بال هد بهتر است یا پن هد؟

بال هد در مقابل پن هد

یکی از اولین لوازمی که بسیاری از افراد پس از گرفتن دوربین خریداری می کنند ، سه پایه است و بیشتر این لوازم از نوع همه در یک نوع است که دارای سه پایه در پایین و قسمت بالایی به نام head است ، که دوربین خود را بر روی آن نصب می کنید. به طور معمول این هد ها دارای یک دسته هستند که از یک طرف خارج می شود و می تواند سفت یا شل شود تا به شما امکان تغییر زاویه قرارگیری دوربین خود را بدهد. این سه پایه ها معمولاً حدود 25 تا 50 دلار قیمت دارند که باعث می شود آنها برای عکاسانی که قصد دارند در برخی از تجهیزات برای کمک به گرفتن عکس بهتر کمک کنند جذاب باشد. با این حال ، یکی از محدودیت های اصلی آنها شامل سر می شود: معمولاً غیر قابل جابجایی است ، به این معنی که محدودیت های آن را محدود می کنید و به زودی ممکن است متوجه شوید که حساسیت های خلاقانه شما از قابلیت های سه پایه بالاتر است.

جهت مشاهده مطلب روی آن کلیک کنید: بهترین رینگ لایت برای آرایشگاه

 

یادم می آید اولین باری که وارد یک فروشگاه دوربین شدم تا به چند پایه سه پایه نگاه کنم و با دیدن اینکه قیمت برچسب فراتر از آن است که فکر می کردم منطقی است ، شوکه شدم. با خودم فکر کردم ، “چرا کسی 150 دلار فقط برای یک سر سه پایه هزینه می کند ، در حالی که یک پایه سه پایه برای کمتر از نیمی از این مقدار وجود دارد؟” سپس به قیمت پایه های سه پایه و دقیقاً برخورد به کف نگاه کردم. در طول سال ها فهمیدم که دلیل گران بودن این اجزا این است که این مواد از مواد درجه بالاتری ساخته شده اند و بنا به مشخصات مورد نیاز عکاسان متقاضی ساخته شده اند.

وقتی آماده خرید مرحله سه پایه و مجموعه پایه ها به صورت جداگانه هستید ، گزینه های زیادی وجود دارد که با انتخاب آن می توانید حالت گیجی و بدون پاسخ روشنی داشته باشید. وقتی به فکر خرج صدها دلار هستید ، نمی خواهید یک انتخاب بد انجام دهید. بنابراین ، من می خواهم به چهار نوع متداول سر سه پایه نگاهی بیندازم و در مورد چگونگی مناسب بودن آنها با انواع مختلف عکاسی بحث خواهم کرد. امیدوارم که این به شما ایده بهتری بدهد که دفعه دیگر که به فروشگاه دوربین محلی خود می روید یا اینکه در برخی از فروشگاه های عکس آنلاین مورد علاقه خود بگردید ، به دنبال چه چیزی بگردید.

بال هد

این نوع مورد علاقه من از سر سه پایه است ، و من فکر می کنم مناسب بیشتر عکاسان معمولی یا علاقه مند کاملاً مناسب تر از سر استاندارد تشت / شیب است که دارای سه پایه همه در یک است. سرهای توپی در اطراف یک مفصل گردنده 360 درجه طراحی شده اند (در اصل یک بلبرینگ بزرگ ، از این رو نام آن ، توپ توپی است) که می توانید آن را با یک اهرم یا شماره گیری در کنار آن محکم یا شل کنید. می توانید در یک لحظه دوربین خود را از این سمت به آن طرف کنید ، آن را به صورت دایره بچرخانید یا جهت آن را از حالت عکاسی به حالت افقی تغییر دهید ، در واقع همه اینها بدون هیچ تلاشی از طرف شما انجام می شود.

 

بعضی از آنها به طور خاص طراحی شده اند تا به شما اجازه دهند هر بار فقط یک جهت حرکت را تغییر دهید ، که اگر به انواع خاصی از عکسها مانند panning وارد شوید ، مفید خواهد بود. اولین باری که از آن استفاده می کنید ممکن است کمی گمراه کننده باشد تا زمانی که به میزان زیادی از آزادی که ارائه می دهید عادت کنید. اما مراقب باشید هنگام تنظیم مکانیزم قفل روی سر توپ ، یک دست را روی دوربین خود نگه دارید. اگر این کار را نکنید ، ممکن است دوربین شما به طور ناگهانی به یک طرف بیفتد که در اولین بار اتفاق می افتد کمی ترسناک باشد. این درجه از آزادی در صورتی که بخواهید همزمان یک پارامتر را تنظیم کنید می تواند چیز بدی باشد ، و هنگامی که بخواهید تنظیمات سطح میکرو را داشته باشید ، کار با سرهای توپی نیز مشکل است.

پن هد

اگر این مدل برای شما آشنا به نظر می رسد ، به این دلیل است که ممکن است قبلاً یک مدل آن را داشته باشید یا آنها را روی سه پایه های همه در یک دیده باشید. مدل های اصلی دارای یک یا دو اهرم تنظیم هستند ، اما اگر کمی بیشتر هزینه کنید می توانید یکی با سه اهرم تهیه کنید تا بتوانید تنظیمات خاصی را به شما کنترل کند. آنها از این نظر بسیار دقیق تر از سرهای توپی هستند و یافتن سرهای تشت / شیب با سطح حباب داخلی امری غیرمعمول نیست که به شما کمک می کند دوربین خود را دقیقاً همانطور که می خواهید قرار دهید.

 

در حالی که در مقایسه با یک سر توپی مراحل بیشتری برای جابجایی دوربین شما طول می کشد ، اما در واقع می تواند چیز خوبی باشد زیرا می توانید همزمان فقط یک پارامتر را تنظیم کنید. به عنوان مثال اگر سوژه خود را کاملاً در یک راستا قرار داده اید اما باید دوربین خود را به یک سمت بچرخانید ، می توانید از یک اهرم برای تنظیم فقط شیب استفاده کنید. یک سر تابه / کاشی به راحتی مانند یک سر توپی نیست ، اما کنترل اضافه شده ای که ارائه می دهد خوب است ، به محض اینکه کار با چندین اهرم را از دست دادید.

سر تپانچه ای

دستگیره های تپانچه به گونه ای طراحی شده اند که به شما همان اندازه کنترل توپ توپی را می دهند اما برخی از عکاسان به دلیل مکانیزم گرفتن کامل دست ، تنظیم آنها را بسیار آسان تر می کنند. در حالی که یک سر توپی برای تغییر موقعیت دوربین شما نیاز به چرخاندن یک دستگیره نسبتاً کوچک دارد که می تواند باعث شود دوربین شما مانند ماکارونی مرطوب به اطراف چرخانده شود ، مگر اینکه یک دست خود را روی آن نگه دارید – سر گرفتن تپانچه نیز به عنوان سبک جوی استیک ، به شما امکان می دهد موقعیت دقیق دوربین خود را با یک دست کنترل کنید.

 

برای استفاده از آن ، فقط گیره را فشار دهید و سر باز شود تا بتوانید آن را مجدداً تغییر دهید. بیشتر اینها دارای صفحه کششی هستند تا تنظیم کنند که هنگام فشردن دست به راحتی می توانید چیزها را تغییر دهید و پیشرفته ترها به شما امکان می دهند دوربین را در امتداد یک محور بچرخانید که عکس های متحرک را بسیار راحت تر می کند. همانطور که در عکس مشاهده می کنید ، آنها بسیار بزرگتر از سرهای توپی هستند که باعث می شود کمی قابل حمل نباشند ، اما اگر به کنترل دقیق موقعیت دوربین خود نیاز داشته باشید ، ضمن حفظ درجه بالایی از آزادی ، ارزش معامله را دارد. و همچنین دسترسی سریع به یک دامنه کامل از حرکت با فشار دادن دست شما.

پن هد برای فیلمبرداری

مشابه پن هد که قبلاً نشان داده شد ، این هد های ویژه با در نظر گرفتن فیلمبردارهای ویدئویی طراحی شده اند ، و گرچه می توان از آنها برای عکسبرداری ثابت نیز استفاده کرد ، اما به دلیل برخی محدودیت های مهم ، از ایده آل نیستند. همانطور که در بیشتر هدهای فیلمبرداری معمول است ، اینها اغلب دارای بازوی کششی بلند هستند که امکان کنترل بیشتر و حرکات روان برای عکسهای متحرک را فراهم می کند ، اما هنگام عکسبرداری از عکاسی بسیار کاربردی نیست. برخلاف آنچه تصور می کنید ، بازوی کشویی در دست شما نمی پیچد تا بتوانید دوربین خود را تنظیم کنید: این فقط یک اهرم است که به شما امکان می دهد دوربین خود را از یک سمت به طرف دیگر بچرخانید و در واقع خود کاری انجام نمی دهد.

 

با چرخاندن دستگیره های کنار سر ، دوربین خود را در جای خود قفل می کنید و آنها را شل می کنید تا به حرکت دسترسی پیدا کنید. این سر مخصوص برای دو نوع حرکت طراحی شده است: تکان دادن به جلو و عقب و چرخاندن از یک طرف به طرف دیگر. این بدان معناست که اگر می خواهید دوربین خود را به سمت چپ یا راست متمایل کنید (برای عکسبرداری از یک عکس عمودی) به راحتی نمی توانید این کار را انجام دهید – حداقل بدون صرف هزینه بسیار بیشتر برای یک نسخه پیشرفته.

اگر می خواهید یک سه پایه اساسی بخرید ، توصیه من این است که تقریبا همیشه یک بال هد بگیرید ، تا حدی به این دلیل که چنین کنترل فوق العاده ای را امکان پذیر می کند ، اما همچنین به دلیل رابطه صمیمی تری که بین شما و دوربین ایجاد می شود. استفاده از یک سر توپی با چشم به منظره یاب (برخلاف صفحه LCD) در حالی که موقعیت دوربین را دارید ، اگر فقط از یک سه پایه تمام در یک استفاده کرده اید ، تجربه ای کاملاً آزاد کننده است و حتی ممکن است به شما در یافتن انواع جدیدی از عکس ها کمک کند. که قبلاً به آن توجه نکرده بودید.

 

در حالی که سرهای توپی همان نوع کنترل دقیق / سرهای شیب را ارائه نمی دهند ، برخی مانند مدل نشان داده شده در اینجا ، به شما امکان می دهد حداقل چرخش دوربین خود را جدا از سایر حرکات تنظیم کنید که می تواند به حرکت یا حرکت کمک کند عکس ها اگر دوست دارید با DSLR خود فیلمبرداری کنید ، شاید یک سر ویدیو کمی بیشتر نیاز شما را برآورده کند و تقریباً همه هد های سه پایه اختصاصی از ساختار جامد و قطعات روانکاری شده ای برخوردار هستند که عملکرد آنها را در کل بسیار نرم تر می کند.

مطالب مرتبطمقایسه دوربین عکاسی DSLR و بدون آینه

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *