افکت یا اثر ستاره ای در عکاسی

افکت ستاره ای یک تکنیک ساده اما مفید برای ایجاد جلوه ای زیبا در عکاسی است. نکته جالب در مورد افکت ستاره ای این است که دستیابی به آن بسیار آسان است.

جهت مشاهده مطلب روی آن کلیک کنید: اثر رینگ لایت در عکاسی و فیلمبرداری

 

در این مقاله روش ایجاد افکت ستاره ای را توضیح خواهیم داد.

افکت ستاره ای چگونه ایجاد می شود؟

شما نیازی به درک علمی از یک اثر ستاره ای ندارید. اما دانستن آنچه واقعا اتفاق می افتد بسیار مفید است. برای ایجاد افکت ستاره ای در عکاسی اولین چیزی که نیاز دارید یک دیافراگم کوچک است. انتخاب اعداد 11 تا 22 برای دیافراگم باعث بسته شدن تیغه های داخل لنز می شود تا دهانه کوچکی ایجاد شود.

وقتی نور از این شکاف عبور می کند پراش جزئی ایجاد می کند به عبارت دیگر نور خم می شود. این جلوه ستاره ای از منبع نور سرچشمه می گیرد. این فرآیندی است که به سنسور دوربین عکاسی اجازه می دهد تا یک اثر ستاره ای در اطراف نور ثبت کند. بنابراین برای اینکه بتوانید این جلوه را ایجاد کنید به یک منبع نور کوچک و شدید احتیاج دارید.

به عنوان مثال در یک روز روشن و آفتابی می توانید این اثر را ایجاد کنید ولی در یک روز ابری این کار غیر ممکن خواهد بود زیرا ابرها در آسمان نور را پخش می کنند. به همین ترتیب یک لامپ تنگستن به شما این امکان را می دهد که اثر ستاره ای را ایجاد کنید ولی با یک لامپ فلورسنت نمی توانید این کار را انجام دهید.

شب یا روز

قبل از اینکه افکت ستاره ای خود را به درستی انجام دهید باید تفاوت عکسبرداری در شب و روز را درک کنید به این دلیل که ایجاد اثر ستاره ای برای این دو متفاوت خواهد بود. چیزی که بین این دو مشترک است استفاده از یک دیافراگم کوچک است. گاهی اوقات در شرایط کم نور به سرعت شاتر کمتری احتیاج خواهید داشت.

نحوه ایجاد یک اثر ستاره ای در روز

اولین کاری که باید در طول روز انجام دهید این است که از یک فیلتر UV استفاده کنید تا از سنسور دوربین در مقابل اشعه UV خورشید محافظت کنید. چالش اصلی در طول روز این است که نور خورشید حتی در اوایل صبح و اواخر بعد از ظهر بسیار تند است. بنابراین باید نور خورشید را با اجسام دیگری مانند درختان کوهها و یا ساختمانها محدود کنید.

هیچگاه دوربین را مستقیم به سمت خورشید نگیرید این کار می تواند به دوربین شما آسیب برساند. دوربین خود را طوری تنظیم کنید که گویی از خورشید عکس می گیرید اما جسمی در مقابل آن قرار دارد. پس از تنظیم، موقعیت خود را کمی تغییر دهید تا خورشید از پشت جسم پدیدار شود اما نه به طور کامل.

ایجاد اثر ستاره ای در شب

ایجاد اثر ستاره ای در شب بسیار آسان تر از روز است. در اینجا نیز شما به یک منبع نور شدید و یک دیافراگم کوچک نیاز دارید. منابع نوری در شب همان لامپ های خیابان هستند. در شب نیازی به پوشاندن بخشی از منبع نور ندارید. دوربین خود را روی سه پایه تنظیم کنید و یک دیافراگم کوچک انتخاب کنید. ایزو را تا آنجا که می توانید کم کنید.

 

سرعت شاتر را می توان با توجه به دیافراگم و ایزو تعیین کرد. چون از سه پایه استفاده می کنید با نوردهی طولانی مشکلی نخواهید داشت.

فیلترهای جلوه های ویژه

فیلترهای جلوه های ویژه در تصاویر شما تغییرات مختلفی را ایجاد می کنند. شاید مجبوب ترین نوع اینها فیلترهای ستاره دار هستند که افکت های ستاره ای زیبایی را به منابع نوری مانند چراغهای خیابانی و چراغهای کریسمس می افزایند. از جمله اینها فیلترهایی هستند که ستاره های دو، چهار، شش و هشت نقطه ای ایجاد می کنند.

 

فیلترهای جلوه های ویژه دیگری نیز وجود دارند که امروزه کاربرد خود را از دست داده اند چون اثرات آنها به راحتی با فتوشاپ قابل اجراست. با این وجود آنچه را که نمیتوان به راحتی تکرار کرد اثرات منحصر بفرد فیلترهای بوکه است.

 

مطالب مرتبط: اجزای اصلی عکس در کادر دوربین

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *