بررسی لنز توکینا 20-11 F/2.8

طی سالهای اخیر ، توکینا به یک متخصص لنز واید تبدیل شده است. لنز 16-11 میلی متری محبوب آن برای دوربین های با فرمت APS-C به سال 2008 برمی گردد. نسخه Mk II در سال 2013 راه اندازی شد. این لنز زوم اولترا واید 11-20 میلی متری اخیر دامنه فاصله کانونی را به طور قابل توجهی گسترش می دهد و آن را به گزینه ای جذاب تبدیل می کند. – کمترین دیافراگم f / 2.8 سریع آن. این دستگاه در هر دو مانت Nikon F و Canon EF موجود است.

جهت مشاهده مطلب روی آن کلیک کنید: با رینگ لایت در ZOOM زیباتر دیده شوید

 

این لنز Tokina 11-20 mm دامنه زوم کلی نسخه های 11-16 میلی متری را که بسیار مورد احترام هستند ، گسترش می دهد ، در حالی که هنوز هم یک دیافراگم ثابت را حفظ می کند ، f / 2.8 را در تمام فاصله کانونی ارائه می دهد. یکی از مواردی که باعث محبوبیت لنز اصلی 11-16 میلی متر شد ، ترکیب ساختاری محکم و عملکرد نوری خوب با قیمت فروش جذاب بود.

11-20 میلی متر از نظر ظاهری کاملاً مقاوم است و روی صفحه نصب شده آن یک حلقه آب بندی هوا وجود دارد. Tokina از کیفیت ساخت بهتری برخوردار است اما متأسفانه فاقد لرزشگیر تصویر است که در معادل های Canon و Nikon وجود دارد.

یک طرح نوری در بازار شامل دو عنصر کاملاً شیشه ای و سه عنصر SD (پراکندگی فوق العاده کم) است. با 560 گرم ، Tokina تقریباً دو و نیم برابر سنگین تر از Canon 10-18 mm و Nikon 10-20 mm است.

این امر تا حدی به دلیل صفحه نصب پلاستیکی است ، اما همچنین به دلیل عناصر نوری رو به جلو با قطر بزرگتر ، دیافراگم f / 2.8 را در مقایسه با درجه بندی متغیر Canon’s f / 4.5-5.6 فعال می کند. به همین ترتیب ، دهانه فیلتر نیز بزرگتر است و 82 میلی متر در مقایسه با 67 میلی متر Canon است.

در مقابل ، توکینا دارای یک موتور الکتریکی ابتدایی تر با مارک تجاری این شرکت “تک لمسی Focus Clutch Mechanism” است. این شما را قادر می سازد تا با فشردن حلقه فوکوس به جلو یا عقب ، بین فوکوس خودکار و فوکوس دستی جابجا شوید. در هر صورت ، باید مراقب باشید که به طور اتفاقی انگشتر را تکان ندهید ، ناخواسته بین فوکوس خودکار و دستی جابجا شوید. در حالت تعادل ، ما امکانات جایگزین دستی را ترجیح می دهیم.

وضوح مرکز حتی در f / 2.8 چشمگیر است و وضوح گوشه برای بزرگنمایی زاویه باز بسیار مناسب است.

مقدار انحراف رنگی جانبی به سمت لبه ها و گوشه های قاب برای این نوع لنزها متوسط است.

اعوجاج بشکه در انتهای کوتاه دامنه بزرگنمایی کمی محسوس است اما در 20 میلی متر یا نزدیک آن قابل اغماض است.

کارایی

Tokina بسیار واضح است ، حتی هنگام عکسبرداری کاملاً باز با f / 2.8 ، در انتهای کوتاه دامنه بزرگنمایی. با این حال ، در طول آزمایشات ما ، دقت با فوکوس خودکار متناقض کاهش می یابد. سیستم فوکوس خودکار با توجه به اینکه بر اساس یک موتور الکتریکی ساخته شده سریع است ، اما نسبت به لنزهای کانن ، نیکون ، سیگما و تامرون نسبتاً پر سر و صدا است. سطح لکه های رنگی برای این نوع لنزها معمول است اما در انتهای طولانی محدوده بزرگنمایی اعوجاج ناچیز است.

 

نتیجه

لنز Tokina او به خوبی ساخته شده است و کیفیت تصویر فوق العاده ای را ارائه می دهد. دیافراگم ثابت f / 2.8 یک جایزه است اما دقت فوکوس خودکار در آزمایشات ما ناسازگار است.

مطالب مرتبط:  بررسی لنز تامرون 70-24 F/2.8
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *