باز کردن فیلتر گیر کرده روی لنز

اگر از فیلترهای لنز پیچ دار استفاده می کنید، دیر یا زود، ممکن است با یک فیلتر لنز گیر مواجه شوید. با این حال، نترسید: در اینجا 6 راه برای باز کردن فیلتر گیر لنز وجود دارد.
دو نوع فیلتر لنز گیر کرده وجود دارد. اولین موردی است که یا خیلی سفت روی آن پیچ شده است یا در رزوه ها گیر شده است. نوع دوم نوعی است که به دلیل آسیب، به احتمال زیاد در اثر ضربه، گیر کرده است. قبل از تصمیم گیری در مورد روش حذف، فیلتر لنز را به دقت بررسی کنید تا مشخص شود که آیا آسیب دیده است یا خیر.

جهت مشاهده مطلب روی آن کلیک کنید: << رینگ لایت بهتر است یا فلاش؟ >>

 

گیر کردن بخاطر فشار دست

باور کنید یا نه، گاهی اوقات، یک فیلتر در واقع تا زمانی که آن را باز نکنید، گیر نمی کند. فشار بیش از حد به فیلتر لنز می تواند باعث تغییر شکل آن به شکل بیضوی شود که باعث می شود طرف دیگر داخل رزوه ها فرو رفته و گیر کند. گاهی اوقات استفاده از کمترین نیرو باعث می شود که فیلتر به راحتی شل شود.

احتیاط: قبل از شروع

قبل از اینکه این روش ها را امتحان کنید، شایسته است به چند نکته احتیاطی توجه کنید. گشتاوری که روی فیلتر و لنز قرار می دهید می تواند به لنز شما آسیب برساند. به ویژه در مورد لنزهای زوم که عملکرد داخلی پیچیده تری دارند قابل توجه است. هنگامی که لنز خود را نگه می دارید، باید آن را تا جایی که می توانید به عنصر جلویی نزدیک کنید تا نیروی چرخش روی قسمت داخلی لنز کاهش یابد.

همچنین باید لنز را از بدنه دوربین جدا کنید. 

1- ضربه زدن با انگشت یا جسم سخت

این روش بیشتر اوقات، به خوبی کار می کند. در حالی که به آرامی با یک دست نیروی چرخشی وارد می کنید، به آرامی با ناخن یا یک جسم نیمه سخت به فیلتر ضربه بزنید یا تکان دهید. ضربه زدن ضربه سبکی به فیلتر لنز وارد می کند و اغلب آن را به اندازه کافی تکان می دهد تا بچرخد. نکته کلیدی در اینجا این است که به آرامی به فیلتر لنز ضربه بزنید تا آسیب، فرورفتگی یا فشار بیشتر به اجزای لنز وارد نکنید.

2- استفاده از هردو دست

هدف این روش اعمال نیروی یکنواخت از هر جهت ممکن، بدون تغییر شکل فیلتر است. ترفند در اینجا این است که شما از نقاط گیرای بیشتری برای فراخوانی نیروی چرخشی استفاده می کنید. فیلتر لنز را با چهار انگشت یا بیشتر بگیرید و بچرخانید. اگر شخص دیگری برای نگه داشتن لنز داشته باشید، ممکن است انجام این کار آسان تر باشد.

تغییر میزان نیروی بین انگشتان نیز ممکن است به آزادسازی فیلتر کمک کند.

3- استفاده از فریزر

فلزات هنگام سرد شدن منقبض می شوند. رزوه های فیلتر ریز هستند و حلقه فیلتر نسبتاً نازک است، بنابراین انقباض زیادی برای آزاد کردن فشار روی رزوه ها لازم نیست.

4- آچار فیلتر

آچار فیلتر در اندازه ها و انواع مختلفی وجود دارد. آنها معمولاً می توانند فیلترهای لنز را در اندازه های کوچک باز کنند.

5- پد ماوس

این روش بر اساس اصل اعمال نیروی چرخشی کار می کند. فیلتر لنز را به سمت پایین در پشت پد لاستیکی موس یا دستکش سیلیکونی قرار دهید. کمی نیروی رو به پایین وارد کنید و بچرخانید. اگر همه چیز خوب کار کند، اصطکاک یکنواخت اعمال شده باید فیلتر لنز را باز کند. مطمئن شوید که آن را در جهت صحیح می چرخانید.

6- بند لاستیکی

این بند کوچک بهتر از چیزی که فکر می کنید کار می کند. اگر قرار نیست آچار فیلتر را در کیف دوربین خود حمل کنید، حداقل یک کش لاستیکی خوب همراه داشته باشید. نوار لاستیکی را روی فیلتر قرار دهید، مراقب باشید که روی قسمت لنز همپوشانی نداشته باشد. بند لاستیکی بدون نیاز به نیروی فشار زیاد، قدرت چرخاندن بسیار بیشتری به شما می دهد.

مطالب مرتبط: تجهیزات لازم برای آتلیه عکاسی
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *