بررسی لنز تامرون 20-11 F/2.8

این یک بررسی عمیق از Tamron SP 15-30mm f / 2.8 Di VC USD ، اولین لنز زوم با زاویه دید عریض و پایدار f / 2.8 در جهان برای دوربین های فول فریم است که توسعه آن در سپتامبر 2014 اعلام شد ، این لنز رسماً در ژانویه 2015 منتشر شد. این لنز نه تنها به دلیل محدوده فاصله کانونی بسیار مفید با دیافراگم ثابت f / 2.8 در سراسر محدوده بزرگنمایی ، بلکه به دلیل ویژگی  تثبیت کننده تصویر است – چیزی که عملاً شما هرگز در لنزهای با زاویه فوق العاده عریض پیدا نمی کنید.

جهت مشاهده مطلب روی آن کلیک کنید: رینگ لایت برای عکاسی مد (Fashion)

 

بررسی اجمالی Tamron SP 15-30mm f / 2.8

Tamron SP 15-30mm f / 2.8 VC یک لنز همه کاره و درجه حرفه ای است که برای گرفتن زوایای بسیار گسترده طراحی شده است ، که اغلب هنگام عکسبرداری از معماری و مناظر با عناصر پیش زمینه دیده می شود. این لنز با عملکرد نوری چشمگیر و دیافراگم ثابت f / 2.8 در سراسر محدوده بزرگنمایی ، یک گزینه عالی برای عکاسی در نور کم مانند عکسبرداری نجومی است. به لطف موتور Ultrasonic Silent Drive (USD) ، لنزها هم به صورت بی صدا و هم به سرعت فوکوس می شوند ، مانند سایر لنزهای حرفه ای با کیفیت بالا مانند Tamron SP 24-70mm f / 2.8 VC.

لرزش گیر داخلی ، که تامرون با عنوان “جبران لرزش” (VC) به بازار عرضه می کند ، تا 4 توقف برای عکسبرداری دستی فراهم می کند. VC قطعاً برجسته ترین مدل Tamron 15-30mm f / 2.8 است ، زیرا اولین لنز زوم با زاویه دید فوق العاده گسترده در جهان است که آن را ارائه می دهد. تامرون در استفاده از جبران لرزش در لنزهای با کیفیت سازگار بوده است – لنز مسیر Tamron SP 24-70mm f / 2.8 VC را دنبال می کند ، که همچنین اولین لنز 24-70 میلی متر در جهان بود که لرزشگیر را ارائه می دهد.

در حالی که هر دو کانن و نیکون لرزشگیر را از لنزهای با زاویه دید عریض و استاندارد خود حذف کرده اند ، تامرون به صراحت گفته است که لرزشگیر تصویر باید در هر لنز سطح بالا وجود داشته باشد ، مهم نیست که فاصله کانونی چیست. علی رغم ادعای برخی عکاسان در مورد لزوم عدم تثبیت تصویر در لنزهای زاویه دید ، بر اساس تجربه ، تثبیت کننده تصویر برای هر نوع لنز بسیار موثر و مفید است. به همین دلیل سیستم های ارائه دهنده لرزشگیر در داخل بدن (IBIS) محبوبیت زیادی پیدا کرده اند ، زیرا تولید کنندگان نیازی به نگرانی در مورد ایجاد ثبات در لنزها ندارند و از این رو می توانند لنزها را کوچکتر و ارزان تر کنند.

وقتی نوبت به طراحی نوری می رسد ، Tamron SP 15-30mm f / 2.8 VC با مجموع 18 عنصر لنز در 13 گروه (3 گروه از نوع پراکندگی کم ، 1 شیشه غیر کروی و 2 منبسط شده) عناصر کروی شکل شیشه ای) ، لنز پیچیده تر از Nikon 14-24mm f / 2.8G است. علاوه بر این ، تامرون هر آنچه را که در توان داشته در 15-30 بکار برده و برای دفع آب و آلودگی ، آب بندی آب و هوا و پوشش ویژه eBAND برای جلوگیری از بازتاب داخلی ، پوشش فلورین به عنصر جلو اضافه کرد و بنابراین شبح و شعله ور شدن را به حداقل می رساند. همه این موارد بدیهی است که به یک لنز بسیار سنگین و سنگین تبدیل می شوند – در لنزهای 98.4 14 142.5 میلی متر (عرض x ارتفاع) و 1100 گرم وزن کلی ، لنزها هم بزرگتر و هم سنگین تر از لنز Nikon هستند.

با چنین دامنه فاصله کانونی گسترده ای 15-30 میلی متر ، لنزها به طور خاص هدف قرار گرفته اند تا در دوربین های فول فریم (FX) استفاده شوند. اگرچه همچنین در دوربینهای سنسور برش خورده (DX) پوشش کاملاً خوبی را فراهم می کند ، با یک میدان دید معادل تقریباً 22.5-45 میلی متر ، استفاده از چنین لنزی در دوربین های کوچکتر ممکن است عملی نباشد و تنظیمات را بسیار سنگین جلوه دهد. متأسفانه ، طراحی چنین لنزهای با زاویه دید گسترده با اپتیک های پیشرفته هزینه زیادی را به همراه دارد – عنصر جلو آنقدر بزرگ و حجیم است که نصب فیلترهای پیچ معمولی غیرممکن است. بنابراین اگر می خواهید از فیلترهای قطبی و GND استفاده کنید ، تنها گزینه شما در این زمان این است که به سیستم های فیلتر ثالث مانند FotodioX WonderPana مراجعه کنید ، که آداپتورهای مناسبی برای Tamron 15-30mm f / 2.8 VC دارد.

از نظر عملکرد نوری ، همانطور که در بخش ویژگی های نوری این بررسی مشاهده خواهید کرد ، Tamron 15-30mm f / 2.8 نتایج عالی ارائه می دهد ، Nikon 14-24mm f / 2.8G را به چالش می کشد (اطلاعات بیشتر در مورد مقایسه لنز )

پوشش فاصله کانونی

در بزرگترین فاصله کانونی 15 میلی متر ، Tamron 15-30mm f / 2.8 VC حدود 1 میلی متر بیشتر از Nikon 14-24mm f / 2.8 است ، که مطمئناً برای موقعیت هایی که باید واقعاً گسترده تر باشید ، یک نقطه ضعف است. از نظر زاویه دید ، این اختلاف 1 میلی متر به 110 درجه در مقابل 114 درجه تبدیل می شود – یک تغییر کاملاً مشهود. اما از دست دادن 1 میلی متر با افزایش 6 میلی متر در انتهای بلندتر همراه است که در زاویه دید 71 درجه در مقابل 84 درجه ترجمه می شود – همچنین تفاوت کاملاً محسوسی است. توجه داشته باشید که چگونه فقط 1 میلی متر به طور قابل توجهی بر زاویه دید در 4 درجه در وسیع ترین حالت تأثیر می گذارد ، در حالی که 6 میلی متر در انتهای بلند فقط 13 درجه میدان دید را تغییر می دهد. فاصله کانونی به همین ترتیب کار می کند – هرچه فاصله کانونی کوتاه تر باشد ، تأثیر آن بر زاویه دید بیشتر است.

از مجموع 1321 تصویری که در چند ماه گذشته گرفته ام ، بیشترین تعداد تصاویر در لیست بالا با فاصله کانونی 15 میلی متر گرفته شده است. برای من ، این نشان می دهد که در آن زمان من به احتمال زیاد تمایل به فاصله کانونی بیشتر داشتم ، زیرا از مناظر ، ساختمان ها و معماری عکس می گرفتم و می خواستم بیشتر در قاب قرار بگیرم. در عین حال ، اگر به دامنه 25-30 میلی متر نگاه کنیم ، می بینیم که من در انتهای بلند نیز کمی عکس گرفته ام و اگر همه چیز را کنار بگذارم ، اما 30 میلی متر ، این فاصله کانونی به تنهایی نزدیک به 300 تصویر است! بنابراین بر اساس سبک عکسبرداری شخصی و سوژه هایی که از آنها عکاسی کرده ام ، به نظر می رسد که بیشتر در بین بزرگترین انتهای دامنه بزرگنمایی و طولانی ترین زمان جابجایی داشته ام و نه چندان در این فاصله. برای من ، آن خط 25-30 میلی متر بسیار قابل توجه است – چیزی است که من هرگز نمی توانم از 14-24 میلی متر f / 2.8G خودم بگیرم!

بنابراین اگر از عملی بودن فاصله های کانونی مختلف برای نیازهای خود تعجب می کنید ، توصیه می کنم یک تمرین مشابه را اجرا کنید تا ببینید از چه فاصله کانونی برای عکاسی خود بیشتر استفاده می کنید. بر این اساس ، می توانید تصمیم بگیرید که آیا یک میلی متر اضافی ارزش تفاوت قیمت را دارد یا نه. با توجه به اینکه تثبیت کننده تصویر و 6 میلی متر از انتهای بلندتر به دست آوردم ، برای من چندان مهم نیست. و اگر من واقعاً باید از 15 میلی متر عرض بیشتری داشته باشم ، همیشه گزینه ای برای انجام یک عکس پانورامای 4+ برای گرفتن زاویه گسترده تر وجود دارد ، سپس پانوراما را در پست وصل کنید. متأسفانه ، جدا از برش ، که منجر به از دست دادن وضوح تصویر می شود ، گزینه مشابهی برای “بزرگنمایی” وجود ندارد.

لرزشگیر

هنگامی که نیکون برای اولین بار لنزهای 16-35 mm f / 4G VR خود را راه اندازی کرد ، من در بررسی عمیق Nikon 16-35mm f / 4G VR در مورد مهم و مفید بودن لرزشگیر تصویر ، حتی برای لنزهای با زاویه دید گسترده ، نوشتم. من در مورد تجربه خودم با گرفتن عکس با سرعت بسیار کم سرعت شاتر دستی ، اغلب بسیار کمتر از دستورالعمل های قانون متقابل صحبت کردم. همین مورد در Tamron 15-30mm f / 2.8 VC صدق می کند – لرزشگیر داخلی بر روی این لنز در هنگام عکسبرداری دستی کاملاً مفید است ، به ویژه هنگامی که استفاده از سه پایه مجاز نیست ، یا محدودیت های مکانی یا زمانی برای تنظیم سه پایه وجود دارد.

درست است – این یک ثانیه کامل از عکسبرداری دستی در 17 میلی متر است! دشوار است تصور کنید که چنین عکس هایی حتی ممکن است. در 1 ثانیه ، تقریباً 4 توقف زیر محدوده 1/15 توصیه شده است. اکنون اگر در دید 100٪ واقعاً پیکسل پیپ بزنید ، تاری بسیار ناچیزی مشاهده خواهید کرد ، بنابراین تصویر واضح نیست. بنابراین ادعای 4 توقف از نظر من کمی خوش بینانه است ، مگر اینکه ثبات یک تیرانداز را داشته باشید. اما 2-3 توقف یک امکان قطعی با این لنز است که در حال حاضر گزینه های زیادی برای عکسبرداری هنگام کار در این زمینه به شما می دهد. در حالی که از Tamron 15-30mm f / 2.8 استفاده می کردم ، بندرت آن را روی سه پایه قرار می دادم ، زیرا بیشتر به قابلیت های تثبیت کننده تصویر لنز اعتماد کردم. به طور خلاصه ، تثبیت کننده تصویر در Tamron 15-30mm f / 2.8 کاملاً سنگی است.

تنها نقص واقعی در ساخت لنز که متوجه شده ام ، عنصر عقب لنز است که با بزرگنمایی تا 30 میلی متر ، عنصر عقب در لنز قرار می گیرد و روده خود را نشان می دهد. متأسفانه ، هیچ چیزی از عقب لنز محافظت نمی کند ، بنابراین اگر مجبور شوید آن را در شرایط بسیار غبارآلود تغییر دهید ، ممکن است ابتدا بخواهید بزرگنمایی کنید تا 15 میلی متر و فقط پس از آن لنز را تغییر دهید. از آنچه می بینم ، اگر مواظب نباشید ، گرد و غبار و بقایای دیگر می توانند از طریق این دهانه به راحتی به لنز راه پیدا کنند. در مقایسه ، Nikon 14-24mm f / 2.8G دارای یک “دیوار” محافظ است ، که هرگز هنگام بزرگنمایی یا کوچک کردن ، لنز را در معرض دید قرار نمی دهد.

سرعت و دقت فوکوس

تامرون 15-30 میلی متر f / 2.8 را با فناوری موتور فوکوس خودکار Ultrasonic Silent Drive (USD) مسلح کرد که نتیجه آن عملکرد فوکوس خودکار سریع و بی صدا است. در بدنه دوربین های Nikon D750 و D810 ، من فوکوس خودکار را کاملاً دقیق و قابل اعتماد دانستم. هنگام مقایسه سرعت جذب AF بین Tamron 15-30 mm و Nikon 14-24 mm ، به نظر می رسد دومی در مقایسه با این مدل کمی سریعتر است. اگرچه صادقانه خواهم گفت – سرعت AF برای چنین لنزهایی حیاتی نیست ، زیرا به احتمال زیاد در چنین فاصله کانونی وسیعی از عکسبرداری سریع عکس نمی گیرید.

در مورد قابلیت اطمینان ، از آنچه من شنیدم ، برخلاف Sigma ، که مهندسی معکوس سیستم AF نیکون را برای لنزهای خود دارد ، Tamron مجوز نصب Nikon را صادر می کند و از این رو دارای مشکلات قابلیت اطمینان AF کمتری است (این ممکن است توضیح دهد که چرا Nikon و Tamron گاهی اوقات ثبت اختراع مشترک روی لنزها را انجام می دهند). اگر این درست باشد ، اگر نیکون تصمیم بگیرد در الگوریتم های AF خود در دوربین های آینده تغییراتی ایجاد کند ، خطر کمتری برای مشکلات AF وجود دارد. هنگام استفاده از دوربین در DSLR های Nikon خود ، در 99٪ مواقع به قابلیت AF آن (با 1٪ استفاده از سه پایه در شرایط بسیار کم نور) اعتماد می کردم و لنز ناامید کننده نبود.

مطالب مرتبط:  بررسی لنز سیگما 50 F/1.4
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *