اعوجاج تصویر در عکاسی

در عکاسی دو نوع اعوجاج وجود دارد: 1- اعوجاج نوری 2- اعوجاج پرسپکتیو

برخی از این اعوجاج بسیار جزئی و برخی دیگر کاملا محسوس هستند. اعوجاج نوری ناشی از طراحی نوری لنزهاست و اعوجاج پرسپکتیو ناشی از موقعیت دوربین نسبت به سوژه است. تشخیص آنها بسیار مهم است. ما در این مقاله در مورد انواع اعوجاج توضیح خواهیم داد.

جهت مشاهده مطلب روی آن کلیک کنید: رینگ لایت بزرگ

 

اعوجاج نوری

در عکاسی اعوجاج معمولا به انحراف نوری اطلاق می شود که خطوط مستقیم فیزیکی را تغییر داده و خم می کند و آنها را در تصاویر خمیده نشان می دهد. به همین دلیل از آن به عنوان منحنی خطی یاد می شود. بطورکلی اعوجاج نوری خطای لنز است.

سه نوع اعوجاج نوری وجود دارد:

1-اعوجاج بشکه ای 2-اعوجاج پنکشن 3-اعوجاج سبیل یا پیچیده

اعوجاج بشکه ای

وقتی خطوط مستقیم به شکل بشکه به سمت بیرون منحنی می شوند به آن اعوجاج بشکه ای گفته می شود. به طور معمول اعوجاج بشکه ای در لنزهای واید اتفاق می افتد.

 

میزان اعوجاج بسته به فاصله دوربین تا سوژه ممکن است متفاوت باشد این نوع اعوجاج را می توان با استفاده از عناصر نوری جبران کننده به طور قابل توجهی کاهش داد. اما از بین بردن آن تقریبا غیر ممکن است.

به دلیل وجود همین عناصر است که لنزهای واید از لنزهای استاندارد سنگین تر هستند. همچنین از طریق نرم افزارهایی مانند فتوشاپ ولایت روم نیز می توان این اعوجاج را کاهش داد.

اعوجاج پنکشن (Pincushion)

اعوجاج پنکشن دقیقا مخالف اعوجاج بشکه ای است. در اینجا خطوط از مرکز به سمت داخل خم می شوند. این نوع اعوجاج معمولا در لنزهای تله دیده می شود.

در اینجا چون میدان دید از سنسور دوربین کوچکتر است بنابراین گوشه های تصویر به سمت بالا کشیده می شوند. در برخی از لنزهای زوم دارای کیفیت پایین اعوجاج بشکه ای در کمترین فاصله کانونی شروع شده و در بیشترین فاصله کانونی به اعوجاج پنکشن ختم می شود.

 

اعوجاج سبیل

این نوع به دلیل ویژگی های که دارد و به شکل پیچیده در عکس دیده می شود به این نام خوانده می شود. رفع اعوجاج سبیل به کمک نرم افزار به تخصص بالایی نیاز دارد. زیرا ممکن است در هنگام اصلاح آن را به اعوجاج بشکه ای یا پنکشن تبدیل کنید.

 

اعوجاج پرسپکتیو

اعوجاج پرسپکتیو بر خلاف اعوجاج نوری هیچ ارتباطی با اپتیک لنز ندارد و خطای لنز نیست. وقتی که شما فضای سه بعدی را به فضای دو بعدی در عکس تبدیل می کنید.

 

اگر سوژه به دوربین خیلی نزدیک باشد ممکن است نسبتا بزرگ به نظر برسد. به عنوان مثال اگر با یک لنز واید از صورت یک شخص از فاصله نزدیک عکس بگیرید. بینی چشم و لب او بزرگ و گوش او کوچک به نظر می رسد. این ناشی از اعوجاج پرسپکتیو است.

 

مطالب مرتبطمانت لنز چیست؟

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *