استفاده از کنتراست در عکاسی

عکاسی خوب بیشتر از تجهیزات بستگی به مهارت دارد. دوربین های خوب عکس های عالی را تضمین نمی کنند و بسیاری از عکاسان حرفه ای با دوربین های مبتدی عکاسی کرده اند. راز عکاسی عالی ریشه در درک جامع عناصر فنی عکس ها و نحوه تعامل آنها با یکدیگر دارد.

جهت مشاهده مطلب روی آن کلیک کنید: مفهوم لومن در رینگ لایت چیست؟

 

ترکیب ، کنتراست ، تعادل رنگ ، عمق میدان – همه این موارد ترکیب می شوند تا یک عکس را منحصر به فرد کنند و بدون درک هر یک از اینها ممکن است کار شما آسیب ببیند.

با این حساب ، در اینجا راجع به یکی از این عناصر ، یعنی کنتراست صحبت خواهیم کرد.

کنتراست محدوده تفاوت بین تن های مختلف در یک عکس است. در عکاسی سیاه و سفید ، کنتراست تفاوت بین تیره ترین و روشن ترین رنگ ها را توصیف می کند ، اما مقیاس خاکستری را نیز مشخص می کند. در عکاسی رنگی ، کنتراست تفاوت شدید رنگها از یکدیگر می باشد.

کنتراست را چگونه کنترل کنیم؟

روشهای مختلفی برای کنترل کنتراست تصاویر وجود دارد. ساده ترین راه این است که تصاویر خود را به ویرایشگر عکس دیجیتال وارد کنید و از دکمه کنتراست برای تنظیم سطح کنتراست تا ظاهر دلخواه خود استفاده کنید. در اتاق تاریک ، می توانید از فیلترها در زوم خود برای افزایش سطح کنتراست در هر تصویر استفاده کنید. با افزایش تعداد فیلتر ، کنتراست نیز افزایش می یابد. کنترل کنتراست در دوربین کمی پیچیده تر است و بستگی زیادی به شرایط نور ، فیلترهای لنز و زمان نوردهی شما دارد. معمولاً ایده خوبی است که با کمی احتیاط عکاسی کنید و کنتراست کمتری را انتخاب کنید ، زیرا همیشه می توانید کنتراست را بعداً بدون از دست دادن کیفیت افزایش دهید.

کیفیت خوب کنتراست

 بحث های زیادی در مورد کیفیت کنتراست وجود دارد ، شما می خواهید تن های شما با هر رنگی که در عکس نشان داده می شود ، از تیره به بسیار روشن تبدیل شود. این را می توانید در عکس های سیاه و سفید به بهترین شکل مشاهده کنید زیرا شما سیاه واقعی ، سفید واقعی و هر سایه بین آن را می خواهید. در اصل ، کنتراست خوب سطحی است که اجازه می دهد رنگ های شما کاملا نمایان شوند یا سوژه های شما به خوبی مشخص شوند.

تنظیم دقیق

در اتاق تاریک ، عکاسان اغلب استنسیل های پیچیده ای ایجاد می کنند که روی کاغذ عکس خالی آنها قرار می گیرد. استنسیل ها به شما اجازه می دهند کنتراست کل عکس خود را با اجازه دادن به مناطق خاصی از تصویر خود برای دوره های زمانی مختلف نسبت به سایر قسمت ها، بیشتر کنترل کنید. خوشبختانه ، این فرآیند در اکثر ویرایشگرها بسیار ساده تر است زیرا این کار با ماوس انجام می شود.

مطالب مرتبط:  عکاسی از رویداد
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *