اهمیت سایه ها در عکاسی

ما به عنوان عکاس توجه زیادی به نور داریم و دلیل خوبی هم دارد. نور اساس همه عکاسی است – و بر آنچه که ما می بینیم و نحوه دیدن آن تأثیر می گذارد!

اغلب ، نورپردازی چیزی است که باعث ایجاد یا شکستن یک تصویر می شود و دانستن نحوه کار با نور به شما در گرفتن عکس های عالی کمک می کند.

جهت مشاهده مطلب روی آن کلیک کنید: << رینگ لایت عکاسی >>

 

اما در حالی که ما تمرکز زیادی روی نور داریم ، تاریکی – عدم وجود نور ، اغلب نادیده گرفته می شود. سایه ها نیز مهم هستند. بازی بین نور و تاریکی و تضاد بین سایه های مختلف نور می تواند تأثیر قابل توجهی بر ترکیب بندی داشته باشد و دانستن نحوه کار با این عناصر متضاد می تواند به تصاویری واقعاً دیدنی منجر شود.

سایه ها می توانند به جلب توجه به یک نقطه خاص در ترکیب کمک کنند. آنها می توانند فرم را آشکار کرده یا ویژگی هایی را پنهان کنند که ممکن است دیده نشوند. آنها همچنین می توانند برای افزودن درام ، احساسات ، علاقه یا راز به عکس استفاده شوند. و البته ، آنها می توانند بر نور تأکید کنند. جلب توجه به نکات برجسته در تصویر.

در حالی که برای تکمیل تعادل بین نور و تاریکی کامل در عکس های خود نیاز به تمرین دارید ، شروع به کار با سایه ها نسبتاً ساده است – برای شروع نیازی به یادگیری زیادی نیست. بیایید چند روش مختلف را بررسی کنیم که می توانید از سایه ها برای ایجاد تصاویر پویا و هیجان انگیز استفاده کنید.

کنتراست اضافه کنید

سایه ها راهی عالی برای افزودن کنتراست به یک تصویر هستند زیرا نورهای کم با مناطق روشن تر عکس زیبایی ایجاد می کنند. اگر عکس های سیاه و سفید ایجاد می کنید استفاده از سایه ها برای کنتراست بسیار مهم است زیرا نمی توانید از رنگ برای ایجاد کنتراست استفاده کنید. هنگام ایجاد تصاویر ، به نور و سایه ها توجه کنید و موقعیت خود را تنظیم کنید یا سوژه خود را حرکت دهید تا یک ترکیب قوی ایجاد شود.

از سایه ها به عنوان نقطه کانونی استفاده کنید

سایه ها سوژه های فوق العاده ای می سازند! شما می توانید سایه را به عنوان بخشی از نقطه کانونی با درج آن با سوژه مشخص کنید. یا اینکه سوژه را خارج از تصویر بگذارید و در عوض روی سایه ها فوکوس کنید. این موضوع به ویژه در صورتی مفید است که سوژه دارای یک طرح کلی قوی باشد – مانند شخص ، حیوان ، درخت ، دوچرخه یا هر شکل دیگری که به راحتی قابل تشخیص باشد.

ایده دیگر این است که دوربین خود را زاویه دهید ، بنابراین سوژه در پایین قاب و سایه در بالا قرار می گیرد و به این ترتیب می توانید آن را به عنوان نقطه کانونی اصلی نشان دهید.

توجه مستقیم

لازم نیست سایه ها جلو و مرکز باشند! همچنین می توان از آنها برای جلب توجه به نقطه اصلی مورد نظر استفاده کرد. هنگام ثبت تصاویر منظره خود ، به نحوه برخورد نور و سایه ها به زمین توجه کنید. به دنبال راهی برای ترکیب بندی عکس های خود باشید تا سایه ها توجه را به نقطه کانونی اصلی جلب کنند. برای عکاسی پرتره ، سایه ها می توانند به شیوه ای مشابه برای پوشاندن و نشان دادن جنبه های خاصی از سوژه – به عنوان مثال ، چشم ها یا قسمتی از صورتشان استفاده شوند.

آشکار کردن بافت

سایه ها همچنین می توانند بافت چشم انداز را آشکار کنند. هنگامی که خورشید در زاویه پایین تری نسبت به افق قرار دارد ، سایه هایی را در سراسر زمین ایجاد می کند ، جزئیات را ترسیم می کند و عمق و علاقه را به آن می افزاید. این امر برخلاف روزهای ابری روشن است ، جایی که نور خورشید به آرامی پخش می شود – در نتیجه سایه های کمتری و روشنایی حتی بیشتر ایجاد می شود. غالباً عکاسان به دنبال نورپردازی چشمگیر هستند زیرا برای ثبت امواج در شن و ماسه در ساحل ، یا برای تأکید بر شکل و زوایای تپه های نورد ، قله های کوه ناهموار و دیگر مناظر مختلف بسیار مناسب است.

بر احساسات تاکید کنید

در حالی که نور باعث می شود یک تصویر روشن و شاد به نظر برسد ، از سایه ها می توان برای انتقال احساسات قوی ، به ویژه در عکاسی پرتره استفاده کرد. آنها همچنین می توانند برای افزودن حس رمز و راز و درام به یک ترکیب استفاده شوند. مانند رقصنده ای که در تاریکی پوشانده شده است ، یا سوژه ای که تا حدی در سایه قرار گرفته است. استفاده از رنگ های عمدتا تیره به عنوان عکاسی با نور کم شناخته می شود و راهی عالی برای ثبت تصاویری است که احساسات قوی را منتقل می کند.

افزودن عمق و ابعاد

از سایه ها و نور می توان برای تأکید بر حس فاصله در تصویر استفاده کرد و به شما امکان می دهد تا ترکیباتی با عمق و ابعاد ایجاد کنید. این امر در مورد مناظر و عکس های نمای نزدیک صادق است.

مطالب مرتبط:  نکاتی از عکاسی در روز ابری
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *