انواع نقاط فوکوس در دوربین عکاسی

نقاط فوکوس در دوربین عکاسی

اصطلاحات زیادی در مورد توصیف نقاط فوکوس خودکار وجود دارد ، اما دو مورد مهم نقاط فوکس خطی و نقاط فوکوس متقاطع هستند. این یک مزیت است که دوربین عکاسی شما ترکیبی از هر دو نوع سنسور را داشته باشد ، و کمک می کند تا بدانید از کدام نوع در کجا استفاده می شود. به عنوان مثال دوربین عکاسی نیکون Nikon D7100 دارای 51 نقطه فوکوس خودکار است که 15 عدد از آنها از نوع متقاطع یا ضربدری و 36 مورد دیگر خطی هستند.

انواع نقاط فوکوس در دوربین عکاسی

انواع نقاط فوکوس در دوربین عکاسی

جهت مشاهده مطلب روی آن کلیک کنید: نورپردازی خلاقانه با استفاده از رینگ لایت

 

سنسورهای به رنگ سبز سنسورهای خطی AF هستند ، در حالی که آنهایی که به رنگ نارنجی نشان داده شده از نوع متقاطع هستند. نقطه AF مرکز ، با رنگ قرمز نشان داده شده است ، هنگامی که f / 8.0 حداکثر دیافراگم است ، به عنوان یک سنسور متقاطع قابل استفاده است.

نقاط AF خطی
نقاط AF خطی سنسورهای تک خطی هستند ، همچنین به آنها سنسورهای خط عمودی گفته می شود که تغییر در کنتراست را در یک بعد واحد تشخیص می دهند. دانستن نحوه کارکردن آنها می تواند به شما کمک کند تا از آنها بیشترین بهره را ببرید.

نقاط خطی AF هنگام کار برای تمرکز روی موارد با جزئیات و کنتراست که عمود بر جهت سنسور است ، به بهترین وجه کار می کنند. به عنوان مثال ، اگر سنسور به صورت عمودی در قاب قرار گیرد با خطوط افقی بهتر کار می کند. اگر سنسور افقی باشد با خطوط عمودی بهتر کار می کند.

نقاط AF متقاطع
نقاط AF متقاطع که با نام نقاط صلیبی یا ضربدری یا کراس هم شناخته می شوند در واقع دو سنسور خطی یا خط عمود بر یکدیگر هستند اما همان منطقه را پوشش می دهند. این پیکربندی آنها را دقیق تر می کند ، زیرا می توانند تغییرات را در دو بعد تشخیص دهند. از آنجا که سنسورهای متقاطع از دقت بیشتری نسبت به سنسورهای خطی برخوردار هستند ، استفاده از آنها برای فوکوس ناگهانی انتخاب بهتری است.

برخی از دوربین های رده بالا دارای سنسور AF متقاطع دوتایی در مرکز قاب هستند که دقیق تر هستند اما فقط با لنز با دیافراگم حداکثر f / 2.8 یا گسترده تر قابل استفاده است.

 

مطالب مرتبط

لنز جدید 10 هزار دلاری نیکون !!!

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *