فیلتر لنز و کابرد آن در عکاسی

فیلترها در به حداقل رساندن درخشش و بازتاب، کمک به افزایش رنگ ها،کاهش ورود نور به لنز و موارد دیگر به ما کمک می کنند. هر فیلتر برای هدف خاصی طراحی شده است و به تقویت ظاهر نهایی یک تصویر کمک کند.

انواع فیلتر از نظر ظاهری

1- فیلترهای پیچشی

این فیلترها که به فیلترهای گرد نیز معروفند مستقیما روی جلوی لنز پیچ می شوند. رایج ترین فیلترهای پیچشی عبارتند از پلاریزه، ND و فیلترهای رنگی.

2- فیلترهای DROP-IN

معمولا این فیلترها با لنزهای تله فوتو مورد استفاده قرار می گیرند، زیرا آنها اغلب دارای عناصر جلویی بزرگی هستند و معمولا نمی توان یک فیلتر پیچشی استاندارد را به راحتی روی آنها نصب نمود. این فیلترها در یک محفظه کوچک که در قسمت عقبی لنز تعبیه شده است قرار می گیرند. 

3- فیلترهای مربع

این فیلترها معمولا با یک نگهدارنده فیلتر که به جلوی لنز متصل است مورد استفاده قرار می گیرند. برای اینکه بتوانید از یک یا چند فیلتر استفاده کنید باید آداپتورهایی را برای نگهدارنده فیلتر لنز خود تهیه نمایید. این فیلترها از محبوبیت خاصی بین عکاسان منظره برخودار هستند.

4- فیلترهای مستطیل

یکی دیگر از گزینه های محبوب عکاسان منظره فیلترهای مستطیل شکل است که با یک نگهدارنده فیلتر به لنز نصب می شوند. استفاده از فیلتر مستطیل شکل فضای بیشتری نسبت به فیلتر مربع در اختیار عکاس قرار می دهد.

انواع فیلتر از نظر کاربرد

فیلتر UV

این فیلترها اغلب برای محافظت از قسمت جلوی لنز در برابر خاک، رطوبت و خراش استفاده می شود. همچنین در فیلمهای عکاسی قدیمی که به اشعه ماورای بنفش حساس بودند برای جلوگیری از ایجاد پدیده مه استفاده می شد.

فیلتر SKYLIGHT

این دسته از فیلترها که جزو فیلترهای UV می باشند در گذشته به منظور کاهش اثر رنگ آبی آسمان در عکسها استفاده می شد. امروزه با ظهور دوربین های دیجیتال پیشرفته، این فیلترها بیشتر به منظور محافظت فیزیکی از لنزها کاربرد دارند.

فیلتر پولاریزه (POLARIZED)

این فیلترها برای عکاسی از مناظر بهترین هستند. آنها آسمان روز را کمی تاریک تر و رنگها را زنده تر نمایش می دهند و باعث ایجاد کنتراست بسیار زیبایی در عکس می شوند.

فیلترهای پولاریزه تمام بازتاب های ناشی از انعکاس نور از سطح آب، شیشه و تمام سطوح براق را حذف می کنند.

البته هنگام استفاده از فیلتر پولاریزه به همراه لنز واید باید کمی دقت کنید چون ممکن است باعث ایجاد گوشه های تاریک هنگام عکاسی از آسمان شود و رنگ آبی در آسمان کمی نا هماهنگ ظاهر شود. 

در تصاویر بالا عکس سمت چپ بدون فیلتر پولاریزه و عکس سمت راست با فیلتر پولاریزه ثبت شده است.

فیلتر چگالی خنثی (ND)

فیلترهایی با رنگ تیره هستند که باعث کاهش نور ورودی از لنز به سنسور دوربین عکاسی می شوند اما روی رنگ تصاویر حاصل از آن هیچ تاثیری ندارند.

فیلترهای  ND بدون هیچ گونه تنظیمی مورد استفاده قرار می گیرند و شما می توانید با وجود این فیلترها به راحتی از سیستم اندازه گیری و فوکوس دوربین عکاسی و لنز خود استفاده کنید.

با کاهش شدت نور ورودی، این فیلتر به شما امکان می دهد با سرعت کمتری نسبت به دیافراگم عکس بگیرید بدون اینکه نوردهی بیش از حد درتصویر داشته باشید.

در این حالت اگر می خواهید از یک موضوع متحرک مانند آب روان عکس بگیرید حتما از یک سه پایه استفاده کنید تا از تاری پس زمینه جلوگیری شود. فیلتر ND در عکاسی منظره، استودیویی، خیابانی و اجسام متحرک مانند آب رودخانه استفاده می شود. 

فیلتر های تصحیح رنگ

برای ایجاد رنگهای گرم و سرد یا اصلاح برخی رنگها در عکس و درتمام سبکها  استفاده می شود.

فیلترهای کلوزآپ (CLOSEUP)

فیلترهای کلوزآپ با نام فیلترهای ماکرو نیز شناخته می شوند. به کمک این فیلترها و بدون استفاده  از لنزهای ماکرو می توانید از فاصله نزدیک از اجسام کوچک عکاسی کنید. البته این فیلترها هرگز نمی توانند جای لنزهای ماکرو را بگیرندبلکه فقط به لنزهای معمولی اجازه می دهند تا به سوژه نزدیکتر شوند، درست همانند بزرگ نمایی با عینک هنگام خواندن روزنامه.

فیلترهای جلوه های ویژه

فیلترهای جلوه های ویژه در تصاویر شما تغییرات مختلفی را ایجاد می کنند. شاید مجبوب ترین نوع اینها فیلترهای ستاره دار هستند که افکت های چشمکی زیبایی را به منابع نوری مانند چراغهای خیابانی و چراغهای کریسمس می افزایند.

از جمله اینها فیلترهایی هستند که ستاره های دو، چهار، شش و هشت نقطه ای ایجاد می کنند. فیلترهای جلوه های ویژه دیگری نیز وجود دارند که امروزه کاربرد خود را از دست داده اند چون اثرات آنها به راحتی با فتوشاپ قابل اجراست. با این وجود آنچه را که نمیتوان به راحتی تکرار کرد اثرات منحصر بفرد فیلترهای بوکه است.

خرید تجهیزات عکاسی از فروشگاه مینیاتور

لینک های مرتبط

فیلتر

فیلتر لنز

فیلتر دوربین

فیلتر عکاسی

فیلتر پولاریزه

فیلتر UV

فیلتر ND

برچسب ها: فیلتر ، قیمت فیلتر ، فروش فیلتر ، خرید فیلتر ، مرکز فروش فیلتر لنز ، مرکز خرید فیلتر لنز ، فیلتر لنز ، قیمت فیلتر لنز ، فروش فیلتر لنز ، خرید فیلتر لنز ، فیلتر دوربین ، قیمت فیلتر دوربین ، فروش فیلتر دوربین ، خرید فیلتر دوربین ، فیلتر عکاسی ، قیمت فیلتر عکاسی ، فروش فیلتر عکاسی ، خرید فیلتر عکاسی ، فیلتر پولاریزه ، قیمت فیلتر پولاریزه ، فروش فیلتر پولاریزه ، خرید فیلتر پولاریزه ، فیلتر UV ، قیمت فیلتر UV ، فروش فیلتر UV ، خرید فیلتر UV ، فیلتر ND ، قیمت فیلتر ND ، فروش فیلتر ND ، خرید فیلتر ND