استفاده از فیلتر ماکرو در عکاسی کلوزآپ

هنگام عکاسی از نمای نزدیک ، لنز ماکرو همیشه بهترین گزینه است. اما اگر بودجه لازم برای خرید آن را ندارید ، یکی از گزینه های عالی تهیه فیلتر ماکرو است.

جهت مشاهده مطلب روی آن کلیک کنید: بهترین رینگ لایت های سال 2021

 

فیلتر ماکرو چیست؟

بر خلاف لنزهای ماکرو اختصاصی ، فیلتر ماکرو یک ضمیمه است که روی هر یک از لنزهای معمولی سوار می شود.

دو نوع فیلتر ماکرو وجود دارد. اولین مورد تک عنصر است ، به این معنی که تنها یک قطعه شیشه دارد. یکی دیگر دارای دو عنصر است.

تفاوت اصلی بین آنها این است که تک عنصر ارزانتر است ، اما بیشتر مستعد انحرافات رنگی ، تار شدن و تحریف است. در عین حال ، دو عنصر دارای یک تکه شیشه دوم است که تمام مشکلات ناشی از لنز اول را برطرف می کند. با این حال ، گران تر است.

کیت های فیلتر ماکرو دارای سه یا چهار لنز هستند. همه آنها بزرگنمایی متفاوتی از 2x تا 10x یا بیشتر دارند.

مزایا و معایب استفاده از فیلتر ماکرو

مانند هر وسیله عکاسی ، استفاده از فیلتر ماکرو نیز مزایا و معایب خود را دارد. ما در مورد چند مورد از آنها صحبت خواهیم کرد تا به شما کمک کنیم بفهمید آیا آنها با نیازهای شما مطابقت دارند یا خیر.

مزایا

مزیت اصلی استفاده از فیلتر ماکرو این است که می تواند هر یک از لنزهای شما را به یک لنز ماکرو تبدیل کند. برخلاف سایر پیوست های ماکرو ، کوچک و سبک نیز می باشد. در نهایت ، این یکی از ارزان ترین گزینه ها برای کسانی است که می خواهند به عکاسی ماکرو بپردازند.

معایب

مسئله اصلی این است که به اندازه یک لنز ماکرو واقعی شارپ نیست. همانطور که قبلاً ذکر شد ، می تواند باعث اعوجاج و حاشیه رنگ شود. از آنجا که این یک پیوست است ، تمایل دارد نور کمتری را وارد کند.

به یاد داشته باشید که مسائلی که ذکر کردیم لزوماً در هر فیلتر ماکرو وجود ندارد. بنابراین تحقیق کنید و قبل از خرید ابتدا آنها را امتحان کنید. گزینه دیگر این است که به بررسی ها تکیه کنید تا به شما در انتخاب موردی که نیاز دارید کمک کند.

نحوه انتخاب اندازه فیلتر مناسب

اندازه لنزها متفاوت است. بنابراین فقط منطقی است که یک فیلتر ماکرو انتخاب کنید که با قطر لنز دوربین مورد استفاده شما مطابقت داشته باشد.

بنابراین چگونه می توانید قطر لنز خود را تشخیص دهید؟ هر برند اطلاعات لنز خود را در اطراف لبه یا نزدیک پایه لنز قرار می دهد. متداول ترین اندازه ها شامل 49 میلی متر ، 52 میلی متر ، 69 میلی متر و 72 میلی متر است. همچنین اغلب یک علامت 0 در کنار اندازه قطر وجود دارد.

به یاد داشته باشید که فاصله کانونی با قطر لنز یکسان نیست. بنابراین اگر 50 میلی متر دارید ، به احتمال زیاد قطر لنز آن 52 میلی متر است. اگر لنز دوربین بزرگتری دارید ، احتمال زیادی وجود دارد که بین 69 تا 72 میلی متر باشد.

چگونه از فیلتر ماکرو استفاده کنیم؟

برای اتصال فیلتر ماکرو ، کافی است آن را روی لنز پیچ کنید. به همین راحتی در صورت داشتن فیلتر UV نیز مطمئن شوید که آن را برداشته اید ، بنابراین بر عملکرد پیوست ماکرو تأثیر نمی گذارد.

هنگامی که فیلتر ماکرو متصل می شود ، تنها کاری که باید انجام دهید این است که مانند یک لنز معمولی عکس بگیرید. همچنین با فوکوس خودکار کار می کند ، بنابراین نیازی نیست که با تنظیم دستی لنز کار کنید.

نکته ای که باید به خاطر داشته باشید این است که هنگام عکاسی با فیلتر ماکرو ، حداقل فاصله فوکوس شما نیز کوتاهتر می شود. به عبارت دیگر ، برای رسیدن به یک تصویر واضح باید نزدیک شوید.

به عنوان مثال ، اگر حداقل فاصله فوکوس عادی لنز شما یک پا باشد ، احتمالاً پس از قرار دادن فیلتر ماکرو حدود شش اینچ یا کمتر می شود. برای تعیین فاصله عکسبرداری جدید ، لنز خود را حدود یک یا دو اینچ به سوژه خود برسانید. 

نحوه تثبیت دوربین برای عکس های ماکرو

وقتی از فیلتر ماکرو استفاده می کنید ، متوجه می شوید که عمق میدان حتی زمانی که از دیافراگم باریک استفاده می کنید بسیار کم است. در بیشتر موارد ، فقط چند میلی متر از سوژه عکاسی شما تیز است و بقیه تار می شوند. بنابراین وقتی دوربین خود را در دست می گیرید ، حفظ تمرکز بر روی یک نقطه برای شما مشکل خواهد بود.

بنابراین چگونه این مسئله را حل می کنید؟ پاسخ این است که از سه پایه استفاده کنید. از آنجا که دوربین شما را ثابت نگه می دارد ، شانس بیشتری برای حفظ تمرکز خود روی سوژه خود خواهید داشت. بنابراین وقتی فاصله عکاسی خود را مشخص کردید ، دوربین و سه پایه خود را قرار دهید و در همان نقطه بمانید. سپس می توانید بدون نیاز به تنظیم مجدد نقطه فوکوس خود ، عکاسی را شروع کنید.

البته ، دستی گرفتن دوربین شما نیز قابل انجام است. اما شما باید اطمینان حاصل کنید که آن را ثابت نگه می دارید و فاصله خود را با سوژه خود حفظ می کنید. در غیر این صورت ، این احتمال خوب وجود دارد که شما با تصاویر مبهم مواجه شوید. بنابراین اگر نمی خواهید این اتفاق بیفتد ، برای ایمن بودن از سه پایه استفاده کنید.

استفاده از چند فیلتر برای افزایش بزرگنمایی

برای افزایش بزرگنمایی می توانید فیلترهای نمای نزدیک را روی هم قرار دهید. تنها کاری که باید انجام دهید این است که یک فیلتر نزدیک را روی فیلتری که از قبل روی لنز است بچسبانید.

اما به یاد داشته باشید که با افزایش مقدار دیوپتر ، منحنی لنز نیز آشکارتر می شود. اگر یک دیوپتر 2x را با 10x مقایسه کنید ، متوجه می شوید که شیشه 10x بیرون زده است.

بنابراین اگر می خواهید فیلترهای خود را روی هم قرار دهید ، مطمئن شوید که ابتدا از لنزهایی با ارزش دیوپتر کوچکتر استفاده می کنید. به عنوان مثال ، قبل از نصب 10x ابتدا 2x را روی لنز خود قرار دهید. در غیر این صورت ، 2x مناسب نخواهد بود زیرا لنز 10x بسیار مقعر است و اجازه می دهد فیلتر دیگری روی آن پیچ شود.

همچنین باید به خاطر داشته باشید که هرچه فیلترهای بیشتری بگذارید ، نور کمتری وارد می شود. به غیر از این ، با جمع آوری پیوست های بیشتر ، احتمال خوبی وجود دارد که کیفیت عکس های دریافتی شما پایین بیاید.

برای ایمن بودن ، در صورت نیاز به جمع آوری فیلترهای نمای نزدیک ، از دو تا سه فیلتر استفاده کنید. به این ترتیب ، می توانید بیشترین کیفیت را برای عکاسی ماکرو خود حفظ کنید.

ترکیب بندی با فیلترهای ماکرو

قوانین ترکیب بندی در عکاسی برای همه نوع ژانر ، از جمله عکاسی ماکرو ، اعمال می شود. اما اگر عکاسی از افراد را عادت کرده اید ، ممکن است هنگام عکسبرداری از اجسام از نزدیک ، تشخیص سوژه شما دشوار باشد.

از آنجا که همه چیز بسیار نزدیک است ، چگونه می توانید نقطه اصلی مورد علاقه خود را پیدا کنید؟ البته ، بسته به اینکه در حال فیلمبرداری هستید ، پاسخ متفاوت خواهد بود. اما به طور کلی ، شما باید بر آنچه که فکر می کنید مخاطبان شما باید ابتدا به تصویر شما نگاه کنند ، تمرکز کنید. اگر در حال عکاسی از یک گل هستید ، می توانید روی گلبرگها فوکوس کنید اگر فکر می کنید مردم آن را بیشتر دوست دارند.

اما داشتن آزادی انتخاب نقطه مورد علاقه به این معنا نیست که می توانید ترکیب بندی را کاملاً فراموش کنید. برای اطمینان از داشتن یک عکس متعادل ، همیشه به قانون یک سوم فکر کنید. بنابراین شبکه دوربین خود را روشن کرده و سوژه خود را در جایی که خطوط شبکه متقاطع هستند قرار دهید.

چگونه سوژه خود را روشن کنید؟

هنگام استفاده از فیلترهای ماکرو ، نزدیک به سوژه خود عکاسی می کنید. این بدان معناست که شما می توانید به طور بالقوه مانع از برخورد نور به سوژه شوید. بنابراین برای مقابله با این مشکل چه کاری باید انجام دهید؟

راز این است که سوژه خود را از کنار روشن کنید. به این ترتیب ، لنز شما نور را مسدود نمی کند و تصویری با نوردهی خوب دریافت می کنید. جدا از آن ، نورپردازی از کنار نیز سایه های عمیقی ایجاد می کند که تصاویر شما را بیشتر ابعاد می کند.

همچنین می توانید سوژه خود را مستقیماً از بالا روشن کنید. انجام این کار باعث ایجاد یک روشنایی یکنواخت می شود و به شما کمک می کند جزئیات دقیق آنچه را که در حال فیلمبرداری هستید نشان دهد.

اما اگر می خواهید سوژه خود را از جلو روشن کنید ، چطور؟ از این گذشته ، هیچ چیز با نور مستقیم به عکس ها نمی چسبد. اگر قصد دارید از این مسیر استفاده کنید ، باید یک چراغ مصنوعی خریداری کنید که برای عکاسی ماکرو طراحی شده است.

اکثر چراغ های ماکرو به کفشک دوربین شما متصل شده و فاصله بیشتری از لنز دارند. به این ترتیب ، می تواند سوژه را بدون مانع لنز روشن کند.

همچنین می توانید رینگ لایت بخرید و لنز را درست در سوراخ قرار دهید. اگرچه رینگ لایت به طور خاص برای عکاسی ماکرو طراحی نشده است ، اما به طرز شگفت انگیزی موثر است. فقط به یاد داشته باشید که اگر از لنز بلند استفاده می کنید ، باید نور را نزدیک لبه لنز قرار دهید. به این ترتیب بدنه لنز به طور بالقوه نور را مسدود نمی کند.

نتیجه گیری

استفاده از فیلترهای ماکرو آنقدر آسان و ارزان است که توصیه می کنیم همیشه آنها را در کیف دوربین خود داشته باشید. اما باید از محدودیت های آن آگاه باشید. اگر می دانید که چگونه می توانید در مورد مشکلات احتمالی این فیلترها کار کنید ، می توانید با آنها عکاسی با کیفیت حرفه ای ایجاد کنید.

مطالبب مرتبط:  ضبط تصاویر تایم لپس با گوپرو
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *