انواع شات در عکاسی

یکی از اولین چیزهایی که در هنرستان به دانش‌آموزان آموزش داده می‌شود، نام‌گذاری انواع شات های دوربین است. این زبان مشترک برای نویسندگان، کارگردانان، اپراتورهای دوربین و فیلمبرداران ضروری است تا به طور مؤثر عناصر بصری یک شات، به ویژه اندازه یک سوژه (اغلب یک فرد) را در کادر بشناسند. در اینجا لیستی از انواع شات ضروری که باید بدانید همراه با توضیح مختصری ارائه شده است. برای هدف این مقاله، بیشتر بر روی اندازه سوژه و زاویه دوربین تمرکز می‌کند.

جهت مشاهده مطلب روی آن کلیک کنید: خرید رینگ لایت بلاگری

 

شات هایی که اندازه سوژه را نشان می دهد

راه‌های زیادی وجود دارد که می‌توانید سوژه خود را کادربندی کنید، از دیدن کل بدن گرفته تا فقط چشم‌هایش. به طور کلی، می‌توانیم این را به سه اندازه اصلی تقسیم کنیم: بلند، متوسط ​​و نزدیک. لانگ شات ها (که معمولاً عکس های عریض نیز نامیده می شوند) سوژه را از فاصله دور نشان می دهند و بر مکان تأکید می کنند، در حالی که نماهای نزدیک جزئیات سوژه را نشان می دهند و احساسات یک شخصیت را برجسته می کنند. عکس‌های متوسط ​​جایی در این بین قرار می‌گیرند و روی سوژه تأکید می‌کنند و در عین حال بخشی از محیط اطراف را نشان می‌دهند.

توجه به این نکته مهم است که انواع عکس‌های زیر فقط به اندازه سوژه در کادر مربوط می‌شوند و مستقیماً نشان نمی‌دهند که چه نوع لنزی برای گرفتن صحنه استفاده می‌شود. انتخاب لنز – و بنابراین، فاصله دوربین از سوژه – یک تصمیم هنری برای کارگردان و/یا مدیر عکاسی باقی می ماند. 

EXTREME LONG SHOT

Extreme Long Shot (معروف به Extreme Wide Shot) برای نشان دادن سوژه از فاصله دور یا ناحیه ای که صحنه در آن در حال وقوع است استفاده می شود. این نوع نما به ویژه برای ایجاد یک صحنه (به «تعیین شات بعد در مقاله مراجعه کنید») از نظر زمان و مکان و همچنین رابطه فیزیکی یا عاطفی شخصیت با محیط و عناصر درون آن مفید است. لزوماً لازم نیست که شخصیت در این عکس قابل مشاهده باشد.

LONG SHOT

لانگ شات (با نام مستعار واید شات) سوژه را از بالا به پایین نشان می دهد. برای یک فرد، این امر سر تا انگشتان پا است، اگرچه لزوماً کادر را پر نمی کند. این کاراکتر بیشتر از یک اکستریم لانگ شات به فوکوس تبدیل می شود، اما شات همچنان در تسلط مناظر است. این نما اغلب صحنه و جایگاه شخصیت ما را در آن مشخص می کند.

FULL SHOT

Full Shot از سر تا انگشتان پا، با سوژه تقریباً کادر را پر می کند. تأکید بیشتر بر روی کنش و حرکت است تا وضعیت عاطفی شخصیت.

MEDIUM LONG SHOT

شات بلند متوسط (معروف به 3/4 شات) متوسط بین فول شات و شات متوسط. سوژه را از زانو به بالا نشان می دهد.

COWBOY SHOT

کابوی شات (معروف به شات آمریکایی) گونه‌ای از یک شات متوسط، این نام خود را از فیلم‌های وسترن دهه‌های 1930 و 1940 گرفته است، که سوژه را از وسط ران به بالا قاب می‌کرد تا جای اسلحه شخصیت را در عکس قرار دهد.

MEDIUM SHOT

شات متوسط بخشی از سوژه را با جزئیات بیشتری نشان می دهد. برای یک فرد، یک شات متوسط معمولاً آنها را از حدود کمر به بالا فریم می کند. این یکی از رایج‌ترین نماهایی است که در فیلم‌ها دیده می‌شود، زیرا بر روی یک شخصیت (یا شخصیت‌ها) در یک صحنه فوکوس می‌کند در حالی که هنوز محیط را نشان می‌دهد.

MEDIUM CLOSEUP

کلوزآپ متوسط بین یک مدیوم شات و یک نمای نزدیک قرار می گیرد، که معمولاً سوژه را از سینه یا شانه به بالا کادربندی می کند.

CLOSEUP

کلوزآپ صفحه را با بخشی از سوژه پر می کند، مانند سر/صورت شخص. با این کادربندی محکم، احساسات و واکنش یک شخصیت بر صحنه غالب است.

CHOKER

چوکر نوعی از کلوزآپ است، این عکس صورت سوژه را از بالای ابروها تا زیر دهان فریم می کند.

EXTREME CLOSEUP

Extreme Close Up روی ناحیه یا جزئیات کوچکی از سوژه، مانند چشم(ها) یا دهان تأکید می کند. یک نمای نزدیک از چشم‌ها، گاهی اوقات یک شات ایتالیایی نامیده می‌شود، که نام آن را از فیلم‌های ایتالیایی-وسترن سرجیو لئونه گرفته‌اند که آن را محبوب کردند.

مطالب مرتبط: راهنمای عکاسی از نوشیدنی
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *