اصول طراحی کلاسیک در عکاسی

شش اصل اولیه طراحی کلاسیک عبارتند از شکل ، فرم ، خط ، رنگ ، بافت و فضا. عکاسان اغلب الگو را نیز در لیست قرار می دهند ، زیرا الگو می تواند در یک تصویر عکاسی بسیار جذاب باشد. در اینجا خلاصه ای سریع از هر عنصر و چند ایده برای شروع کار آورده شده است.

جهت مشاهده مطلب روی آن کلیک کنید: با رینگ لایت در ZOOM زیباتر دیده شوید

 

شکل

شکل و فرم در واقع برادر هستند ، در بعد سوم تفاوت اصلی بین این دو لحاظ می شود. شکل را می توان طرح کلی یک شی یا چیزی که به آن ظاهر دو بعدی می بخشد ، تصور کرد. یک سایه ساده ترین نمونه شکل است-یک شیء مسطح و سیاه در پس زمینه روشن. هنگامی که به دنبال اشکال برای عکاسی هستید ، ابتدا با جستجوی شکل ها شروع کنید. سپس به سراغ اشیایی که به دلیل ویژگی های سه بعدی آنها از نظر بصری جذابیت بیشتری دارند می روید. نمونه های خوب شکل ها مارپیچ هایی هستند که در صدف یا گیاهان یافت می شوند و اشکال منفی ، مانند شکل قلب ساخته شده با دو دست یا گردن دو پرنده رو به رو.

فرم

فرم مانند شکل است ، اما به جای توجه فقط به طرح کلی ، به سایه های ظریف که باعث می شود یک شی سه بعدی به نظر برسد نیز توجه دارد. کره یک مثال کلاسیک از یک جسم است که بیشتر به فرم مربوط است تا به شکل. وقتی در حال عکاسی هستید ، سعی کنید هر جسمی را که پیدا می کنید به صورت یک شبح تصور کنید. اگر به عنوان یک جسم سیاه و تخت جذابیت خود را از دست بدهد ، باید بدانید که هنگام عکاسی باید روی حالت سه بعدی آن تأکید کنید. توجه کنید که چگونه نور روی آن می افتد و چگونه سایه ها و برجستگی ها ، حتی در یک عکس دو بعدی ، به نظر می رسد که می توانید دست دراز کنید و آن را لمس کنید. اشیائی از این قبیل بهتر است در “ساعات جادویی” هنگام طلوع و غروب آفتاب ، هنگامی که نور ملایم تر است و از راست یا چپ می آید و نه مستقیماً از بالای سر ، عکاسی شود.

خط

خط یکی از موثرترین روش ها برای جذب چشم بیننده به تصویر است. خط همچنین یکی از ساده ترین عناصر از شش عنصر است که می توان آن را پیدا کرد ، زیرا در همه جا وجود دارد – هم در ساختارها و اشیاء دست ساز بشر و هم در طبیعت. خط فوق العاده قدرتمند است زیرا نه تنها می تواند به بیننده شما بگوید کجا را نگاه کند ، بلکه چه حسی را احساس کند. برای مثال ، برای ایجاد آرامش در بیننده ، از خطوط افقی مانند افق استفاده کنید. برای انتقال حس قدرت ، خطوط عمودی مانند خطوط موجود در آسمان خراش یا جنگل چوب سرخ را پیدا کنید. خطوط مورب و همگرا مانند خطوط راه آهن ، حصارها و محصولات را انتخاب کنید تا حس عمق یا احساس فضای بی نهایت ایجاد شود. و برای خلق و خوی آرامش بخش و بدون عجله سعی کنید از خطوط منحنی استفاده کنید – رودخانه ها ، تپه های شنی و جاده های روستایی مکان های خوبی برای یافتن این نوع خط هستند.

رنگ

رنگ یکی از آن عناصری است که در سطح ناخودآگاه به آن توجه می کنیم و می تواند آن را به بیان قوی خلق و خوی و احساسات تبدیل کند. بسته به شرایط ، رنگ های گرم (قرمز ، زرد و نارنجی) می تواند بیننده را خوشحال و خوش بین یا عصبانی کند. رنگ های سرد ، از طرف دیگر ، احساس آرامش را ایجاد می کنند. برای استفاده موثر از رنگ ، چرخه رنگ خود را بشناسید و ترکیب رنگ های مختلف را امتحان کنید. رنگهای مکمل (رنگهای مخالف روی چرخه رنگ) ، می توانند ترکیب قابل توجهی ایجاد کنند ، مانند رنگهای مشابه (رنگهایی که در چرخه رنگ در کنار یکدیگر قرار دارند). رنگهای تک رنگ (سایه های مختلف با همان رنگ) نیز می توانند برای تأثیر خوب استفاده شوند.

بافت

بافت یکی از مفیدترین ابزارهایی است که ما به عنوان عکاس برای سه بعدی جلوه دادن یک تصویر دو بعدی داریم. مانند شکل ، بافت به دلیل تأثیر آن به نور بستگی دارد. می توانید از یک سطح بافت دار به چند روش مختلف عکس بگیرید و نتایج کاملاً متفاوتی بگیرید. یک تصویر کلان از یک بافت ، که زمینه تصویر را حذف می کند ، راهی عالی برای انتقال سادگی خود بافت است. زوم ، زمینه را برای بیننده شما فراهم می کند ، که به ایجاد واکنش احساسی کمک می کند. چوب هوازده شده یک مثال عالی از یک تصویر بافت جذاب است. یک تصویر کلان از یک انبار قدیمی ویران شده از نظر بصری جالب است ، و خود انبار قدیمی ویران شده با یک میدان وسیع و خالی که به فاصله پشت آن کشیده شده است از نظر احساسی جالب است.

فضا

فضا به چند دلیل در عکاسی مهم است. اولین دلیل این است که به راحتی می توان سوژه خود را در چهار مرز عکس محدود کرد. به یاد داشته باشید که اگر سوژه شما به دور از دوربین نگاه می کند یا در آن جهت حرکت می کند ، باید فضای بیشتری برای نگاه کردن یا حرکت به او در نظر بگیرید. فضا نیز مهم است زیرا درام را به عکس می افزاید. کوهنوردی که بر بالای صخره ایستاده است یک موضوع دراماتیک است ، بنابراین او به فضای منفی بیشتری نیاز دارد زیرا فضای اضافی درام بیشتری ایجاد می کند. یک موضوع کمتر دراماتیک ، مانند گربه ای که از پنجره به بیرون نگاه می کند ، به فضای منفی کمتری احتیاج دارد زیرا سوژه ای با دراماتیک کمتر است.

الگو

الگو یک عنصر مهم طراحی برای عکاسان است زیرا حس هماهنگی و ریتم را ایجاد می کند ، دو ویژگی که می تواند به انسان ها احساس راحتی و اجبار بدهد. الگو شبیه به بافت است زیرا می تواند حس درام را ایجاد کند ، به ویژه هنگامی که الگویی را ثبت می کنید که بیننده می تواند تصور کند ممکن است برای همیشه ادامه یابد. الگو می تواند منظم باشد-مانند بافت یک سبد-یا نامنظم ، مانند نوارهای گورخر. شما می توانید یک الگو را به عنوان یک سری دقیق از اشیاء تکراری ثبت کنید یا می توانید با شکستن الگو جذابیت بیشتری به آن اضافه کنید-برای مثال ، یک تخم مرغ عید پاک تک رنگ را در گروهی از تخم مرغ های سفید ساده قرار دهید.
عناصر طراحی کلاسیک به دلایلی کلاسیک هستند-هنرمندان قرن هاست که بر آنها تکیه کرده اند تا به آنها در خلق تصاویری زیبا کمک کنند. با یادگیری هر یک از این عناصر طراحی بصری می توانید همان کاری را که همه استادان قدیمی انجام می دادند ، انجام دهید و تصاویری جذاب ایجاد کنید.

مطالب مرتبط:  عکاسی از آینه
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *