براکتینگ در عکاسی چیست؟

براکتینگ (BRACKETING) در عکاسی چیست؟

براکتینگ در عکاسی

براکتینگ در عکاسی

Bracketing یعنی ایجاد چندین عکس با تنظیمات مختلف بین براکت ها.
براکتینگ نوردهی زمانی است که یک عکاس با تنظیمات مختلف نوردهی عکس هایی را ایجاد می کند. هدف از این کار پوشش بیشتر دامنه پویا است. از عکسهای براکت شده بعدا برای ایجاد یک عکس HDR (دامنه پویا بالا) استفاده می شود. برخی از تکنیک های دیگر bracketing شامل براکت تعادل رنگ سفید(WHITE BALANCE) یا براکت فوکوس است. 
حالت دوم یک تکنیک عالی است که برای جمع کردن فوکوس استفاده می شود. این باعث افزایش عمق میدان می شود. بعداً در مقاله به این موضوع خواهیم پرداخت.

 

براکتینگ در عکاسی

براکتینگ در عکاسی

 

براکتینگ در عکاسی

 

براکتینگ در عکاسی

 

جهت مشاهده مطلب روی آن کلیک کنید: خرید انواع رینگ لایت

 

چرا ما به براکت نوردهی در عکاسی نیاز داریم؟

اولین مسئله ای که یک عکاس منظره مبتدی باید بداند این است.فرض کنید یک صحنه زیبا به نظر می رسد اما عکسی از آن صحنه با یک آسمان سفید و پیش زمینه سیاه منتشر شده است.
دوربین های مدرن در تعیین جبران نوردهی مناسب برای هر عکس خوب هستند. اما این فناوری به اندازه چشم ما پیشرفته نیست. آنچه دوربین از نظر میزان نوردهی صحیح می داند همیشه درست نیست.
وقتی به صحنه ای با کنتراست بالا نگاه می کنیم ، چشم ما به سرعت تنظیم می شود. چشم ما “دیافراگم” خود را گسترده تر یا باریک تر می کند.
دوربین ها به همین روش کار نمی کنند. شما فقط یک مجموعه تنظیمات برای گرفتن آن دارید.
روش براکت نوردهی راهی برای غلبه بر این محدودیت است. این امکان را به شما می دهد که چندین صحنه را با تنظیمات مختلف ثبت کنید تا بعداً ترکیب شوند.

وقتی عده ای اصطلاح “عکس HDR” را می شنوند ، به این دلیل که سو استفاده یا استفاده بیش از حد از آن شده است به شما اعتراض می کنند. اگر یک عکس HDR درست انجام شده باشد ،بسیار طبیعی و چشم نواز به نظر می رسد. این زمانی است که ما نیاز به براکت نوردهی داریم.

براکتینگ در عکاسی

 

چگونه عکس های براکت برای HDR تهیه کنیم؟

 ابتدا یک ابزار ضروری برای هر نوع براکت سه پایه است. گاهی اوقات می توانید به صورت دستی این کار را انجام دهید ولی ریسک آن بالاست و می تواند منجر به ناامیدی شود. برنامه کلی این است:

1-دوربین خود را روی سه پایه تنظیم کنید.
2- یک حالت براکت در تنظیمات دوربین خود انتخاب کنید. بیشتر دوربین ها آن را در جایی دارند. لطفا به راهنمای کاربر مراجعه کنید.
3- تعداد مناسب براکت ها را برای صحنه انتخاب کنید.
4- دوربین را روی شاتر تاخیری 2 ثانیه تنظیم کنید. اگر این تنظیم تایمر را داشته باشید ، دوربین تمام براکت ها را بطور خودکار می گیرد. لازم نیست چندین بار روی دکمه کلیک کنید. از کوچکترین حرکت دوربین جلوگیری می کند و ترکیب را آسان تر می کند.
5- روی دکمه شاتر کلیک کنید.

ی

اگر باد شدید است و اشیاء متحرک مانند درختان دارید ، ISO خود را بالا ببرید. سپس دوربین را به جای تأخیر در حالت عکاسی، روی حالت سری قرار دهید.
سپس می توانید این سریال را با فشار دادن دکمه برای مدت طولانی تر انجام دهید.

تنظیمات نوردهی EV

سوال بزرگ اینجاست – چه تعداد براکت و فاصله بین آنها هنگام رسیدن به EV چقدر است؟ 
مقدار EV جبران نوردهی را تعیین می کند و اصطلاحی است که برای براکت استفاده می شود. نوردهی دوربین شما به طور خودکار EV0 است. EV-1 به معنای نوردهی با یک استاپ کمتر است. 
یک استاپ معادل دو برابر یا نیم برابر نوری است که دوربین دریافت می کند. بنابراین ، EV-1 میزان نور را نصف می کند. EV + 1 میزان نور را دو برابر می کند.

براکتینگ در عکاسی

براکتینگ در عکاسی

سه نوع تنظیمات براکت وجود دارد که معمولا استفاده می شود:

EV0 ، EV-2 – برای اکثر صحنه ها.
EV0 ، EV + 2 ، EV-2 – برای فضای داخلی املاک و مستغلات و سایر صحنه های کنتراست بالا.
EV0، EV + 2، EV-2، ​​EV + 4، EV-4 – برای تصاویری که کنتراست بسیار بالایی دارند. به عنوان مثال  وقتی خورشید در کادر قرار دارد همراه با برخی از صخره های تاریک یک مورد نادر است.

براکتینگ در عکاسی

 

 

ادغام تصاویر داخل HDR

برنامه های بسیاری وجود دارد که به ما امکان می دهد تصاویر براکت شده را در یک HDR واحد ادغام کنیم که همه آنها جوانب مثبت و منفی خود را دارند.

براکتینگ فوکوس

نوع دیگری از براکت ها ، براکت فوکوس است. بعضی اوقات ، عکس نیاز به عمق میدان وسیع تری نسبت به تنظیمات دیافراگم دارد.
در این حالت ، براکت هایی با نقاط فوکوس مختلف ایجاد می کنیم و سپس آنها را با هم ترکیب می کنیم.

براکتینگ در عکاسی

نکته مهم این است که در اینجا شما هیچ امکانی برای استفاده از فوکوس خودکار دوربین دیجیتال خود ندارید و باید فوکوس ها را به صورت دستی انجام دهید سپس تصاویر ثبت شده را در فتوشاپ یا لایت روم باهم ترکیب کنید. 

سعی کنید به جای فیلترها از ترکیب HDR استفاده کنید. و از ترکیب فوکوس استفاده کنید تا همه چیز برای ثبت یک عکس ایده آل مهیا باشد.

 

مطالب مرتبط

پدیده قرمزی چشم در عکاسی

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *