انواع کد خطا در دوربین های نیکون

دوربین های ما به عنوان عکاس، ابزارهای کار ما هستند و در اکثر مواقع کاملاً درست کار می کنند. با این حال، گاهی اوقات شما یک پیغام خطا در LCD بالایی مشاهده می کنید و گرفتن عکس غیرممکن می شود. این می تواند در این زمینه واقعاً مشکل ساز باشد، به خصوص اگر ایده ای برای رفع چنین پیامی نداشته باشید. در اینجا برخی از کدهای خطایی که ممکن است در دوربین های DSLR نیکون مشاهده کنید، معنی آنها و راه های ممکن برای رفع آنها آورده شده است.

 

خرید انواع رینگ لایت در فروشگاه مینیاتور

جهت مشاهده مطلب روی آن کلیک کنید: بهترین رینگ لایت برای Tik Tok

 

چشمک زدن پیام “Err”

کد خطای نیکون این احتمالاً جدی‌ترین پیامی است که ممکن است مشاهده کنید، زیرا ممکن است به دلیل مشکلات مختلفی رخ دهد.

محتمل ترین علت محل اتصال کثیف بین لنز و دوربین است، پس فقط با دقت تمیز کنید و دوباره امتحان کنید. در این تصویر می توانید محل تماس ها را در خود دوربین DSLR مشاهده کنید و محل تماس ها روی یک لنز در ادامه این مقاله نشان داده شده است.

یکی دیگر از مواردی که باید امتحان کنید این است که باتری را به طور کامل از دوربین خارج کرده و دوباره آن را وارد کنید. این در واقع یک حالت ریست کردن است (هیچ داده یا تنظیماتی پاک نخواهد شد).

آیا مشکل همچنان پابرجاست؟ لنز دیگری را روی دوربین امتحان کنید تا مشخص شود که ایراد از کدام یک از تجهیزات است. اگر دوربین با لنز دیگری کار می کند، این احتمال وجود دارد که همچنان محل های اتصال روی لنز باعث مشکل شوند. بازگشت به مرکز خدمات نیکون هر مشکلی را برای شما برطرف می کند.

چشمک زدن پیام “fEE”

این پیامی است که فقط در صورت استفاده از لنزهایی با حلقه دیافراگم خواهید دید. این مورد در لنزهای قدیمی‌تر رایج است و اگر حلقه روی حداقل اندازه دیافراگم تنظیم نشده باشد، پیام خطای FEE ظاهر می‌شود. فقط آن را به این نقطه برگردانید، به احتمال زیاد با فونت نارنجی برجسته شده است. اگر می‌توانید حلقه دیافراگم را در جای خود قفل کنید، این کار باعث می‌شود که دوباره آن را از تراز خارج نکنید.

مثلث با حرف F

این خطا زمانی ظاهر می شود که دوربین نتواند با لنز ارتباط برقرار کند. لنز را جدا کرده و کنتاکت های پشت لنز را تمیز کنید (همانطور که در تصویر نشان داده شده است). می توانید این کار را به آرامی با یک پارچه میکروفیبر انجام دهید. لنز را دوباره وصل کنید و دوباره امتحان کنید.

اگر مشکل همچنان ادامه داشت، ممکن است یک مشکل جدی تری در مورد تجهیزات باشد و ممکن است مراجعه به مرکز خدمات نیکون به منظور تنظیم مجدد لازم باشد.

پیام پیوسته (-E-)

این به سادگی به این معنی است که شما کارت حافظه در دوربین ندارید. این یک راه حل آسان است – فقط کارت حافظه را وارد کنید. اگر در حالی که کارتی در دوربین است، این پیام را می‌بینید، دوربین نمی‌تواند کارت را به درستی بخواند. سعی کنید به آرامی کنتاکت های روی کارت را تمیز کنید (تکه های فلزی که با دوربین ارتباط برقرار می کنند) و ببینید که آیا با این کار مشکل برطرف می شود. اگر این کار نکرد، می‌توانید کارت را در دوربین قالب‌بندی کنید – اما به یاد داشته باشید که عکس‌های روی کارت را از دست خواهید داد.

هنوز مشکل دارید؟ کارت دیگری را امتحان کنید. این به شما امکان می دهد تشخیص دهید که مشکل از کارت یا دوربین است یا خیر. اگر مورد دوم است، ممکن است لازم باشد دوربین خود را برای سرویس به مرکز خدمات نیکون ببرید.

چشمک زدن پیام “CHA/CHR”

یعنی کارت حافظه شما مشکل دارد. معمولاً پس از کپی کردن تصاویر از کارت اتفاق می‌افتد و به راحتی می‌توان آن را با فرمت کارت در داخل دوربین برطرف کرد. اگر مشکل همچنان ادامه دارد، ممکن است با کنتاکتها مشکل داشته باشید. آنها را تمیز کنید و اگر مرتب نشد، آن را برای تعمیر به مرکز خدمات نیکون ارسال کنید.

پیام “f-“

این کدی است که اگر لنز به درستی در جای خود قرار نگرفته باشد، مشاهده خواهید کرد. این معمولاً یک تعمیر ساده است – فقط لنز را جدا کرده و دوباره نصب کنید، مطمئن شوید که به درستی در جای خود نصب می کند. اگر از لنز قدیمی‌تری استفاده می‌کنید، این امکان وجود دارد که تماس‌های الکترونیکی نداشته باشد، بنابراین نمی‌تواند با دوربین ارتباط برقرار کند.

پیام “f0”

پیام احتمالی دیگر برای لنزی که به درستی روی دوربین نصب نشده است. لنز را جدا کرده و دوباره نصب کنید، مطمئن شوید که در جای خود کلیک می کند، و مشکلات شما باید تمام شود.

روی شماره R گیر کرده است

این یک پیام خطا نیست، اما بسیاری از عکاسان متوجه می‌شوند که دوربین روی عدد r گیر کرده است و وقتی شاتر کاملاً فشار داده می‌شود، از گرفتن عکس خودداری می‌کند. این می تواند هر چیزی باشد، مانند r36 یا هر عدد دیگری. چیزی که در واقع نشان می دهد تعداد باقیمانده عکس هایی است که می توان روی بافر گرفت و زمانی که شاتر را تا نیمه فشار می دهید ظاهر می شود.

پس چرا وقتی شاتر کاملاً فشار داده شده است عکس نمی گیرد، اما همچنان پیام عدد r را نشان می دهد؟ خوب چند دلیل برای این وجود دارد. به‌طور پیش‌فرض دوربین شما قبل از گرفتن عکس، فوکوس یک تصویر را در اولویت قرار می‌دهد (این را می‌توان در تنظیمات لغو کرد)، بنابراین اگر در یک محیط بسیار تاریک عکاسی می‌کنید و دوربین شما نمی‌تواند فوکوس مناسبی به دست آورد، این مورد را خواهید دید. عدد r تا زمانی که روی چیزی قفل شود.

دلایل دیگر عبارتند از تنظیم دوربین روی تایمر خودکار یا کنترل از راه دور. عدد r تا زمانی که تایمر کامل شود یا کنترل از راه دور فعال شود نشان داده می شود.

مطالب مرتبط: نمایشگاه سونی 2021
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *