اهمیت و نقش اخلاق در عکاسی

در دنیای امروز ، هر دقیقه 2.3 میلیون عکس گرفته می شود. همه افراد یک دوربین در جیب خود دارند و میلیاردها نفر به طور منظم از عکاسی استفاده می کنند و مصرف می کنند.

علیرغم مزایای بی شماری که دموکراتیزه سازی عکاسی می تواند به همراه داشته باشد ، ما اکنون در دنیایی از “اخبار جعلی” ، دستکاری عکس و گردش بی رویه تصاویر بصورت آنلاین و بدون رضایت زندگی می کنیم. ما چه به عنوان عکاس و چه به عنوان مصرف کننده چگونه با این زمینه درگیر می شویم؟

جهت مشاهده مطلب روی آن کلیک کنید: استفاده از رینگ لایت در پرتره های حرفه ای

 

در حالی که از کودکی نحوه خواندن و نوشتن به ما آموزش داده می شود ، هیچ کس نحوه گرفتن یا درک عکس را به ما نمی آموزد. به ما آموخته اند که در نوشتن خود از دزدی ادبی ، دروغ و افترا اجتناب کنیم ، اما به ما آموزش داده نشده است که چگونه این ایده ها را برای تصاویر به کار ببریم.

با همگرایی عکاسی در هر جنبه از زندگی مدرن ، باید بهتر درک کنیم که چگونه اصول حاکم بر سایر جنبه های زندگی ما را در آن بکار می گیریم و اینکه چگونه با عکاسی به روشی اخلاقی کار کنیم.

اخلاق در عکاسی چیست؟

اخلاق عکاسی اصولی است که نحوه گرفتن و اشتراک عکس را راهنمایی می کند. اخلاق عکاسی ذهنی ، زمینه ای و روان است ، به این معنی که اخلاق هر فرد متفاوت خواهد بود ، زیرا اخلاق بر اساس تجربه زندگی و ارزش های فرد است.

اخلاق از یک زمینه به زمینه دیگر تغییر می کند: آنچه ممکن است در نیویورک اخلاقی باشد ممکن است در شانگهای اخلاقی نباشد. اخلاق نیز به نوع عکاسی بستگی دارد: عکاسی خبری در زمینه صحنه سازی و ویرایش دیجیتال مقررات سختگیرانه ای در صنعت دارد اما به طور مثال همین قوانین در مورد عکاسی با هنرهای زیبا اعمال نمی شود.

 

حتی اگر اصول اخلاقی یک عکاس قاطع باشد ، بسته به شرایط ممکن است اصول به روش های مختلفی اعمال شود. به عنوان مثال: یک عکاس می تواند قاطعانه در گرفتن رضایت از سوژه های خود اعتقاد داشته باشد ، اما نحوه گرفتن این رضایت ممکن است در لندن متفاوت از مغولستان باشد.

اگرچه هرکسی به روش خود و با توجه به شرایط به سوالات اخلاقی پاسخ خواهد داد ، اما برخی سوالات اخلاقی اساسی وجود دارد که مفید است هنگام استفاده از عکاسی مورد توجه قرار گیرد.

این سوالات مربوط به مفاهیمی مانند عزت ، احترام و مسئولیت پذیری و نحوه استفاده از این مفاهیم در عمل است. ممکن است از خود بپرسیم: چگونه من به عزت افرادی که از آنها عکس می گیرم احترام می گذارم؟ مسئولیت من در قبال افرادم چیست؟ آیا من در قبال مخاطب مسئولیتی دارم؟

چرا اخلاق در عکاسی اهمیت دارد؟

اگر ما عکس هایی بگیریم که به سوژه های ما آسیب برساند ، هیچ کس نمی خواهد از او عکس بگیرد اگر تصاویر خود را دستکاری کنیم و مخاطب خود را فریب دهیم ، هیچ کس به ما اعتماد نخواهد کرد. اگر در نحوه استفاده از عکاسی اخلاقی نداشته باشیم ، کل صنعت را به خطر می اندازیم.

 

از سوی دیگر ، رویکردهای اخلاقی در عکاسی می تواند به ما کمک کند تا تأثیرات مثبتی بر جهان خارج از لنزهای خود بگذاریم.

عکس ها نقش زیادی در شکل گیری نحوه نگاه ما به جهان دارند. هنگامی که ما عکس می گیریم و به اشتراک می گذاریم ، در حال شکل گیری نحوه نگاه دیگران به جهان هستیم. این یک امتیاز شگفت آور و مسئولیت عظیم است.

با فراگیر بودن عکاسی در زندگی روزمره ، به راحتی می توان میزان قدرت تصاویر را فراموش کرد. اما ، به گفته نویسنده و کیوریتور ماروین هیفرمن ، “عکاسی همه چیز را در مسیر خود تغییر می دهد.”

وقتی رویکردی اخلاقی به عکاسی می گیریم ، از طریق تصاویری که تولید می کنیم ، آگاهی خود را از تأثیری که بر جهان می گذاریم افزایش می دهیم و بهتر می توانیم تأثیر خود را به روشی معنادار متمرکز کنیم.

مطالب مرتبط:  مزایا و معایب رزولوشن بالا و پایین

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *