استفاده از مثلث نوردهی برای عکاسی بهتر

هنگامی که عکاسی را شروع می کنید، با اصطلاحات زیادی روبرو خواهید شد که ممکن است قبلاً نشنیده باشید. یکی از آنها مثلث نوردهی است.

مثلث نوردهی میزان روشن یا تاریک بودن تصویر و اینکه در فوکوس یا خارج از آن باشد را کنترل می کند. بنابراین، این یکی از مهمترین مفاهیمی است که باید یاد بگیرید.

در این مقاله، با مثلث نوردهی و هر یک از اجزای مختلف آن آشنا خواهید شد. همچنین خواهید فهمید که چگونه می توانید مثلث دوربین خود را کنترل کنید و بهترین عکس های ممکن را دریافت کنید.

جهت مشاهده مطلب روی آن کلیک کنید: بهترین رینگ لایت های سال 2021

 

مثلث نوردهی مفهومی است که به تعادل نور در هر یک از تصاویر شما مربوط می شود. برای حفظ مثلث، باید سه ناحیه کلیدی را متعادل کنید:

ایزو
سرعت شاتر
دیافراگم
اگر یکی از سه ناحیه برای موقعیتی که عکاسی می‌کنید خیلی بالا یا خیلی پایین تنظیم شده است، باید در دو قسمت دیگر تنظیمات را انجام دهید.

ایزو 

در ساده ترین شکل، ایزو به حساسیت سنسور دوربین شما به نور مربوط می شود. این ویژگی مشخص می‌کند که تصویر شما چقدر روشن یا تاریک خواهد بود و بسته به زمان و مکان عکاسی باید تنظیماتی را انجام دهید.

هنگام تنظیم ایزو، باید موارد زیر را در نظر بگیرید:

  • زمان روز
  • عکاسی در داخل یا در خارج از منزل
  • میزان نور اطراف شما، چه طبیعی و چه مصنوعی

هر چه ایزوی شما بالاتر باشد، عکس شما روشن تر خواهد بود. در زیر، چند نمونه از زمانی که می توانید از تنظیمات ISO خاصی استفاده کنید، آورده شده است. به خاطر داشته باشید که اینها در قوانین سنگ تنظیم نشده اند و باید صرفاً به عنوان یک دستورالعمل عمل کنند.

ISO 100: نور شدید روز یا نور داخلی
ISO 200 تا 400: روزهای ابری
ISO 400: ساعت طلایی
ISO 800: عکاسی در شب و تنظیمات فضای داخلی تاریک تر
این مهم است که به یاد داشته باشید که وقتی ایزوی خود را در یک عدد بالاتر تنظیم کنید، نویز بیشتری در تصویر خود خواهید داشت. برای جلوگیری از نویز زیاد، ایده خوبی است که ایزوی خود را در صورت امکان در 800 یا کمتر از آن نگه دارید.

با این اوصاف، افزایش ایزو به 1000 و بالاتر در برخی تنظیمات مفید است. تنظیمات و محیط های مختلف را آزمایش کنید و بهترین تنظیمات را برای خود انتخاب کنید.

سرعت شاتر

اگر عکاس تازه کاری هستید که تجربه کمی از دوربین دارید، سرعت شاتر یکی از اضلاع مثلث نوردهی است که احتمالاً بیشتر با آن آشنا هستید. سرعت شاتر شما تعیین می کند که برای هر بار که عکس می گیرید، شاتر دوربین شما چه مدت باز است.

اگر سرعت شاتر خود را برای مدت طولانی تری تنظیم کنید، نور بیشتری وارد دوربین شما می شود. وقتی عکس‌هایی از چراغ‌های رگه‌دار از ترافیک را می‌بینید، اغلب حدود پنج ثانیه به سمت بالا تنظیم شده‌اند.

سرعت شاتر قبل از رسیدن به ثانیه های کامل در کسری از ثانیه اندازه گیری می شود. سرعت شاتر سریع هر چیزی بالاتر از 1/500 در نظر گرفته می شود.

هنگام عکاسی در محیط هایی که سوژه های شما در حال حرکت هستند یا اگر به صورت دستی عکاسی می کنید، استفاده از سرعت شاتر بالا توصیه می شود. به عنوان مثال می توان به رویدادهای ورزشی، عکاسی خیابانی و پرتره اشاره کرد.

از سوی دیگر، زمانی که دوربین شما ثابت است و زمانی که در شرایط کم نور عکاسی می کنید، باید از سرعت شاتر کمتری استفاده کنید. به عنوان مثال، از سرعت شاتر آهسته برای عکاسی از منظره در شب یا گرفتن عکس در داخل خانه در یک روز بارانی استفاده می کنید.

در زیر چند نمونه از زمانی که ممکن است از سرعت های شاتر متفاوت استفاده کنید آورده شده است:

پنج ثانیه: تار کردن آب متحرک و نور
1/250: عکاسی پرتره
1/400: عکاسی خیابانی در یک منطقه شلوغ
1/500: موقعیت‌های با نور زیاد، مانند عکاسی در یک روز آفتابی در ظهر
1/1000: رویدادهای ورزشی

اینها را باید یک دستورالعمل کلی در نظر گرفت. اگر می خواهید یک عکس خیابانی که حرکت مردم را نشان دهد، سرعت شاتر کمتر گزینه بهتری است.

گرفتن تصاویر تار یک مشکل رایج هنگام انتخاب سرعت های شاتر مختلف است. بسته به سرعت شاتر خود، ممکن است با دو نوع مختلف تاری مواجه شوید.

اولین نوع تاری، تاری دوربین است. این زمانی اتفاق می افتد که دوربین در حین عکس گرفتن حرکت می کند. می توانید با استفاده از یک سطح ثابت یا سه پایه این مشکل را برطرف کنید. اگر دستگاهتان این ویژگی‌ها را دارد، می‌توانید قابلیت لرزشگیر دوربینتان را نیز روشن کنید.

نوع دوم تاری، تاری حرکتی است. هنگامی که سوژه شما در حین گرفتن عکس حرکت می کند، تاری حرکت خواهید داشت. اگر مایل به تاری حرکت نیستید، باید سرعت شاتر خود را افزایش دهید.

دیافراگم

دیافراگم عمق فوکوس را در تصویر شما تعیین می کند. در دوربین خود می توانید این تنظیم را با استفاده از f-stop کنترل کنید. حسگر دیافراگم شما بسته به تنظیمات دوربین منبسط یا منقبض می شود.

تنظیمات دیافراگم شما به نوع عکسی که می خواهید بستگی دارد. اگر می خواهید عکسی داشته باشید که در آن همه چیز در فوکوس باشد، مانند منظره کوهستانی، باید نور کمتری به دوربین خود بدهید.

اگر اعداد f-stop دوربین شما کمتر باشد، تصویر کمتری در فوکوس خواهد بود. در طرف مقابل، یک عدد f-stop بالاتر، فوکوس بیشتری را ایجاد می کند. چند ایده برای استفاده از فواصل کانونی مختلف در زیر آمده است:

f/2.8 تا 4: عکاسی پرتره
f/5.6 تا 6.3: برخی تنظیمات عکاسی خیابانی
f/8 تا 11: عکاسی منظره
هنگام تنظیم دیافراگم، باید به خاطر داشته باشید که وضوح تصویر شما فراتر از f/11 کاهش می یابد. شما به ندرت نیاز به استفاده از f/16 و بالاتر خواهید داشت.

چرا مثلث نوردهی مهم است؟

بدون نور نمی توانید عکس بگیرید. مثلث نوردهی دستورالعملی در مورد میزان نوری که باید به دوربین شما وارد شود بدون اینکه در هر دو حالت افراط کنید ارائه می دهد.

در مقابل، جبران نور بیش از حد، منجر به نوردهی بیش از حد تصویر می شود. 

درک مثلث نوردهی نیز برای دستیابی به نتایج دقیقی که می خواهید با عکاسی خود ضروری است.

چگونه عکاسان می توانند مثلث نوردهی را کنترل کنند؟

چه دوربین DSLR یا بدون آینه داشته باشید، راه های زیادی وجود دارد که می توانید مثلث نوردهی را کنترل کنید. بیایید چند نمونه را مرور کنیم.

در حالت دستی عکس بگیرید

اگر می‌خواهید کنترل کاملی بر تنظیمات دوربین خود داشته باشید، عکاسی در حالت دستی بهترین گزینه است. وقتی با تنظیمات دستی عکس می گیرید، می توانید ایزو، سرعت شاتر و دیافراگم خود را به دلخواه تغییر دهید.

اگر مبتدی هستید، عکاسی در حالت دستی دشوار است، اما چیزهای بیشتری در مورد نحوه عملکرد دوربین خود خواهید آموخت. در دراز مدت، می‌توانید عکس‌های بهتری نسبت به حالت خودکار بگیرید.

از جبران نوردهی استفاده کنید

ترکیب نوردهی به شما امکان می دهد روشنایی عکس خود را بدون تغییر ایزو، سرعت شاتر یا دیافراگم تغییر دهید.

جبران نوردهی معمولا با یک دکمه +/- در دوربین شما مشخص می شود. اغلب این تنظیم را در صفحه کلید بالای دوربین یا روی کلیدی در کنار منظره یاب خود خواهید دید.

اگر می خواهید روشنایی عکس خود را افزایش دهید، در جهت + حرکت کنید. برای تصاویر تیره تر، به سمت پایین حرکت کنید.

البته توجه داشته باشید که ترکیب نوردهی در حالت دستی کار نمی کند. هنگام استفاده از حالت دستی، برای تغییر نور باید سرعت شاتر، ایزو یا دیافراگم را تنظیم کنید.

قبل از عکس گرفتن، وایت بالانس خود را تنظیم کنید

وقتی برای اولین بار دوربین خود را دریافت می کنید، معمولاً در حالت وایت بالانس خودکار خواهید بود. اما اغلب، تنظیمات رنگ ممکن است با آنچه شما می خواهید متفاوت باشد.

برای تغییر وایت بالانس، تنظیمات مربوط به آن را در دوربین خود پیدا کنید. معمولاً باید به منوی اصلی بروید و تب تنظیمات عکسبرداری را پیدا کنید. از یک سطح سفید، مانند کاغذ، در مکان فعلی خود عکس بگیرید.

در تنظیمات وایت بالانس، این تصویر را به عنوان مبنای تعادل رنگ سفید خود قرار دهید.

عکس های بهتری بگیرید و نور دوربین خود را کنترل کنید

عکاسی یک سرگرمی هیجان انگیز یا انتخاب شغلی است که چیزهای زیادی برای یادگیری دارد. در حالی که ممکن است مثلث نوردهی در ابتدا گیج کننده به نظر برسد، درک مفهوم زمانی که به آن دست پیدا کنید دشوار نیست.

هنگامی که با دوربین خود بیرون می روید، به خاطر داشته باشید که تنظیمات ایزو، سرعت شاتر و دیافراگم چگونه بر عکس شما تأثیر می گذارد. ترکیب های مختلف را آزمایش کنید تا ببینید کدام یک برای سبک عکاسی شما و دوربینی که دارید بهتر عمل می کند.

مطالب مرتبط: 6 نکته برای ترکیب بندی بهتر در عکاسی
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *