اصطلاحات تخصصی در فیلمبرداری (1)

فیلمبرداری هنر و علم ثبت تصاویر متحرک بر روی فیلم یا رسانه دیجیتال است. فیلمبرداران از خلاقیت خود برای ثبت طیفی از احساسات و عناصری استفاده می کنند که مخاطبان می توانند هنگام تماشای یک فیلم با آنها ارتباط برقرار کنند.

فیلمبرداران وظیفه ترکیب بندی کلی، نور و تمرکز فیلم را بر عهده دارند.

خرید انواع رینگ لایت در فروشگاه مینیاتور

جهت مشاهده مطلب روی آن کلیک کنید: رینگ لایت عکاسی

فیلمبرداری چیست؟

به عنوان مدیر ارشد بصری، فیلمبرداران باید حسی از احساسات را در هر صحنه منتقل کنند و اطمینان حاصل کنند که مخاطب آنچه را که کارگردان قصد دارد ببیند، می بیند.

به دنبال کمک برای ایجاد یک فیلم پرفروش هستید؟ در اینجا دلایلی وجود دارد که چرا باید به فکر استخدام یک فیلمبردار خبره باشید:

فیلمبرداری توانایی داستان گویی را افزایش می دهد
وقتی نوبت به فیلم‌ها می‌رسد، بینندگان داستان‌های خوب می‌خواهند – نه فقط بازی خوب. یک فیلمبردار عالی می‌تواند با استفاده از نور، حرکت دوربین و کادربندی برای بهبود طرح، داستانی خوب را حتی بهتر بسازد.

اصطلاحات فیلمبرداری چیست؟

به عنوان یک کارگردان، باید با یک فیلمبردار روی یک پروژه سینمایی کار کنید. بنابراین، برای شما مهم است که عباراتی را که آنها هنگام صحبت در مورد دوربین ها و لنزها استفاده می کنند، درک کنید.

در فیلم، سینماتوگرافی هنر و هنر ثبت نور با دوربین و سپس بازتولید آن روی صفحه است.

فیلمبرداری معمولاً برای توصیف جنبه بصری فرآیند فیلمسازی استفاده می شود.

تعریف امروزی سینماتوگرافی گسترش یافته است تا همه چیز مربوط به ثبت تصاویر برای تصاویر متحرک را شامل شود: نورپردازی، لنزها، عکاسی دیجیتال، حرکت دوربین و موارد دیگر.

استفاده از کنتراست رنگ، شدت نور و زاویه دوربین همگی می توانند بر نحوه درک بینندگان از یک صحنه در یک فیلم تأثیر بگذارند. فیلمبرداری عالی فقط تصاویر زیبا نیست؛ داستان سرایی موثری است که مخاطب را جذب می کند.

فیلمبرداری احساسات را ضبط می کند

یک فیلمبردار بزرگ می داند که چگونه با ثبت احساسات از طریق نور، حرکت دوربین و کادربندی، داستانی را به صورت بصری تعریف کند. زمانی که چهره بازیگران را به وضوح می‌بینید، صحنه‌های احساسی بهترین نمایش را دارند.

اصطلاحات فیلمبرداری چیست؟

فیلمبرداری هنر ضبط تصاویر متحرک است و یکی از مهمترین شاخه های فیلمسازی است. در فیلمبرداری اصطلاحات زیادی وجود دارد که باید مورد توجه قرار گیرد.

این عبارات برای توصیف ابزار و تجهیزات مورد استفاده برای ثبت رویدادهای فیلم استفاده می شود. در زیر لیستی از برخی از رایج ترین اصطلاحات فیلمسازی آمده است:

A-Roll

A-Roll نام کاری برای یک رول در معرض فیلم سینمایی است.

Academy leader

آکادمی لیدر نوعی دستگاه زمان بندی است که در مرحله تولید فیلمسازی استفاده می شود.

این نوع لیدر شامل چهار خط است که اطلاعات کد زمان و صحنه را حداقل در دو رنگ نشان می دهد.

Acquisition

اکتساب به فرآیندی اطلاق می شود که طی آن یک پروژکتور تصاویر خود را از یک منبع بیرونی، معمولاً فیلم یا رسانه های دیجیتالی مانند نوار ویدئویی، به دست می آورد.

Afterglow

Afterglow به دوره‌ای بین عکس‌ها اشاره می‌کند که در طی آن نورسنج‌های دوربین فیلم همچنان می‌توانند تحت تأثیر تنظیمات نوردهی شات قبلی قرار بگیرند.

Alignment Marker

Alignment Marker خطی در لبه نوار نگاتیو فیلم است که ممکن است به عنوان کمکی هنگام اتصال به یکدیگر استفاده شود.

بوکه

اصطلاح برای مناطق خارج از فوکوس یک عکس یا فیلم گرفته شده. بوکه از کلمه ژاپنی boke گرفته شده است که به معنای “تاری” یا “مه” است.

فرمت

فرمت یک دوربین به اندازه فیلمی که استفاده می کند اشاره دارد. رایج ترین فرمت های مورد استفاده امروزی شامل 35 میلی متر، 16 میلی متر، سوپر 16 میلی متر و سوپر 8 میلی متر است.

عرض این فیلم ها یکسان است، اما طول آن ها متفاوت است.

هرچه طول فیلم بیشتر باشد، تصاویری که می‌گیرد دارای وضوح بالاتری است.

کج کردن

کج کردن دوربین به سمت سوژه اش کج شدن نامیده می شود. این کار برای افزایش حس عمق در یک تصویر و همچنین ایجاد احساس پویاتر انجام می شود.

پانینگ

پانینگ به حرکت دوربین از سمتی به سمت دیگر به جای بالا و پایین اشاره دارد که انگار روی چرخ است.

این کار باعث ایجاد حرکت در کادر شما می شود بدون اینکه سوژه های شما بیش از حد تار شود.

پانوراما

این اصطلاح به فیلم هایی اطلاق می شود که با دوربین هایی گرفته می شود که فریم آنها با استفاده از لنزها یا آداپتورهای مخصوص افزایش یافته است.

از نماهای پانوراما می توان برای ایجاد نماهایی استفاده کرد، جایی که می خواهید به مخاطب خود نشان دهید شخصیت های شما در کجای دنیای فیلم شما قرار دارند.

بخش دوربین

در روزهای اولیه کسب و کار عکاسی، عکاسان به خاطر عجیب بودنشان معروف بودند. آنها افراد عجیب و غریبی بودند که روی نردبان‌ها ایستاده بودند و از منظره‌یاب‌ها به دنیای پایین نگاه می‌کردند.

اصطلاحات فیلمبرداری

فیلمبرداری هنر فیلمسازی است. فیلمبردار مدیر فیلمبرداری است و بر تمام جنبه های فیلمبرداری نظارت دارد.

بسیاری از اصطلاحات فیلمبرداری توسط حرفه ای ها استفاده می شود. بیشتر این اصطلاحات در این مقاله برای کمک به توضیح دقیق آنها استفاده شده است.

دوربین اصلی ترین ابزاری است که یک فیلمبردار برای ساخت فیلم استفاده می کند، بنابراین مهم است که آنها همه چیز را در مورد آن بدانند.

در اینجا لیستی از اصطلاحات اولیه دوربین آمده است:

نرخ فریم

نرخ فریم تعداد عکس هایی است که دوربین در هر ثانیه می تواند بگیرد. فیلم با سرعت 24 فریم در ثانیه فیلمبرداری می شود، بنابراین فیلم ها ظاهری فلیکر دارند.

این نرخ فریم در ابتدا به این دلیل انتخاب شد که با میانگین نرخ پلک زدن چشم مطابقت داشت – به این معنی که به طور متوسط، بینندگان سوسو زدن را نمی بینند زیرا هر فریم جایگزین دیگری می شود.

عمق میدان

عمق میدان به این اشاره دارد که چه مقدار از یک صحنه در جلو و پشت سوژه واضح و متمرکز به نظر می رسد. هرچه عدد f/ بالاتر باشد، این ناحیه کوچکتر خواهد بود (و بالعکس).

دیافراگم

دیافراگم به میزان باز یا بسته بودن لنز شما هنگام گرفتن عکس اشاره دارد. دیافراگم کوچکتر (به عنوان مثال f/8) به معنای نور کمتر است.

قانون 180 درجه

قاعده ای که می گوید دوربین باید همیشه در یک طرف یک محور خیالی بین دو سوژه (معمولاً دو شخصیت در یک صحنه) باقی بماند.

این قانون رابطه فضایی بین سوژه ها را در طول یک صحنه مشخص ثابت نگه می دارد.

تنها استثنای این قاعده زمانی است که استفاده عمدی از بی‌حسی وجود دارد، مانند یک سکانس رویایی یا تصویر ذهنی.

2 شات

نمایی که در آن دو نفر کادر را به اشتراک می گذارند.

3 شات

نمایی که در آن سه نفر کادر را به اشتراک می گذارند.

4 شات

نمایی که در آن چهار نفر کادر را به اشتراک می گذارند.

Mise En Scène

Mise en Sène یک اصطلاح فرانسوی است به معنای “در صحنه قرار دادن”. این به هر چیزی که برای ساخت یک شات انجام می شود اشاره دارد: نورپردازی، طراحی صحنه، لباس و بازیگری.

وقتی فیلمسازان درباره میزانسن صحبت می‌کنند، منظورشان هر چیزی است که روی پرده می‌بیند که مستقیماً با داستان‌گویی از طریق حرکات دوربین و تدوین مرتبط نیست.

سرعت شاتر

به مدت زمانی که شاتر شما هنگام عکس گرفتن باز می ماند اشاره دارد. هرچه بیشتر باز بماند، نور بیشتری وارد می کنید تا حسگر یا فیلم خود را در معرض دید قرار دهد. سرعت شاتر بر حسب ثانیه و کسری از ثانیه اندازه گیری می شود (مثلاً 1/125).

 

مطالب مرتبط: بهترین نرم افزار ضد لرزش ویرایش فیلم 
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *