بهترین تنظیمات دوربین برای عکاسی پرتره

در این مقاله، ما قصد داریم 10 نکته و تنظیمات دوربین را برای پرتره به شما ارائه دهم. اینها فقط نقاط شروعی هستند که به شما کمک می کنند تا ادامه دهید. بنابراین از آنها استفاده کنید، اما هر بار که عکس‌برداری می‌کنید یا به مکان جدیدی نقل مکان می‌کنید، آن‌ها را آزمایش و اصلاح کنید.

 

قیمت انواع رینگ لایت در فروشگاه مینیاتور

جهت مشاهده مطلب روی آن کلیک کنید: دلایل خرید رینگ لایت

 

توجه: به خاطر داشته باشید، این موارد در شرایطی اعمال می شود که در آن شما نور را کنترل می کنید و ثابت است (تغییر نمی کند) و دوربین و سوژه هر دو ثابت هستند (متحرک نیستند). وضعیت مخالف (جایی که همه چیز در حال تغییر و حرکت است) را در مقاله آینده پوشش خواهم داد.

تنظیمات دوربین و تجهیزات مورد استفاده برای پرتره:

1- لنز – برای زیبایی سوژه خود از یک لنز تله فوتو کوتاه استفاده کنید.
2- سه پایه – زمانی که شما و سوژه در حال حرکت نیستید از یکی استفاده کنید.
3- ریموت شاتر – از یکی استفاده کنید!
4- در حالت دستی عکس بگیرید.
5- ISO – در صورت امکان 100-400 پایین است، در صورت نیاز به سرعت شاتر بیشتر، بالاتر است.
6- حالت فوکوس – فوکوس خودکار، آن را روی یک نقطه تنظیم کنید و از فوکوس دکمه برگشت استفاده کنید.
7- حالت عکاسی – تک شات.
8- دیافراگم – بین f/2 و f/4 برای یک سوژه (پس‌زمینه را از فوکوس خارج کنید) یا f/5.6-f/8 برای گروه‌ها.
9- سرعت شاتر – حداقل 1/200 در دست یا 1/15 در سه پایه (اگر از بچه ها عکس می گیرید سریع تر).
10- تعادل رنگ سفید – از پیش تنظیم مناسب برای شرایط نوری انتخاب کنید یا یک تعادل سفارشی انجام دهید.

بیایید هر یک را با جزئیات بیشتری بررسی کنیم.

شماره 1 – از کدام لنز استفاده کنید

ما در این مقاله، نحوه انتخاب لنز مناسب، این موضوع را تا حدی عمیق توضیح دادیم، بنابراین در اینجا به جزئیات زیادی نمی پردازیم. به آنجا سر بزنید و برای اطلاعات بیشتر آن را بخوانید.

پاسخ کوتاه در اینجا این است که اگر می‌خواهید سوژه خود را با چهره طبیعی نشان دهید، از یک لنز تله فوتو کوتاه استفاده کنید. چیزی مانند 85-100 میلی متر انتخاب خوبی است. اگر از دوربین فول فریم استفاده می کنید، لنز 135-150 میلی متری را امتحان کنید.

کاری که یک لنز تله‌فوتو انجام می‌دهد این است که به شما کمک می‌کند پرسپکتیو را فشرده کنید، در صورت تمایل، پس‌زمینه را بیشتر از فوکوس خارج کنید، و چهره سوژه را منحرف نکنید. استفاده از لنز واید لزوماً بد نیست، اما سوژه شما را منحرف می‌کند و چهره آن‌ها را به‌طور عجیبی متناسب و بدشکل می‌کند. معمولا چیزی نیست که شما بخواهید.

اگر بیشتر یک پرتره محیطی، یک ژست تمام قد، یا گرفتن یک عکس دسته جمعی انجام می دهید، استفاده از یک لنز واید جزئی تا یک لنز معمولی ممکن است انتخاب خوبی باشد.

شماره 2 – از سه پایه استفاده کنید

وقتی این را در کلاس به دانش آموزان می گوییم اغلب با مقاومت زیادی در برابر استفاده از سه پایه مواجه می شویم.

بسیاری از عکاسان احساس می کنند که خلاقیت آنها را محدود می کند و دست و پا گیر است و فقط آزار دهنده است. اگر این برای شما هم صادق است – ما دو دلیل را به شما می گوییم که چرا این را توصیه می کنیم، و شما می توانید تصمیم بگیرید.

ابتدا استفاده از سه پایه شما را مجبور می کند سرعت خود را کاهش دهید.

این چیز خوبی است!

برای بررسی تمام تنظیمات، تجزیه و تحلیل نور و انجام یک عکس آزمایشی وقت بگذارید. در این مورد به ما اعتماد کنید – وقتی قبل از فشار دادن دکمه، سرعت خود را کم کنید و فکر کنید، نتایج بهتری خواهید گرفت.

دوم اینکه می توانید از پشت دوربین خارج شوید و با سوژه چشم در چشم باشید.

اگر می‌خواهید بهترین عکاسی را داشته باشید و با فردی که از او عکس می‌گیرید رابطه برقرار کنید – انجام این کار زمانی که او نمی‌تواند در چشمان شما نگاه کند بسیار سخت است.

دوربین را روی سه پایه قرار دهید و در حین عکاسی، با آنها صحبت کنید. آنها را درگیر مکالمه کنید و چند عکس دیگر بگیرید. ببینید کدام تصاویر بهتر هستند، بهترین حالات کدام هستند؟ اما مهمتر از آن، از مدل خود بپرسید کدام تجربه برای آنها بهتر بود؟ چقدر فرق داشت؟

توجه: به یاد داشته باشید که هنگام استفاده از سه پایه، تثبیت کننده تصویر را خاموش کنید. در واقع می تواند لرزش دوربین بیشتری را هنگامی که دوربین به طور محکم روی سه پایه نصب شده است، ایجاد کند.

شماره 3 – از یک ریموت شاتر استفاده کنید

افزودن یک ریموت شاتر به شما کمک می کند با جلوگیری از لرزش دوربین هنگام فشار دادن دکمه، تصاویر واضح تری دریافت کنید.

این یکی با شماره 2 بالا همراه است. هنگامی که روی سه پایه قرار گرفتید، می توانید از سرعت شاتر پایین تری نیز استفاده کنید (با فرض اینکه از یک فرد بالغ عکس می گیرید).

و حتی می توانید از مخفی شدن پشت دوربین دورتر شوید. این در هنگام عکاسی از کودکان بسیار مهم است.

شماره 4 – در حالت دستی عکس بگیرید

اینکه در چه حالت دوربین عکاسی کنید تصمیم بزرگ بعدی شماست.

می توانیم به شما بگوییم از چه حالت هایی برای موقعیت های مختلف استفاده می کنیم. واقعاً بسیار ساده است – فقط این دستورالعمل ها را دنبال کنید:

اگر دوربین شما روی سه پایه است، در حالت دستی عکس بگیرید.
وقتی به صورت دستی عکاسی می کنید، در اولویت دیافراگم عکس بگیرید.

بنابراین استفاده از سه پایه شامل مواردی مانند عکاسی از عکس های HDR، عکاسی در شب و هرگونه نوردهی طولانی است.

برای اکثر عکس‌برداری‌های غیررسمی در راه رفتن، مانند عکاسی خیابانی و سفر – اولویت دیافراگم عکس بهتر است. تنها استثنایی که می توانیم به آن فکر کنیم زمانی است که می خواهیم پانینگ انجام دهم. سپس به اولویت شاتر سوئیچ می کنیم.

خوب حالا که در حالت دستی هستید، به شما می گوییم که چرا این را توصیه می کنیم. همانطور که قبلاً در بالا ذکر کردیم، استفاده از سه پایه شما را مجبور به کاهش سرعت می کند. خوب عکسبرداری در حالت دستی نیز به نوعی انجام می شود، بنابراین آنها به خوبی با هم کار می کنند.

اما کار دیگری که عکاسی دستی انجام می دهد این است که به شما امکان می دهد تمام تنظیمات خود را انتخاب کنید و تغییر نخواهند کرد – حتی اگر نور یا سایر عوامل اطراف شما تغییر کند.

این همچنین به این معنی است که از یک فریم به فریم دیگر نوردهی های واقعاً ثابتی خواهید داشت.

شماره 5 – ایزو

برای پرتره ها، بالاترین کیفیت تصویر ممکن را می خواهید.

بنابراین برای ایزو آن را تا جایی که می توانید پایین بیاورید تا از نویز اضافی در عکس های خود جلوگیری کنید.

جایی بین ISO 100 تا 400 بروید.

اما با گفتن این موضوع، باید سرعت شاتر قابل استفاده را نیز حفظ کنید.

اگر تصویر شما به دلیل سوژه یا حرکت دوربین تار است، مهم نیست که چقدر بدون نویز باشد.

پیشنهاد می کنیم از ISO 400 شروع کنید و در صورت لزوم تنظیم کنید. به این معنا که اگر در سایه، نور کم، یا داخل خانه با استفاده از نور پنجره عکاسی می‌کنید، احتمالاً باید آن را افزایش دهید. در صورت نیاز از استفاده از ISO 800 یا حتی 1600 نترسید. اما به یاد داشته باشید که اگر نور کم است، می توانید دیافراگم خود را نیز باز کنید.

شماره 6 – حالت فوکوس

در اینجا از فوکوس تک نقطه ای استفاده کنید (نه منطقه ای یا چند نقطه)، اجازه ندهید دوربین انتخاب کند که روی چه چیزی برای شما فوکوس کند.

اغلب این اشتباه می شود. همیشه روی چشم سوژه تمرکز کنید. اگر یک چشم نسبت به چشم دیگر به دوربین نزدیکتر است، روی چشم نزدیک فوکوس کنید.

شماره 7 – حالت شات

این کوتاه است – حالت شات را روی Single تنظیم کنید.

نیازی نیست از حالت پشت سر هم استفاده کنید و ۴ تا ۸ فریم در ثانیه عکس بگیرید. این یک مسلسل نیست و شما ورزش نمی کنید.

گرفتن تصاویر زیاد بهترین عکس ها را در پرتره به دست نمی آورد.

هر بار یک فریم بگیرید.

با مدل خود ارتباط بگیرید و با آن صحبت کنید. وقتی چیز خوبی دیدید دکمه را فشار دهید.

انتخابگر باشید، منتظر لحظات مناسب باشید.

شماره 8 – دیافراگم

برای پرتره های یک نفر، دیافراگم خود را بین f/2 و f/4 تنظیم کنید. اگر لنزی ندارید که به این اندازه باز شود، روی یک f/1.8 50 میلی‌متری خوب و قدیمی سرمایه‌گذاری کنید. این ارزان، فوق العاده و همه کاره است. استفاده از دیافراگم باز مانند این به شما کمک می کند پس زمینه را تار کنید.

اگر این تنظیمات را دارید مراقب باشید که خیلی باز عکس بگیرید مانند f/1.8 یا f/1.4. عمق میدان به قدری باریک است که باید فوکوس خود را واقعاً دقیق کنید و در نهایت می‌توانید چشم‌های آن‌ها را واضح بگیرید و بینی و گوش‌های آن‌ها را از فوکوس خارج کنید. اگر از آن ظاهر خوشتان می آید و می توانید فوکوس خود را حفظ کنید – آن را دنبال کنید. در غیر این صورت، دیافراگم کمی کوچکتر f/2.8 یا f/4 را انتخاب کنید.

شماره 9 – سرعت شاتر

در نکته شماره 5 در بالا، اشاره کردیم که باید مطمئن شوید که سرعت شاتر به اندازه کافی بالا برای واضح نگه داشتن تصویر دارید. به حداقل سرعت شاتری که می توانید به صورت دستی استفاده کنید (یکی در فاصله کانونی) فکر کنید، همچنین به این فکر کنید که چقدر می توانید با استفاده از سه پایه آهسته حرکت کنید.

سه پایه دوربین را در هر سرعت شاتر ثابت نگه می دارد، حتی یک ثانیه یا بیشتر. اما احتمال حرکت نکردن سوژه در این مدت چقدر است؟ بنابراین سرعت شاتر را با توجه به سوژه خود انتخاب کنید.

اگر با یک بزرگسال یا نوجوان کار می‌کنید، و آنها زیاد حرکت نمی‌کنند یا حرکات بزرگی با دست انجام نمی‌دهند – احتمالاً می‌توانید تا 1/15 یا حتی 1/8 ثانیه حرکت کنید. فقط از آنها بخواهید که نسبتاً ساکن باشند.

اما اگر با بچه‌ها یا چند نفر در یک گروه کار می‌کنید، سرعت شاتر را بیشتر کنید. از 1/125 یا بالاتر شروع کنید و در صورت نیاز تنظیم کنید. اگر تصاویری تار از شخص دریافت می کنید – سرعت شاتر را به سرعت بیشتری افزایش دهید. اگر نمی خواهید دیافراگم را تنظیم کنید – باید ISO را افزایش دهید.

شماره 10 – تراز سفیدی

برای تعادل رنگ سفید، توصیه می‌کنیم یکی از پیش‌تنظیم‌های WB دوربین خود مانند Daylight یا Shady را انتخاب کنید. یکی را انتخاب کنید که بیشتر با شرایط نور مطابقت دارد. برای نور پنجره داخلی، یک عکس آزمایشی انجام دهید و ببینید کدام بهتر به نظر می رسد و طبیعی ترین یا جذاب ترین رنگ پوست را به شما می دهد.

نکته آخر – با فرمت RAW عکس بگیرید

با عکاسی با فرمت RAW، فضای بیشتری برای تنظیم نوردهی و تعادل رنگ سفید در صورت لزوم خواهید داشت. اما با رعایت نکات شماره 4 و 10 بالا، تصاویر شما باید در کل عکسبرداری شما کاملاً ثابت باشند. این کار تنظیم یک تصویر در پردازش را برای شما آسان تر می کند و تنظیمات را در تمام تصاویر خود همگام سازی می کند.

نتیجه

اگر این نکات را در عکاسی پرتره خود اعمال کنید، شاهد بهبود تصاویر خود خواهید بود. نه فقط در کیفیت فنی، بلکه در موفقیت کلی پرتره ها.

آیا این بیش از 10 نکته را قبلاً در عکاسی خود به کار می بردید؟

لطفاً نظرات و همچنین تصاویر پرتره خود را با ما به اشتراک بگذارید.

مطالب مرتبط: 9 ایده برای عکاسی در خانه
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *