بررسی دوربین سونی SONY ZV-E1

بررسی دوربین سونی SONY ZV-E1

Sony ZV-E1 جدیدترین دوربین این شرکت است که بر روی vlogging متمرکز شده است، اما دوربینی است که مفهوم را به حوزه فول فریم رده بالا گسترش می دهد. این دوربینی با میکروفون‌های سلفی پیشرفته است، اما دوربینی است که بسیاری از سخت افزارهای داخلی‌ خود را با a7S III و FX3 مشترک است.

 

قیمت انواع رینگ لایت اورجینال در فروشگاه مینیاتور

بررسی دوربین سونی SONY ZV-E1

بررسی دوربین سونی SONY ZV-E1

جهت مشاهده مطلب روی آن کلیک کنید: نحوه تنظیم و استفاده از رینگ لایت

 

مشخصات کلیدی دوربین سونی SONY ZV-E1

سنسور 12 مگاپیکسلی فول فریم CMOS بدون شاتر مکانیکی
ویدیوی UHD 4K تا 60p بدون برش
فیلمبرداری Full HD (1080) تا 120p
ضبط 10 بیتی 4:2:2 (All-I یا LongGOP)
4K/120p و 1080/240 بعدا اضافه خواهند شد (ارتقای پولی در برخی مناطق)
لرزشگیر تصویر 5 محوره
پخش جریانی ویدیوی UVC 4K/30p وقتی به عنوان دستگاه USB وصل شود
فیلمبرداری نامحدود 4K/30p، 30 دقیقه 4K/60p 
تک اسلات UHS-II SD
اسلات Micro HDMI
وزن 483 گرم با باتری
ZV-E1 در رنگ‌های سیاه یا سفید عرضه می‌شود و از اوایل آوریل در دسترس خواهد بود و پیش فروش آن از 30 مارس آغاز می‌شود. قیمت بدنه 2200 دلار و با لنز زوم 28 تا 60 میلی متری F4-5.6 حدود 2500 دلار قیمت خواهد داشت.

ZV-E1 دارای همان سنسور 12 مگاپیکسلی (احتمالاً در واقع 48 مگاپیکسل با کوارتت‌های پیکسلی تا 12 مگاپیکسل) مانند a7S III و FX3 است. اینها هر دو دوربین هایی با مشخصات بالا و متمرکز بر ویدئو هستند، بنابراین ساخت یک دوربین ویدئویی حرفه ای یک انتخاب منطقی است.

استفاده از این سنسور به ZV-E1 اجازه می‌دهد تا ویدیوهای UHD 4K را تا 60p بدون نیاز به برش دادن ارائه کند.

دوربین سونی SONY ZV-E1

دوربین سونی SONY ZV-E1

این دوربین همچنین دارای «تراشه پردازش هوش مصنوعی اختصاصی» است که برای اولین بار در a7R V ظاهر شد تا در اجرای الگوریتم‌های ماشینی که زیربنای چندین ویژگی کلیدی آن هستند، مؤثرتر باشد. به نظر می رسد سونی بسیار مشتاق است تا در صورت امکان از اصطلاح “AI” با این دوربین استفاده کند.

چیزی که ZV-E1 را به طور خاص از دوربین‌های فعلی سونی جدا می‌کند، حالت‌های خودکار آن است (بسیاری از آنها بر اساس سیستم‌های تشخیص سوژه این شرکت ساخته شده‌اند) که سعی می‌کنند تولید ویدیو را ساده‌تر کنند، مخصوصاً برای افرادی که می‌خواهند به تنهایی فیلم‌برداری کنند.

iAuto video mode

کیفیت دوربین سونی SONY ZV-E1

کیفیت دوربین سونی SONY ZV-E1

عملکرد دوربین سونی SONY ZV-E1

عملکرد دوربین سونی SONY ZV-E1

اول از همه، ویژگی “My Image Style” است که دکمه های روی صفحه را برای تنظیمات دوربین ارائه می دهد. واضح است که این تنظیمات به‌جای جبران نوردهی یا تعادل رنگ سفید به‌عنوان «روشنایی» و «رنگ» بیان می‌شوند. تمام تمرکز ZV-E1 بر روی ارائه دوربینی است که می‌تواند ویدیوی آماده برای تولید فیلمبرداری کند بدون اینکه اپراتور لزوماً بداند چگونه یک اپراتور دوربین باشد. بسیاری از حالت های دیگر آن در این زمینه معنا دارند.

در حالی که در خودکارترین حالت فیلمبرداری است، سعی می کند در استفاده از عمق میدان هوشمندانه عمل کند. دیافراگم را در ارتباط با تشخیص سوژه کنترل می‌کند، نه تنها نوردهی را بر اساس چهره‌های شناسایی‌شده تنظیم می‌کند، بلکه در صورت ظاهر شدن چهره دوم در صحنه، به تدریج متوقف می‌شود و اگر مهمان یا مجری دیگری در صحنه ظاهر می‌شود، عمق میدان کافی را تضمین می‌کند. هنگامی که صحنه را ترک می کنند، دیافراگم دوباره باز می شود.

علاوه بر این، یک دکمه در بالای دوربین به شما امکان می دهد عمق میدان کم یا عمیق را انتخاب کنید: با فشار دادن آن، حالت خودکار دوربین لغو می شود.

همانند مدل‌های قبلی ZV، ZV-E1 دارای حالت «نمایش محصول» است. این اساساً یک استثنای خاص برای تشخیص چهره است که اولویت فوکوس را به مواردی که جلوی دوربین نگه داشته می‌شوند، می‌دهد، سپس هنگامی که جسم دوباره برداشته می‌شود، فوکوس را به صورت ارائه‌دهنده برمی‌گرداند.

CineVlog mode

فیلمبرداری دوربین سونی SONY ZV-E1

فیلمبرداری دوربین سونی SONY ZV-E1

دکمه دیگر، این بار روی صفحه لمسی دوربین، حالت CineVlog است که دوربین را به سمت نمایه رنگی جذاب و کم کنتراست S-Cinetone سوق می دهد، با رزولوشن 23.98p فیلم می گیرد و با یک برش 2.35:1 – صفحه نمایش عریض سینمایی را ارائه می کند، که شکافی بین آن ایجاد می شود.  اساساً این یک دکمه تک لمسی است تا ظاهری سینمایی تر به خروجی دوربین بدهد، بدون اینکه نیازی به درک نحوه رسیدن به آن داشته باشید.

در حالی که پیش فرض CineVlog نمایه S-Cinetone محو شده است، اما راه ساده ای برای تغییر حالت رنگ دوربین ارائه می دهد. یک گزینه صفحه نمایش لمسی به شما امکان می دهد مجموعه ای از “Moods” و “Looks” را در فیلم خود اعمال کنید. به طور کلی، Looks در درجه اول پاسخ تونال و کنتراست را تنظیم می کند، در حالی که Moods پاسخ رنگ را تنظیم می کند. می توانید حالت ها و ظاهرهای مختلف را با هم ترکیب کنید تا به فیلم شخصیت کلی مورد نظر خود را بدهید.

در حالت CineVlog، اگر روی سوژه دیگری ضربه بزنید، می‌توانید سرعت فوکوس دوربین را نیز تنظیم کنید.

تثبیت دینامیک با تثبیت کادر

ZV-E1 دارای یک سری حالت های لرزشگیر تصویر است. حالت استاندارد وجود دارد که از تثبیت‌کننده تغییر حسگر دوربین استفاده می‌کند، یا حالت «فعال» که وارد می‌شود و از هر دو تغییر سنسور و تثبیت‌کننده دیجیتال استفاده می‌کند. همچنین یک حالت «Dynamic Active» وجود دارد که باز هم بیشتر می‌شود و به تثبیت‌کننده دیجیتال اجازه می‌دهد در محدوده وسیع‌تری برای تصحیح حرکات با دامنه بیشتر قرار بگیرد.

از آنجایی که این حالت دوم روی سنسور قرار می‌گیرد و فضای بسیار زیادی برای جابجایی پنجره ضبط آن دارد، سونی گزینه‌ای به نام تثبیت کادر را اضافه کرده است. این برش را نه تنها برای تثبیت فیلم، بلکه برای نگه داشتن سوژه در مرکز کادر تنظیم می کند. این سیستم از سیستم تخمین ژست انسانی این شرکت بر اساس مدلی از حرکت انسان استفاده می کند که ثابت کرده است در تشخیص افراد در یک صحنه حتی اگر از دوربین دور شوند مهارت دارد. بنابراین، به جای تثبیت دوربین در برابر لرزش شما، کادربندی و ترکیب بندی شما را نیز جبران می کند.

به‌طور پیش‌فرض، دوربین سعی می‌کند سوژه را در مرکز کادر قرار دهد، اما می‌توانید نمونه‌ای از جایی که می‌خواهید فرد در کادر ظاهر شود و دوربین سعی می‌کند آن ترکیب را حفظ کند، به آن نشان دهید.

Auto framing

امکانات دوربین سونی SONY ZV-E1

امکانات دوربین سونی SONY ZV-E1

یک حالت مرتبط، که برای استفاده روی سه پایه طراحی شده است، دوربین را در قسمتی از کادر می بیند و دوباره سوژه را در حین حرکت دنبال می کند: پانینگ و اسکن برای حفظ ترکیب بندی. با استفاده از این حالت، یک اپراتور می‌تواند در یک عکس با زاویه باز، بدون کسی که پشت دوربین باشد، قدم بزند. می توانید از بین سه سطح برش انتخاب کنید و سرعت ردیابی را تنظیم کنید. حتی گزینه هایی وجود دارد که باعث می شود به محض ورود سوژه به کادر، دوربین بزرگنمایی کند.

گزینه دیگری برای خروجی فیلم بدون برش از طریق HDMI در حین ضبط نسخه برش خودکار در کارت حافظه وجود دارد. با این حال، این دو خروجی همیشه در وضوح یکسانی هستند: نمی‌توانید کراپ 1080 را از 4K روی کارت ذخیره کنید، در حالی که خروجی 4K اصلی از طریق HDMI است. یا «4K» برش‌خورده و ارتقا یافته را در کنار یک جریان HDMI 4K روی کارت دریافت می‌کنید یا فیلم 1080 روی کارت و نسخه 1080 کاهش‌یافته صحنه از طریق HDMI دریافت می‌کنید. این به این معنی است که می‌توانید بین عکس‌های باریک و واید در ویرایش برش دهید، اما نمی‌توانید هنگام ویرایش، برش خود را از عکس واید انتخاب کنید.

LUTs کاربر

مانند FX3 و دوربین‌هایی مانند سری GH پاناسونیک، ZV-E1 به شما امکان می‌دهد LUT‌های خود را (جدول جستجوی تغییر رنگ/تن) روی دوربین آپلود کنید. اینها را می‌توان به دو صورت استفاده کرد: یا برای مشاهده پیش‌نمایش تصحیح‌شده در حالت Log، نشان دادن اینکه پس از اعمال LUT چگونه به نظر می‌رسد، یا برای اعمال LUT در دوربین روی فیلم، که به شما حالت «از پیش درجه‌بندی» را می‌دهد. فیلم مستقیماً از دوربین خارج می شود (البته در حالی که انعطاف پذیری درجه بندی را معمولاً ضبط Log از دست می دهد). از نظر عکس، مانند این است که بتوانید از پیش تعیین شده پردازش خام دلخواه خود را به عنوان یک حالت رنگی جدید در دوربین آپلود کنید.

تایم لپس در دوربین

مدت‌ها پیش، سونی دوربین‌هایی ساخت که می‌توانستند برنامه‌هایی را برای اضافه کردن ویژگی‌های خاص که همراه آن نیستند، آپلود کنند . تجدید نظر در سیستم عامل این قابلیت را مسدود کرد، به این معنی که دیگر امکان افزودن قابلیت تایم لپس به دوربین های سونی وجود نداشت.

ZV-E1 در نهایت این را تغییر می‌دهد و به شما امکان می‌دهد عکس‌برداری فاصله‌ای انجام دهید و نتایج را در دوربین ترکیب کنید. و اکنون که در یک مدل موجود است، ما گمان می کنیم که در سایر سونی ها نیز ظاهر شود.

بدنه و هندلینگ

ZV-E1 کمی شبیه a7C به نظر می‌رسد، اما به جز منظره‌یاب، کوچک‌تر است. سونی می‌گوید این کوچک‌ترین و سبک‌ترین دوربین فول فریم قابل تعویض لنز با تثبیت‌کننده تصویر درون بدنه است.

از نظر ارگونومی، دوربین عجیبی است. صفحه نمایش لمسی بازشو و رابط روی صفحه نشان می دهد که قرار است با دوربین رو به سمت شما عکس گرفته شود، اما گرفتن دست و موقعیت دکمه ها خلاف این را نشان می دهد. این امکان وجود دارد که دوربین را در دست بگیرید و آن را رو به شما قرار دهید، اما هیچ اشاره ای در طراحی دستگیره یا موقعیت دکمه [REC] وجود ندارد که نشان دهد این هدف طراحان بوده است. اگر قصد دارید دوربین را هنگام ارائه نگه دارید، قطعاً یک بند مچ مناسب را پیشنهاد می کنیم.

بدنه علیرغم سبک بودن بسیار محکم به نظر می رسد.

در بالا یک آرایه میکروفون سه کپسولی وجود دارد. همانند مدل های قبلی ZV، یک ضمیمه ضد باد همراه با دوربین ارائه می شود. برخلاف مدل‌های قبلی، دریافت این میکروفون‌ها بسته به جایی که برای ضبط صدا به آن‌ها نیاز دارید، قابل تنظیم است. همه گزینه های جلو، عقب و خودکار وجود دارد.

اگر دوربین برای شناسایی انسان ها تنظیم شده باشد و یک انسان در کادر باشد، حالت خودکار از عکسبرداری متمرکز «جلو» استفاده می کند. وقتی هیچ انسانی شناسایی نمی‌شود یا تشخیص موضوع خاموش می‌شود، به جای آن از حالت «همه» استفاده می‌کند.

باتری

باتری دوربین سونی SONY ZV-E1

باتری دوربین سونی SONY ZV-E1

خبر خوب این است که علیرغم کاهش سایز، ZV-E1 هنوز جا برای باتری بزرگ‌تر از نوع Z سونی دارد. NP-FZ100 یک باتری 16.4 وات ساعتی است. این دوربین به ارزش امتیازی 570 شات در هر بار شارژ می رسد. طبق معمول، بیشتر مردم احتمالاً متوجه می شوند که دو برابر این عدد را دریافت می کنند. ارقام CIPA برای زمان ضبط مداوم ویدیو و زمان واقعی (که دوربین به طور متناوب خاموش و روشن می شود) به ترتیب 140 دقیقه و 95 دقیقه است.

دوربین را می توان از طریق USB شارژ کرد یا می توان آن را با برق USB تغذیه و کار کرد. همچنین دارای سازگاری با UVC/UAC است، به این معنی که می توان آن را به عنوان یک دستگاه USB به کامپیوتر وصل کرد و بدون نیاز به نرم افزار اضافی کار می کند. ZV-E1 اولین دوربینی است که می‌بینیم در صورت استفاده از این روش، تا 4K/30 را نوید می‌دهد.

مطالب مرتبط: چرا از فتوشاپ استفاده می کنیم؟
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *