استفاده صحیح از رنگ در عکاسی

آیا سردرگم هستید که کدام ترکیبات رنگی را باید در عکسهای خود بگنجانید؟ استفاده صحیح از رنگ در عکاسی به جلب توجه به سوژه شما کمک می کند و بنابراین یک جلوه بصری قدرتمند ایجاد می کند که چشم نواز باشد. شش نکته در این مقاله به شما کمک می کند تا درک کنید چگونه از رنگ در عکاسی استفاده کنید و حتی عکس های بهتری بگیرید!

جهت مشاهده مطلب روی آن کلیک کنید: با رینگ لایت در ZOOM زیباتر دیده شوید

 

1. از چرخ رنگ برای بدست آوردن رنگ های متضاد استفاده کنید

استفاده موثر از رنگ در عکاسی به درک درستی از چرخ رنگ کمک می کند. این یک ابزار مفید برای نشان دادن ایده اصلی نحوه کار ترکیب رنگ های مختلف با یکدیگر است.

برای یافتن رنگهای مکمل به چرخ رنگ بالا نگاه کنید. به عنوان مثال ، اگر می خواهید رنگی پیدا کنید که با قرمز خوب کار کند ، رنگ قرمز را روی چرخ رنگ پیدا کنید ، سپس نگاه کنید که کدام رنگ مستقیماً مخالف است.

در مورد قرمز ، رنگ مکمل سبز است. این رنگ های مکمل بسیار متضاد هستند و می توانند تصویری شگفت انگیز ایجاد کنند.

در این تصویر ، رنگ های قرمز و سبز اشباع شده یک کنتراست شدید ایجاد می کنند.

نارنجی و آبی نیز از رنگ های کمکی چرخ چرخ هستند. زمینه آبی کم رنگ به بیرون آوردن رنگ نارنجی بالای دختر و رژ لب کمک می کند. این باعث جلب توجه بیننده می شود و شما را به سمت تصویر می کشاند.

رنگ های بنفش و زرد نمونه دیگری از رنگ های متضاد است. در این تصویر ، استفاده از این رنگ ها باعث شده است که گل ها از نظر بصری چشمگیرتر و جذاب تر شوند.

2. یک رنگ پاپ پیدا کنید

پاپ رنگ یک فلاش رنگ روشن است که در مقابل رنگهای دیگر یک صحنه برجسته می شود.

گنجاندن تراکم رنگی در تصویر تأثیر مهمی خواهد داشت زیرا یک نقطه کانونی قوی ایجاد می کند که بلافاصله نظر شما را جلب می کند.

پسر کوچک در تپه های شنی با پوشیدن ژاکت زرد روشن ، چشم بیننده را از طریق چمن های این عکس جلب می کند. گرفتن رنگ هایی مانند زرد و قرمز توصیه می شود زیرا هر دو رنگ قدرتمند و جذاب هستند.

هر زمان که عکس می گیرید ، مراقب صحنه های رنگی خنثی باشید که در آنها رنگی پررنگ است و می توانید در ترکیب بندی خود ثبت کنید.

3. برای ایجاد یک عکس انتزاعی از رنگ استفاده کنید

یک تصویر انتزاعی تمایل دارد که فقط چند مولفه بصری داشته باشد. رنگ ، شکل و بافت عناصر بسیار موثری هستند که در عکسهای شما گنجانده شده است. از آنها برای ایجاد تصویری رنگارنگ و انتزاعی با جذابیت بصری بسیار زیاد استفاده کنید.

برای ایجاد یک تصویر انتزاعی خوب ، به دنبال بلوک های رنگی باشید که اشکال محکم را تشکیل می دهند. همچنین ، سعی کنید فضای رنگارنگ ، خالی یا منفی زیادی داشته باشید. رنگ ها و کیفیت نور عناصر اصلی ایجاد یک تصویر انتزاعی قابل توجه هستند.

در این تصویر که فقط یک رنگ وجود دارد ، از بافت ، شکل و نور برای جذب بیننده استفاده شده است. به دنبال شکل های جالبی باشید که می توانید آنها را بگیرید.

باز هم ، استفاده از رنگ های بسیار اشباع تأثیر چشمگیری می گذارد. این به خوبی توسط این اشکال رنگارنگ موجود در سطل های پلاستیکی نشان داده می شود ، و یک احساس فوق العاده انتزاعی و مینیمالیستی ایجاد می کند.

4- از زمینه های رنگارنگ روشن استفاده کنید

پس زمینه های رنگارنگ و روشن ، پس زمینه ای عالی برای عکس های شما ایجاد می کنند. اگر می توانید یک دیوار یا ساختمان رنگارنگ پیدا کنید ، فکر کنید که از این تصویر برای تصویر خود استفاده کنید.

یک دیوار رنگارنگ به خودی خود عالی به نظر می رسد اما شامل یک فرد در عکس ، بعد دیگری به تصویر اضافه می کند. این امر تا حدی به این دلیل است که سوژه انسانی به صحنه حس مقیاس می دهد ، اما همچنین به این دلیل که عنصری از علاقه انسان را بهمراه می آورد که تعامل بیننده با آن آسان تر است.

برای بدست آوردن رنگ زمینه چشمگیر نیازی به استفاده از دیوار ندارید. به عنوان مثال ، این سر دانه قاصدک برای ایجاد پس زمینه ای روشن ، با رنگ روشن توجه بیننده را به سمت آسمان نگه داشته است.

5. رنگهای غالب و دورتر را بفهمید

در عکاسی ، رنگ های غالب ، رنگ های گرم هستند ، به عنوان مثال. قرمز ، زرد و نارنجی. این رنگ ها غالب در نظر گرفته می شوند زیرا قبل از رنگ های سردتر به چشم ما می رسند. رنگ های خنک تر رنگ های عقب هستند ، به عنوان مثال آبی ، سبز و بنفش.

رنگ های گرم غالب هستند زیرا ابتدا توجه شما را می طلبند و باعث می شود رنگ های دورتر بیشتر در پس زمینه محو شوند. در این تصویر ، گل توجه شما را به خود جلب می کند ، اما فقط بعداً می توانید متوجه شوید که گلدان آبیاری می کنید.

با استفاده از ترکیب رنگ غالب و دورتر می توانید عمق بصری را در تصویر ایجاد کنید. به عنوان مثال ، در عکس زیر ، رنگ گرمتر موهای خانم و نوارهای افقی نارنجی تصویر همانطور که ابتدا چشم شما را به خود جلب می کنند ، به جلو می پرند.

هرچه رنگ قرمز ، نارنجی یا زرد اشباع تر باشد ، رنگ غالب تر خواهد بود.

6. از رنگ در ترکیب قانون یک سوم استفاده کنید

قانون سوم یک ابزار ترکیبی است که یک صحنه را به سه قسمت افقی یا عمودی یا مخلوطی از هر دو تقسیم می کند. بنابراین ، برای استفاده راحت تر از قانون یک سوم ، پوشش شبکه را در تنظیمات دوربین خود روشن کنید ، به شما یک راهنمای تصویری می دهد که می توانید از آن برای ردیف کردن عناصر موجود در صحنه استفاده کنید.

با استفاده از بلوک های افقی رنگ یا الگو ، صحنه را به یک سوم تقسیم کنید و یک تصویر قدرتمند و متعادل ایجاد کنید.

قانون سوم هم به صورت افقی و هم به صورت عمودی کار می کند و محدود به استفاده از رنگ نیست. با این حال ، استفاده از این ابزار ترکیبی با رنگ می تواند سرگرم کننده و بسیار پاداش آور باشد.

 

رنگ در عکاسی: خلاصه
اکنون شما درک رنگ را براساس استفاده از چرخ رنگ درک کرده اید ، و همچنین می دانید که چگونه در تصاویر خود کنتراست ایجاد کنید و همچنین چگونه می توانید از رنگ های غالب و عقب مانده برای کنترل ترتیب مشاهده بیننده در عکس های خود استفاده کنید .

این شش نکته عکاسی رنگی خلاقیت شما را باز می کند و در نتیجه شما را قادر می سازد تا از رنگ در عکاسی برای ایجاد ترکیب بندی با حداکثر جذابیت بصری استفاده کنید. سرانجام ، جهان پر از رنگ است – اکنون شما هستید که می توانید آن را ثبت کنید!

مطالب مرتبط:  دوربین مناسب برای عکاسی عروسی
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *