انتخاب دیافراگم مناسب در عکاسی

اگر صاحب دوربین هستید ، احتمالاً حداقل اصطلاح “دیافراگم” را شنیده اید. اما درک شما از این معنی ممکن است بستگی زیادی به نوع دوربین شما و نحوه استفاده از آن داشته باشد. امروز ، من دقیقاً توضیح خواهم داد که چگونه دیافراگم روی تصاویر شما تأثیر می گذارد و از چه تنظیمات دیافراگم در چه شرایطی استفاده کنید.

قبل از اینکه بفهمید چگونه دیافراگم را انتخاب کنید ، درک اینکه دیافراگم چیست و چگونه کار می کند مفید است. من مطمئن هستم که این تصویر را قبلاً یا برخی از تغییرات آن را دیده اید:

این تصویری از لنز دوربین شما در f-stop های مختلف ، یا به طور خاص تر ، از “دیافراگم” است که مکانیزمی است که میزان نور را به سنسور دوربین شما کنترل می کند. به این مانند مردمک دوربین خود فکر کنید. وقتی بیرون از آفتاب شدید ، مردمک چشم شما به یک نقطه دقیق کوچک می شود ، و این باعث می شود نور زیادی به شبکیه شما نرسد. به همین دلیل است که شما در مقابل تابش آفتاب کور نیستید و همچنین به همین دلیل درد شما هنگام انتقال سریع از یک اتاق تاریک به فضای خارج از منزل روشن می شود – چشم شما به برخی از زمان نیاز دارد تا با تغییر نور سازگار شود. به همین ترتیب ، هنگامی که در یک اتاق تاریک هستید ، مردمک چشم شما بزرگتر می شود و اجازه می دهد تا نور بیشتری به شبکیه شما برسد.
دیافراگم دوربین شما دقیقاً به همان روش کار می کند: دیافراگم بازتر باعث می شود تا نور بیشتری به سنسور دوربین برسد ، همانطور که مردمک عریض تری باعث می شود نور بیشتری به شبکیه شما برسد. دیافراگم کوچکتر باعث می شود نور کمتری به سنسور دوربین برسد ، همانطور که مردمک کوچکتر اجازه می دهد نور کمتری به شبکیه شما برسد.

صحنه های بسیار کم نور

وقتی شب ها در یک اتاق تاریک یا خیابان ها عکس می گیرید و سه پایه یا سطح پایداری ندارید که بتواند به عنوان سه پایه استفاده کرد ، ممکن است وسوسه شوید فقط آن فلاش داخلی را باز کنید. فلاش پاپ آپ شما باعث ضعیف شدن عکس های کم نور می شود. در عوض ، از بزرگترین دیافراگم لنز خود استفاده کنید (بسته به میزان تاریکی آن ممکن است لازم باشد از ISO بالاتر نیز استفاده کنید). این دیافراگم بزرگ به شما امکان می دهد صحنه را بدون فلاش و همه چیزهای زشتی که با آن همراه هستند مانند سایه های سیاه و سفید “هاله” و چشم قرمز ، ضبط کنید.

عکس های اکشن با سرعت بالا

اکثر مسابقات ورزشی داخل سالن دارای نور بسیار خوبی هستند ، اما متأسفانه به طور معمول به اندازه کافی خوب نیستند که بتوانید سرعت مسابقات را بدون تاری حرکت بدست آورید. این وضعیت دیگری است که دیافراگم گسترده می تواند به ذخیره عکس های شما کمک کند. هنگام عکسبرداری از آن بازی داخل سالن بسکتبال یا هاکی ، بزرگترین دیافراگم لنز شما را با سرعت شاتر سریعتر جفت کنید. 

بسته به سرعت سوژه و وضعیت نور ، ممکن است لازم باشد از دیافراگم گسترده ای برای انجماد حرکت در شرایط نوری در فضای باز استفاده کنید. آگاهی از اینکه ممکن است حرکت سریع به دیافراگم وسیع تری نیاز داشته باشد و همیشه در این شرایط از تنظیمات دوربین خود آگاه باشید ، بسیار مفید است ، به خصوص اگر تمایل به عکسبرداری در حالت اولویت دارید.

صحنه های روشن در فضای باز

گاهی اوقات در موقعیت های روشنایی بسیار روشن – به عنوان مثال ساحل یا صحنه ای برفی – عکس شما علی رغم استفاده از سرعت شاتر بسیار سریع ، همچنان در معرض نور زیاد قرار می گیرد. در این نوع شرایط ، شما باید دیافراگم بسیار کوچکی را انتخاب کنید. دیافراگم کوچکتر در نور کمتری امکان پذیر است ، که به نوبه خود به شما امکان می دهد از سرعت شاتر کمتری استفاده کنید و از نوردهی بیش از حد در عکس جلوگیری کنید.

ثبت تاری حرکت در طول روز

اگر در طول روز در حال عکس گرفتن هستید و می خواهید در آب روان ، ابر یا فقط در جای دیگری از منظره حرکت کنید ، بدون کمک یک دیافراگم بسیار کوچک در انجام این کار مشکل خواهید داشت. دلیل آن این است که در دیافراگم های بزرگتر کاهش سرعت شاتر به اندازه کافی برای ایجاد تاری حرکت از هر نوع غیرممکن است. اکنون بسته به اهداف شما ، یک دیافراگم کوچک ممکن است کافی نباشد – همچنین ممکن است به کمک فیلتر چگالی خنثی نیاز داشته باشید. اما برای یک حرکت بسیار جزئی ، دیافراگم کوچک و یک سه پایه می تواند دقیقاً همان چیزی باشد که برای گرفتن عکس نیاز دارید.

عمق میدان

مطمئناً ، اگر به جز گرفتن عکس فوری با دوربین خود کار دیگری انجام داده باشید ، از قبل می دانید که دیافراگم چیزی فراتر از انتخاب تنظیم بر اساس نور موجود است. در بیشتر مواقع ، به دلایل مختلف دیافراگم خود را انتخاب خواهید کرد.

مطمئناً اصطلاح “عمق میدان” را زیاد شنیده اید. عمق میدان یک مفهوم کاملاً ساده است ، در واقع ، این به سادگی به میزان صحنه ای که هنگام عکسبرداری در کانون توجه باقی بماند ، اشاره دارد. تصویری با عمق میدان وسیع از یک نقطه بسیار نزدیک به دوربین تا یک نقطه بسیار دور در فوکوس قرار دارد. در یک تصویر با عمق میدان کم ، ممکن است سوژه تنها بخشی از صحنه در فوکوس باشد ، که پیش زمینه و پس زمینه به سرعت از فوکوس خارج می شوند. در تصاویر با عمق میدان بسیار کم ، ممکن است فقط بخشی از سوژه در فوکوس باشد. عمق میدان به طور مستقیم با دیافراگم مطابقت دارد: تصاویری که دارای عمق میدان کم هستند با دیافراگم گسترده ای گرفته می شوند. تصاویر با عمق میدان وسیع با دیافراگم کوچکتر گرفته می شوند.

بدیهی است که تصمیم گیری در مورد انتخاب یک میدان عمیق گسترده یا کم عمق یک تصمیم خلاقانه است ، اما در اینجا چند نمونه از مواردی که ممکن است بخواهید از یکی یا دیگری استفاده کنید وجود دارد:

عکاسی ماکرو

تصاویر ماکرو حتی در دیافراگم های کوچکتر نیز خیلی سریع از فوکوس خارج می شوند. برای به دست آوردن بیشترین جزئیات در آن گل ، اشکال یا پوسته دریا ، می خواهید کمترین دیافراگم لنز خود را انتخاب کنید. این البته به شما نیاز دارد که از سرعت شاتر کمتری و احتمالاً از سه پایه استفاده کنید.

صحنه هایی با پس زمینه شلوغ

گاهی اوقات آنقدر درگیر سوژه خود هستید که نمی توانید پس زمینه زشت پشت سر او را متوجه شوید. یک پس زمینه شلوغ واقعاً می تواند سوژه شما را از بین ببرد و تصویری آشفته و سخت به نظر برسد. در شرایطی مانند این ، بهتر است یک عمق میدان کم (دیافراگم بزرگتر ، تعداد f کوچک) انتخاب شود تا تمام آن جزئیات زشت پس زمینه را محو کند. وقتی آنها از کانون توجه خارج می شوند ، بیننده شما دیگر متوجه آنها نمی شود و در عوض روی موضوع شما تمرکز می کند.

صحنه هایی با پس زمینه مرتبط با سوژه

شما همیشه نمی خواهید پس زمینه ها را محو کنید ، خصوصاً مواردی که زشت نیستند. زمینه می تواند در عکاسی بسیار مهم باشد. به عنوان مثال ، اگر در حال تصویربرداری از یک گاوچران در حال رانندگی گاو هستید ، محو کردن گاوها به معنی محو کردن قسمت مهمی از داستان است. به این فکر کنید که آیا آن پس زمینه همانطور که می خواهید تصویر را به تصویر بکشید مهم خواهد بود یا خیر. در صورت وجود ، دیافراگم کوچکتر (عدد بزرگ f) را انتخاب کنید. اگر اینگونه نباشد – یا اگر آنقدر آشفته و حواس پرت کننده باشد که در واقع با سوژه شما رقابت کند – با دیافراگم گسترده تر آن را محو کنید.

منظره

بیشتر اوقات (اما نه همه اوقات) ، می خواهید مناظر شما از پیش زمینه به پس زمینه توجه داشته باشند. این به این دلیل است که شما می خواهید بیننده شما صحنه را طوری ببیند که گویی در آنجا حضور دارد. دیافراگم کوچکتر عمق میدان بسیار بیشتری را در کل تصویر شما ایجاد می کند.

مطالب مرتبط:  فیلتر های مناسب برای هلی شات
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *