استفاده بهینه از رنگ ها در عکاسی

چگونه از رنگ ها در عکاسی استفاده کنیم؟

جهت مشاهده مطلب روی آن کلیک کنید: دلایل خرید رینگ لایت

 

رنگ یکی از عناصر اصلی طراحی در هنر است. این ساختار هر طراحی بصری را تشکیل می دهد و به انتقال پیام آن کمک می کند. در عکاسی اغلب برای برانگیختن احساسات بیننده و همچنین برای بهبود ترکیب یک تصویر استفاده می شود. مفهوم گنجاندن رنگ در عکس ها با توجه به اینکه ما توسط رنگها احاطه شده ایم آسان به نظر می رسد اما دانستن اینکه چگونه باید از این رنگها استفاده کرد می تواند شما را به دنیای جدیدی از امکانات هنری وارد کند.

در این مقاله ما روشهای زیادی را به شما نشان خواهیم داد که می توانید با استفاده از رنگ جذابترین تصاویر را ایجاد کنید که به شما در ارسال پیام های تصویری به مخاطبان کمک می کند.

از رنگ های برجسته استفاده کنید

ساده ترین را برای ایجاد تاثیر با رنگ استفاده از رنگهای قوی واشباع است. می توانید از دو یا تمام رنگ های رنگین کمان استفاده کنید تا تصویر جالبی از نظر بصری ایجاد کنید، با این حال در صورت استفاده بیش از حد ممکن است عکس شما خراب شود.

نکته کلیدی در استفاده از رنگهای تند این است که ترکیب شما تمیز و ساده باقی بماند. هرچه تعداد رنگ ها بیشتر باشد عکس شما شلوغتر خواهد شد. بنابراین همیشه مراقب باشید که زیبایی عکس شما از بین نرود.

در عکاسی سعی کنید از فیلتر پلاریزه استفاده کنید مخصوصا هنگام عکاسی ازآسمان، آنها بازتاب و تابش خیره کننده را از بین می برند و به شما رنگ های عمیق تر و آسمان آبی می دهند.

از رنگ های پاستلی استفاده کنید

رنگ های پاستلی رنگ هایی هستند که تناژ رنگ های واقعی را دارند اما بسیار روشن و نزدیک به رنگ هایی مانند خاکستری و سفید هستند. به عبارت دیگر اگر به رنگ های موجود در چرخه رنگ رنگ سفید اضافه کنیم آنها را به رنگ پاستلی تبدیل می کنیم. استفاده از رنگ های پاستلی با سایه های بسیار کم و کنتراست کم برای عکاسی پرتره و فضای باز تاثیر بسیار مثبتی دارد. شما با استفاده از برنامه هایی مانند فتوشاپ نیز می توانید در عکس های خود رنگ های پاستلی ایجاد کنید.

از رنگ های تک رنگ استفاده کنید

از نظر فنی سیاه، سفید و خاکستری رنگ نیستند، با این وجود بسیاری از عکاسان از رنگهای تک رنگ استفاده می کنند. از جمله رنگ قهوه ای که برای اضافه کردن درام یا ایجاد یک حالت در تصویر و همچنین برای ایجاد یک حس قدیمی و یا برجسته کردن و ایجاد کنتراست در تصویر استفاده می شود.

بجای عکاسی از رنگ های سیاه و سفید، خاکستری یا قهوه ای با استفاده از ویژگیهای داخلی دوربین عکاسی خود سعی کنید با رنگ آمیزی عکس بگیرید و سپس تصمیم بگیرید که آیا می خواهید این عکس را به صورت رنگی حفظ کنید یا آن را تبدیل به عکس سیاه و سفید کنید. امروزه این امکان وجود دارد که به جای یک عکس دو یا چند عکس شگفت انگیز از یک تصویر داشته باشید.

یک موضوع رنگی را در عکس برجسته کنید

همانطور که درعکس بالا مشاهده می کنید یک سوژه کاملا برجسته است (دستمال سفره زرد رنگ).

با افزودن عناصر دیگر با رنگهای مشابه و قرار دادن آن در پس زمینه ای با رنگ خنثی، دستمال سفره زرد رنگ کاملا در عکس خود نمایی می کند و توجه بیننده را جلب می کند.

از رنگهای مکمل استفاده کنید

به رنگ هایی که روی چرخ رنگ باهم مخالف هستند رنگ های مکمل می گویند. از رنگ های مکمل برای اصلاح رنگ در آرایش و تصویربرداری دیجیتال استفاده می کنند. هنگامی که این رنگ ها در یک عکس گنجانده شوند کنتراست بالای رنگ به شما کمک می کند تا تصویری زنده ایجاد کنید.

دقیقا به همین دلیل است که غروب خورشید نارنجی در برابر آسمان آبی یک از زیباترین تصاویر را ایجاد می کند.

به رنگ های مکمل در چرخه رنگ زیر توجه کنید:

زردصورتی

آبینارنجی

سبز قرمز

زرد نارنجیآبیصورتی

نارنجیقرمزآبیسبز

قرمزصورتیسبززرد

 

از دمای رنگ ها برای زیباتر شدن عکس استفاده کنید

منابع نور دارای دو رنگ مختلف می باشند:

1- رنگ های گرم

2-رنگ های سرد

این مورد را هنگام عکسبرداری در ساعات مختلف روز یا هنگام استفاده از لامپهایی با دمای رنگ متفاوت مشاهده خواهید کرد. تنظیم تعادل رنگ سفید روی حالت اتوماتیک معمولا به عادی سازی دمای رنگ کمک می کند. انتخاب حالت نور روز، سایه و ابری باعث گرمتر شدن عکس ها می شود درحالی حالت تنگستن و فلورسنت باعث خنک شدن عکس می شود.

نکته:

هنگامی که عکاسی پرتره انجام می دهید از تنظیم تعادل رنگ سفید در حالت ابری استفاده کنید تا پوست سوژه در عکس صاف و یکدست به نظر برسد.

رنگ فقط برای دیدن نیست. گذشته از این که رنگ قادر است هنرهای تجسمی را از جهات مختلف زیبا سازی کند می تواند طیف وسیعی از احساسات را در بیننده برانگیزد.

به عنوان مثال رنگ قرمز برای نشان دادن عصبانیت و حالت خطر استفاده می شود زیرا همان رنگ خون است. به دلیل رنگ زرد نور خورشید معمولا رنگ زرد به عنوان یک رنگ شاد در نظر گرفته می شود. رنگ سبز یادآور گیاهان و درختان سرسبز می باشد. رنگ آبی یک رنگ خنک و آرامبخش است در حالی که می توان از سایه های تیره برای ترسیم یک صحنه تاریک و زمستانی استفاده کرد.

چنین خلاقیت هایی می تواند به شما کمک کند تا به تصویر خود معنا ببخشید و با بیننده ی عکس احساس تعامل و ارتباط بیشتری داشته باشید.

منبع: Adorama Ceamra

 

مطالب مرتبط

تکنیک های عکاسی از ماه

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *