم از حالت دوربین دستی یا حالت اولویت دیافراگم استفاده کنید. 

نحوه تغییر تنظیمات حالت دوربین

همه دوربین های دیجیتال به شما امکان می دهند حالت دوربین را با استفاده از کلید یا صفحه اصلی دوربین که در بالای بدنه دوربین قرار دارد تغییر دهید.

5. حالت های اندازه گیری – تنظیم اساسی دوربین برای اندازه گیری نور

آخرین تنظیم مربوط به تنظیمات دوربین و نوردهی حالت نورسنجی است.

تنظیمات حالت نورسنجی چیست؟

به طور خلاصه، حالت‌های نورسنجی روشی هستند که دوربین شما نور صحنه را اندازه‌گیری می‌کند. در دوربین های دیجیتال این کار با استفاده از نورسنج تعبیه شده در بدنه دوربین انجام می شود.

بی توجهی به حالت دوربین، درک نحوه عملکرد نورسنجی و حالت های مختلف اندازه گیری اساسی است. تنظیمات دوربین شما برای یک روز آفتابی بسیار متفاوت از تنظیمات دوربین شما برای عکاسی نجومی خواهد بود و نحوه محاسبه نور تاثیر مستقیمی بر نوردهی نهایی عکس شما خواهد داشت.

اگر در یکی از حالت‌های خودکار دوربینتان عکاسی می‌کنید، حالت نورسنجی نحوه تنظیم تنظیمات دوربین را تغییر می‌دهد. در صورتی که به صورت دستی عکاسی می کنید، مرجع شما برای اینکه بدانید آیا عکس به درستی نوردهی می شود یا خیر، مقدار نوردهی (EV) است که بسته به حالت نورسنجی نیز تغییر می کند.

اینها تنظیمات اصلی حالت نورسنجی دوربین هستند:

نورسنجی چند/ماتریسی: با استفاده از این حالت، دوربین نور کل صحنه را ارزیابی می کند و کادر را به مناطق مختلف تقسیم می کند.
نورسنجی با وزن مرکزی: دوربین مرکز کادر را می گیرد تا نور صحنه را محاسبه کند.
نورسنجی نقطه ای: دوربین از یک نقطه فوکوس برای محاسبه نور استفاده می کند.

بهترین تنظیمات حالت نورسنجی در دوربین

نورسنجی چندگانه حالت پیش‌فرض در اکثر دوربین‌های دیجیتال است و در بیشتر موقعیت‌ها هدف شما را برآورده می‌کند.

تنظیم دوربین با وزن مرکزی زمانی که سوژه شما در وسط کادر قرار دارد، مانند پرتره هد شات یا در برخی عکس‌های حیات وحش، مفید است.

زمانی که سوژه شما یا ناحیه خاصی از سوژه که می‌خواهید عکس بگیرید بسیار کوچک است، نورسنجی نقطه‌ای تنظیم کنید، مانند چشم‌ها در پرتره، پرنده‌ای کوچک در کادر، یا ماه در برابر آسمان تاریک.

کلید جبران نوردهی

دکمه/گردشگر جبران نوردهی نیز به حالت های اندازه گیری دوربین مربوط می شود. با استفاده از این عملکرد، می توانید مقدار نورسنجی را در دوربین خود کم یا زیاد کنید و به دوربین اطلاع دهید که علاقه مند به داشتن یک تصویر با نوردهی بیش از حد یا کم نور هستید.

هنگام استفاده از هر یک از حالت های خودکار یا نیمه خودکار دوربین، می توانید این تنظیم دوربین را تنظیم کنید. این یک راه خوب برای کمک به دوربین شما در شرایط نوری چالش برانگیز است، به خصوص زمانی که کنتراست بالا وجود دارد، مانند صحنه های برفی. همچنین هنگام ثبت یک صحنه مطابق با دید هنری شما مفید است.

نحوه تغییر تنظیمات حالت نورسنجی دوربین

برخی از دوربین های پیشرفته دارای دکمه های مستقیم برای تغییر حالت نورسنجی هستند، اما در اکثر دوربین ها، باید این کار را از منو یا دکمه عملکردها انجام دهید.

نحوه تغییر تنظیمات جبران نوردهی

جبران نوردهی را می‌توان با استفاده از یک دکمه کوچک به همراه هر یک از صفحه‌های جلو/عقب یا با استفاده از کلید چرخان جبران نوردهی خاص، در صورتی که دوربین شما دارای این دکمه باشد، تغییر داد.

مطالب مرتبط: محاسبه تعداد شات در دوربین عکاسی
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *