اصطلاحات تخصصی در فیلمبرداری (2)

اصطلاحات فیلمبرداری: مانیتور

اصطلاحات فیلمبرداری – مانیتورها – مانیتور قطعه ای از سخت افزار است که برای نمایش تصاویر الکترونیکی به منظور کنترل بصری یا مشاهده استفاده می شود.

قیمت انواع رینگ لایت در فروشگاه مینیاتور

جهت مشاهده مطلب روی آن کلیک کنید: روش های خلاقانه در استفاده از رینگ لایت

 

در ابتدایی ترین شکل خود، یک مانیتور می تواند به سادگی یک تلویزیون یا به اندازه یک مانیتور کامپیوتر CRT پیشرفته باشد.

با این حال، این اصطلاح ممکن است شامل انواع دیگری از دستگاه ها مانند پروژکتورها (برای نمایش تصاویر متحرک) و نمایشگرهای تصویر دیجیتال نیز باشد.

کاربرد اصلی مانیتورها برای مشاهده ویدئو، تصاویر یا متن و مشاهده سیگنال های دوربین از استودیوهای تلویزیونی، صحنه های فیلم، اتاق های خبر و امکانات پخش نوار ویدئویی است.

در استودیوهای تلویزیونی، دوربین‌های ویدئویی اغلب به سیستم روشنایی استودیو متصل می‌شوند تا بتوانند تصویری را به مانیتور ارسال کنند.

این به اپراتورها و کارگردانان دوربین اجازه می دهد تا ببینند که آیا عکس آنها به درستی کادربندی شده است یا چیزی در پس زمینه وجود دارد که باید حذف شود.

در تولید فیلم، از مانیتورها استفاده می شود تا اطمینان حاصل شود که بازی بازیگران روی صفحه نمایش واقع گرایانه به نظر می رسد و با آنچه از قبل فیلمبرداری شده مطابقت دارد.

مانیتورهای روی مجموعه کوچک و قابل حمل هستند به طوری که می توان آنها را به راحتی با گروه فیلمبرداری در حین فیلمبرداری جابه جا کرد.

هم برای مجموعه های فیلم و هم برای استودیوهای تلویزیونی، نمایشگرها معمولاً به عنوان بخشی از بسته جمع آوری اخبار الکترونیکی (ENG) گنجانده می شوند که امکان پخش از راه دور را فراهم می کند.

اصطلاحات فیلمبرداری: نورهای نرم

برخی از اصطلاحات سینماتوگرافی که باید بدانید چیست؟ اگر قصد دارید یک فیلمبردار شوید، یادگیری این اصطلاحات مفید است، اما حتی اگر قصد ورود به آن زمینه شغلی را ندارید، این اصطلاحات می تواند برای هر کسی که علاقه مند به یادگیری نحوه ساخت فیلم است مفید باشد.

اولین اصطلاح نور ملایم است. نور نرم نوری است که توسط یک لامپ رشته ای یا یک لامپ HMI تولید می شود.

این نورها ملایم و پراکنده هستند و جلوه ای دلپذیر بر چهره بازیگران می دهد.

این نوع نورپردازی در روزهای اولیه سینما به شدت مورد استفاده قرار می گرفت، اما در فیلمسازی مدرن امروزی مورد توجه قرار نگرفت.

اصطلاح دیگر نور سخت است. نور سخت توسط یک منبع نور غیر منتشر مانند نورافکن یا یک لامپ خالی تولید می شود. اثرات نور سخت، تولید تصاویر چاپلوس بر روی فیلم را دشوار می کند.

در نتیجه، این نوع نورپردازی به ندرت در مجموعه های مدرن استفاده می شود.

نورپردازی مهمترین فاکتور در فیلمبرداری است. بهترین فیلمبرداران بهترین طراحان نور نیز هستند.

نورهای تنگستن رنگ گرمی در اتاق ایجاد می کنند، در حالی که نور روز احساس خنکی ایجاد می کند. نور طبیعی روز بسیار ملایم است و برای صحنه های معمولی عالی است.

نسبت روشنایی با تفاوت بین روشن ترین نور و تاریک ترین نور در یک صحنه تعیین می شود. این به ایجاد عمق کمک می کند و به مخاطب حس چشم انداز می دهد.

اصطلاحات فیلمبرداری: نورپردازی

شرایط فیلمبرداری برای نورپردازی:

لنز آنامورفیک

لنزی که برای ایجاد یک تصویر فشرده افقی در هنگام استفاده با یک پروژکتور آنامورفیک تغییر فوکالیزه شده است.

این لنز معمولاً یک لنز با زاویه بسیار باز است و به طور کلی به عنوان عریض ترین لنز مستطیل در فرمت انتخاب می شود.

در Super 35 معمولاً 16 یا 18 میلی‌متر است، اگرچه Panavision و برخی دیگر از سازندگان لنزهای آنامورفیک 24، 28 یا حتی 35 میلی‌متری می‌سازند.

این بدان معناست که یک لنز 25 میلی متری در چنین دوربینی دارای فاصله کانونی موثر 50 میلی متر است که برای بسیاری از عکس های استاندارد به اندازه کافی عریض است، اما برای اکثر عکس های متوسط ​​به اندازه کافی عریض نیست.

به همین دلیل، اکثر کارگردانانی که در 1.33:1 فیلمبرداری می کنند، از لنزهای عریض تری استفاده می کنند، به عنوان مثال، 29 میلی متر یا 32 میلی متر، اگرچه استثناهایی مانند استیون اسپیلبرگ وجود دارد که از 25 میلی متر استفاده می کند.

اصطلاحات فیلمبرداری: اصطلاحات روی صحنه

اصطلاحات فیلمبرداری سر صحنه:

نرخ فریم

تعداد تصاویر ثبت شده توسط یک دوربین در ثانیه. نرخ فریم بر حسب فریم بر ثانیه یا فریم در ثانیه اندازه گیری می شود. هرچه نرخ فریم بالاتر باشد، یک فیلم روان تر ظاهر می شود.

اگر صحنه ای با سرعت 24 فریم در ثانیه گرفته شود، به نظر می رسد که گویی رویداد در زندگی واقعی رخ می دهد. با سرعت 30 فریم در ثانیه، تاری جزئی و کمی حرکت مشخصه فیلم را مشاهده خواهید کرد. اکثر برنامه های تلویزیونی با سرعت 24 یا 25 فریم بر ثانیه و فیلم ها معمولاً با سرعت 24، 25 یا 30 فیلمبرداری می شوند.

کج کردن

کج کردن دوربین به بالا یا پایین برای تغییر زاویه دید یک سوژه؛ معمولاً به زمانی اشاره دارد که دوربین موازی با زمین می ماند (بدون حرکت عمودی).

لنز ماکرو

اصطلاحی برای توصیف لنزهایی با فاصله کانونی کوتاه، اغلب 50 میلی‌متر و کمتر، که می‌توانند بر روی اجسام نزدیک تمرکز کنند.

شات متوسط

یک شات تثبیت کننده که شامل مواردی فراتر از صورت است، اما نه خیلی بیشتر از سر. بسیار معمول است که عکس های متوسط شامل شانه ها تا ارتفاع سر می شود.

شات طولانی

شات تثبیت کننده ای که بیشتر شخصیت ها را در محیطشان نشان می دهد. گاهی اوقات شامل وسایلی مانند مبلمان و قطعات بزرگتر از تجهیزات است. همچنین زمانی استفاده می شود که شخصیت ها به سمت دوربین یا از آن دور می شوند.

اصطلاحات اصلی فیلمبرداری

چه بخواهید یک فیلمبردار شوید یا نه، دانستن زبان فیلم می تواند به شما کمک کند از آنچه می بینید بیشتر قدردانی کنید.

شات جرثقیل

این معمولاً در سکانس آغازین فیلم ها استفاده می شود، زمانی که نمای هوایی از یک شهر باشد. این شات را در «رفقای خوب» برای نشان دادن شهر نیویورک دیده اید.

دالی شات

این شاتی است که در آن دوربین روی یک پلت فرم چرخدار نصب شده است که در امتداد مسیرها می چرخد.

این شات ها معمولاً برای مدتی طولانی دوام می‌آورند و برای ایجاد حالت استفاده می‌شوند. بسته به سرعت و جهت دالی شات، آنها می توانند بسیار صاف یا متلاطم باشند.

زوم شات

زوم شات زمانی است که دوربین از نظر فیزیکی به سوژه های خود نزدیک تر یا از آنها دورتر می شود.

وقتی صحنه‌ای را می‌بینید که با یک تصویر واید شروع می‌شود، و سپس بزرگ‌نمایی می‌کنید تا نزدیک‌تر شوید، یک تصویر زوم را می‌بینید.

می‌توانید از بدن خود برای ایجاد این تصاویر استفاده کنید، یا می‌توانید از یک لنز «داخلی» استفاده کنید که به لنز شما اجازه می‌دهد با چرخاندن حلقه‌های فوکوس زوم کند.

اصطلاحات کلیدی فیلمبرداری

فیلمبرداری هنر عکاسی متحرک است. یک فیلمبردار مسئول ظاهر بصری یک فیلم است، از جمله تصمیمات هنری در مورد نور، رنگ، ترکیب بندی و زاویه دوربین.

سه پایه

از سه پایه برای تثبیت دوربین استفاده می شود تا در حین فیلمبرداری حرکت نکند. رایج ترین سه پایه دارای سه عدد پایه است که به یک پایه مرکزی متصل می شوند.

با تنظیم ارتفاع و زاویه پاها می توانید دوربین را در هر زاویه یا ارتفاع دلخواه قرار دهید.

دالی دوربین

دالی دوربین یکی از همه کاره ترین تجهیزات روی مجموعه فیلم است. این در اصل یک گاری روی چرخ است که تا 10000 پوند را در خود جای می دهد و می تواند به هر سمتی بغلتد یا بلغزد.

گروه فیلمبرداری از دالی برای گرفتن تصاویر نرم در حین حرکت دوربین یا ردیابی بازیگر استفاده می‌کنند.

اصطلاحات بیشتر در فیلمبرداری

در اینجا چند اصطلاح دیگر فیلمبرداری وجود دارد:

نورگیر

اصطلاح “نورگیر” به بازتاب کوچکی اشاره دارد که در چشمان سوژه هنگام بازتاب نور از چشمان آنها ظاهر می شود.

شما اغلب این نور منعکس شده را در پرتره ها، عکاسی از طبیعت و هر نوع عکاسی دیگری که در آن عکاس از فلاش یا نور مستقیم زیادی استفاده می کند، خواهید دید.

سوژه

چیزی که در حال فیلمبرداری از آن هستید. به عنوان مثال، یک حیوان یا شخص سوژه در نظر گرفته می شود.

نور طبیعی زیاد

مکانی که نور طبیعی زیادی دارد برای عکاسیمناسب است، زیرا نور طبیعی سایه های ملایمی ایجاد می کند و به شما امکان می دهد بدون استفاده از فلاش عکس بگیرید.

نوردهی های طولانی

هنگام عکاسی با سرعت شاتر آهسته در شرایط کم نور، نوردهی طولانی مورد نیاز است. نوردهی طولانی همچنین می تواند برای محو کردن حرکت در یک سوژه یا اضافه کردن تاری حرکت به پس زمینه عکس شما استفاده شود.

کچلایت بازتاب نور در چشم سوژه هستند. آنها این تصور را ایجاد می کنند که منبع نوری (مانند خورشید) در صحنه ای وجود دارد که هیچ منبعی وجود ندارد. از این افکت می توان برای ایجاد حس عمق و ابعاد استفاده کرد.

گاهی اوقات به آنها نور چشم یا بازتاب چشم می گویند، اما معمولاً با اصلی ترین نام آنها شناخته می شود.

حرکت دوربین

همچنین به عنوان دالی شات شناخته می شود، این شامل تصاویر ردیابی، عکس های متحرک و کج هلندی است. اصطلاح دالی شات به استفاده از یک تکیه گاه “دالی” یا چرخدار برای دوربین یا حرکت در یک شات نزدیک اشاره دارد.

همچنین برای توصیف حرکت با دستگاه Steadicam یا روی سه پایه چرخدار برای عکس های ردیابی مسافت طولانی یا عکس های دستی (معروف به سفر) استفاده می شود.

زوم

یک لنز زوم به شما امکان می دهد فاصله کانونی را بدون جابجایی موقعیت دوربین خود تغییر دهید (مگر اینکه در حال زوم کردن و بزرگنمایی باشید). این اغلب برای ایجاد تغییرات در ترکیب بدون حرکت دوربین استفاده می شود.

crane (جرثقیل)

از جرثقیل در فیلمبرداری برای ایجاد نماهای دراماتیک با زاویه بالا یا نماهای ردیابی با زاویه پایین استفاده می شود. این را می توان با استفاده از فریم A به دست آورد.

اصطلاحات فیلمبرداری – جمع بندی

در فرآیند فیلمسازی، فیلمبرداری در حقیقت لنزی است که مخاطب از طریق آن دنیای داستان را می بیند.

فیلمبردار وظیفه یافتن و کادربندی هر نما و همچنین انتخاب زوایای دوربین و حرکات را بر عهده دارد.

این یک بخش حیاتی از روند فیلمسازی است که حال و هوای یک صحنه را ایجاد می کند، خواه صحنه تاریک و غم انگیز باشد یا روشن و شاد.

مطالب مرتبط: اصطلاحات تخصصی در فیلمبرداری (1)
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *