بررسی لنز سیگما 150-600

اگرچه تامرون پیشگام انتشار اولین لنزهای 150-600 میلی متری بود ، اما سیگما با انتشار دو نسخه از لنزها با همان فاصله کانونی و بازه دیافراگم ، همین کار را دنبال کرد. نسخه کوچکتر و سبک تر ، Sigma 150-600mm f / 5-6.3 DG OS HSM Contemporary (نسخه ای که امروز بررسی می کنیم) ، همان بازار Tamron 150-600mm f / 5-6.3 Di VC USD را هدف قرار می دهد ، در حالی که نسخه بسیار بزرگتر و سنگین “Sport” چیزی منحصر به فرد برای Sigma است ، هیچ پیشنهاد رقابتی معادل دیگری از هیچ تولید کننده دیگری ندارد.

جهت مشاهده مطلب روی آن کلیک کنید: رینگ لایت بهتر است یا فلاش؟

 

توانایی دستیابی به 600 میلی متر بدون صرف هزینه زیاد ، آرزوی بزرگ بسیاری از عکاسان حیات وحش بوده است ، زیرا هر چیزی که نزدیک به محدوده 600 میلی متر باشد معمولاً به معنی هزینه بسیار بالایی است – به اندازه 12 هزار دلار برای آخرین نسل 600 میلی متر f / 4 عدسی در حالی که لنزهای 150-600 میلی متری فعلی نمی توانند حداکثر دیافراگم f / 4 را ارائه دهند ، آنها فاصله کانونی زیادی را برای کار می دهند که می تواند به ویژه هنگام عکاسی از سوژه ها در فواصل مختلف بسیار مفید باشد. همانطور که بسیاری از دارندگان لنزهای اصلی 600 میلی متری می دانند ، عکسبرداری با لنز بلند به دلیل وزن بالا کار ساده ای نیست. چنین لنزهایی می توانند هنگام عمل نزدیک باشند ، مانند هنگام عکسبرداری از خرس ها در آلاسکا ، یا عکس گرفتن از یک سافاری آفریقایی. برای چنین مواردی ، بسیاری از افراد حرفه ای لنزهای 200-400 میلی متر f / 4 را دوست دارند ، زیرا این انعطاف پذیری را برای عکسبرداری در فواصل نزدیک و طولانی فراهم می کند.

با این وجود ، گرانی و نگرانی در مورد وزن هنوز وجود دارد و باعث می شود چنین لنزهایی برای علاقه مندان و جوانانی که ترجیح می دهند عکسبرداری را با دست انجام دهند ، منع شوند. و این زمانی است که لنزهای 150-600 میلی متری به کمک می آیند و عملکرد بسیار خوبی را در یک بسته سبک و نسبتاً کم ارائه می دهند. Sigma 150-600mm f / 5-6.3 DG OS HSM Contemporary با کمی بیش از 1000 دلار و وزن کلی 1930 گرم (4.25 پوند) یک لنز بسیار جذاب برای عکاسان ورزش و حیات وحش است. در این بررسی ، ما نگاه دقیق تری به این لنز خواهیم انداخت و آن را با لنز Tamron 150-600 mm مقایسه خواهیم کرد که قبلاً مورد بررسی قرار گرفته و دوست داشتیم.

بررسی لنز Sigma 150-600mm f / 5-6.3 DG OS HSM 

Sigma 150-600mm f / 5-6.3 Contemporary رقیب مستقیم Tamron 150-600mm f / 5-6.3 VC است ، زیرا دامنه فاصله هر دو لنز دقیقاً از فاصله کانونی و دیافراگم یکسان است و قیمت آنها بسیار مشابه است. بعلاوه ، این دو لنز عملاً یکسان اندازه گیری و وزن می کنند و تفاوتهای جزئی در اینجا و آنجا بسیار کم است. از نظر نوری ، هر دو با مجموع 20 عنصر لنز و 9 تیغه دیافراگم بسیار مشابه ساخته شده اند. و اگر به ساختار لنز ، به همراه نمودارهای MTF ارائه شده توسط سازنده نگاهی بیندازیم ، می بینیم که این موارد نیز به طرز شگفت انگیزی مشابه هستند. با وجود شباهت های بسیار زیاد بین این دو لنز ، می توان تعجب کرد که آیا طراحی لنز یک کار مشترک بوده است یا شاید یک سازنده ایده را از دیگری گرفته است؟ گرچه پاسخی برای این سوالات نداریم ، اما می دانیم که از هر دو لنز چه انتظاراتی داریم ، بنابراین از بسیاری جهات ، می توانید این لنزها را تقریباً یکسان بدانید!

آیا معنای آن این است که لنزها از نظر مکانیکی ، الکترونیکی و نوری یکسان هستند؟ واقعاً نه – مطمئناً تفاوت هایی وجود دارد که در ادامه می بینید. نمونه های خاص لنز ما در تغییر فاصله کانونی کمی متفاوت عمل می کنند و این دو نیز در قوام و قابلیت اطمینان عملکرد و عملکرد فوکوس خودکار متفاوت هستند. تعجب آور نیست وقتی که ما با یک طراحی لنز با سازش روبرو هستیم – به هر حال ، 150-600 میلی متر یک محدوده بزرگ برای کار است ، بنابراین به نوعی ، اینها از نظر تنوع شبیه لنزهای نوع “فوق بزرگ” هستند.

هنوز هم به هیچ وجه دلیلی وجود ندارد که لنزهای 150-600 میلی متر خوب نیستند. در حقیقت ، این طراحی خاص در مجموع تصاویر شگفت آور عالی را تولید می کند ، با وضوحی که معمولاً هنگام استفاده از لنزهای فاصله کانونی کوتاه تر و مبدل های از راه دور نمی توان با آن مطابقت داشت. به عنوان مثال Nikkor 80-400mm VR جدید ، به خوبی با مبدل های تله زن و شوهر نیست و در پایان طولانی با 1.4x TC افت قابل توجهی در قابلیت اطمینان AF وجود دارد ، که نه تنها حداکثر 560 میلی متر است ، بلکه سرعت تنظیم را نیز کاهش می دهد به f / 8

از این رو ، لنزهای 150-600 میلی متری هنوز برای نزدیک شدن به عملکرد بهتر هستند. برای بدتر کردن شرایط برای 80-400 میلی متر ، هزینه نیز یک عیب بزرگ محسوب می شود – با 2300 دلار ، من به طور جدی تلاش می کنم 80-400 میلی متر را به هر کسی که در این مرحله حداکثر دسترسی را دارد توصیه کنم. جدا از نام تجاری ، به نظر می رسد Nikkor 80-400mmm f / 4.5-5.6G VR واقعاً دیگر چیزهای زیادی برای ارائه ندارد و متأسفانه ، زمان های بسیاری از طراحی لنزهای Nikkor که به معنای واقعی کلمه تحت فشار قرار می گیرند ، چنین است. توسط تولید کنندگان لنز شخص ثالث مانند سیگما و تامرون. 

صحبت از تنظیم دقیق ، در اینجاست که Sigma 150-600mm f / 5-6.3 OS DG HSM Contemporary یک برتری بزرگ نسبت به همتای Tamron دارد. اگر با Sigma 150-600mm مشکلی در مورد AF مشاهده کردید ، می توانید Sigma Dock را به راحتی متصل کرده و پارامترهای AF را تنظیم کنید ، در حالی که چنین گزینه ای را با Tamron ندارید ، که به طور بالقوه به معنی بازگشت و مبادله با نسخه دیگری یا سفر است. به تولید کننده من مدام از خود می پرسم که چرا هیچ کس دیگر حتی با چنین محصولی اذیت نمی شود – در این عصر و زمان ، توانایی تغییر عملکرد AF روی لنزها نباید به معنای هزینه اضافی یا زمان انتظار باشد!

کیفیت ساخت و هندلینگ لنز

وقتی به سیگما 150-600 میلی متر و Tamron 150-600 میلی متر نگاه می کنید ، کیفیت ساخت دو لنز کاملاً مشابه است و نمی توانم بگویم که یکی به طور کلی بهتر از دیگری است. با این حال ، یک منطقه وجود دارد که Tamron شخصاً برای من برجسته است و آن حلقه تمرکز است. سیگما 150-600 میلی متر دارای یک حلقه فوکوس بسیار نازک است که هنگام تمرکز دستی بسیار نازک و ضخیم است. به نظر می رسد که سیگما فقط به توانایی فوکوس دستی با این حلقه اهمیتی نداده است ، زیرا من درک می کنم از این لنز برای استفاده اصلی با فوکوس خودکار استفاده شده است. با این حال ، سیگما باید درک کند که عکاسان معمولاً به نادیده گرفتن فوکوس دستی روی می آورند ، به ویژه هنگامی که سوژه ثابت است.

همانطور که دوست داریم وجود داشته باشد ، AF همیشه روشن نیست و من گاهی اوقات می توانم از طریق Live View تمرکز را تنظیم کنم تا بهترین وضوح را بدست آورم. حلقه متلاطم هنگام حرکت دادن آن نه تنها تکان می خورد ، بلکه کاملاً می پرد و فرد را مجبور می کند تا به عقب و جلو برود تا دقیق ترین تمرکز را داشته باشد. این باعث سردردهای بسیاری در هنگام آزمایش لنز در محیط آزمایشگاه شد – من مجبور شدم بارها و بارها به عقب و جلو بروم ، که بسیار ناامید کننده بود. بنابراین اگر می خواهید در حالی که لنز را روی یک سوژه ثابت نگه می دارید ، فوکوس را دقیق تنظیم کنید ، انتظار داشته باشید که همان ناامیدی را پشت سر بگذارید. در مقایسه ، حلقه فوکوس بر روی تامرون بسیار بزرگتر است و احساس می کند بسیار نرم تر است ، که باعث ایجاد تغییر در زمینه می شود.

عکسبرداری با هر دو مدل Sigma 150-600mm Sports و Contemporary قطعاً مورد دوم را در نقطه ضعف بزرگی قرار می دهد ، زیرا موارد مختلفی در مورد نسخه Sports وجود داشت که به شدت بهتر بودند ، که شامل حلقه تمرکز بسیار بزرگتر و نرم تری است. اگر در مقادیر زیادی از اندازه ، اندازه و هزینه 150-600 میلیمتری اسپرت مقایسه کنید ، معاصر در مقایسه با نسخه Sports که یک مقدار مشخص است ، کمی احساس ارزان بودن و چسبندگی می کند. با این حال ، مواردی وجود دارد که هم جان لاوسون و هم من فکر می کردیم که می توان با معاصر به سطح بهتری رسید ، خصوصاً وقتی با تامرون مقایسه شود.

منطقه دیگری که Sigma 150-600mm می تواند به طور بالقوه ناامید کننده باشد عدم آب بندی آب و هوا است. اگرچه برای سیگما استفاده از یک واشر لاستیکی در محل نصب بسیار خوب است ، اما لنزها عایق آب و هوایی ندارند. اگرچه من برای مدت طولانی در محیط های گرد و غبار فرصتی برای استفاده از سیگما 150-600 میلی متر نداشتم ، اما با دیدن همان نگرانی های “آهنربای گرد و غبار” همانند تامرون 150-600 میلی متر تعجب نخواهم کرد. این یک منطقه است که جان شرمن و بسیاری دیگر از آن در تامرون خوشحال نبوده اند ، به نظر می رسد فاقد هر نوع محافظت در برابر گرد و غبار است. درست است که گرد و غبار بر کیفیت تصویر تا این حد تأثیر نمی گذارد ، اما مطمئناً مقدار زیادی از آن وظیفه خود را در کاهش کنتراست و تأثیر بالقوه بر کیفیت بوکه هنگام قرار گرفتن اجسام در کنار عنصر عقب لنز انجام می دهد.

وقتی نوبت به کار با دست می رسد ، Sigma 150-600mm Contemporary هنگام نصب روی دوربین های سبک و سنگین تر ، بسیار خوب عمل می کند. به لطف ساختار پلاستیکی ، وزن لنز در 1930 گرم برای نگه داشتن مداوم در دست مناسب است. در حقیقت ، این لنز بیشتر برای عکسبرداری دستی طراحی شده است و مطمئناً در آنجا عالی است. همراه با سیستم تثبیت کننده تصویر بسیار کارآمد ، می توان با سیگما 150-600 میلی متر برای مدت زمان طولانی بدون خسته کننده شدن دست ها به طور قابل توجهی عکسبرداری کرد ، همانطور که از تلویزیون های فوق العاده فوق العاده پررنگ و جذاب برخوردار است. وقتی دست ها خسته می شوند ، می توان دست ها را پایین انداخت تا کمی استراحت کنند ، یا راه بهتر این است که چیزی مانند بند سیاه Black Rapid را به یقه سه پایه روی لنز وصل کنید و بگذارید تنظیمات روی شانه باشد. به عنوان یک احتیاط ، هرگز اجازه ندهید که لنزهای این سنگین فقط از پایه دوربین آویزان شوند ، زیرا فشار زیاد ممکن است مانت را کج یا آسیب ببیند و حتی می تواند آن را بشکند. یک دلیل وجود دارد که چرا چنین لنزهایی با یقه سه پایه حمل می شوند!

از این رو ، گرچه تجربه عکسبرداری با بازی Contemporary معادل مدل اسپرت نیست ، اما جمع و جور بودن و وزن سبک به این معنی است که این لنزی است که به نظر من بسیاری از افراد را ترغیب می کند تا سه پایه را باز کنند و فقط آن را روی آن نصب کنند. 

به طور کلی ، جدا از مسئله حلقه تمرکز که در بالا به آن اشاره شد ، کیفیت ساخت سیگما 150-600 میلی متر با تامرون 150-600 میلی متر برابر است و بسیار پایین تر از سیگما 150-600 میلی متر اسپرت است.

مطالب مرتبط:  بررسی لنز 24 سیگما F1.4
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *