استفاده از تنش داینامیک در عکاسی

تنش پویا یا تنش داینامیک روشی برای استفاده از انرژی و حرکتی است که در ویژگی های مختلف قاب برای جلب چشم از تصویر و در جهات متضاد وجود دارد.
ما قبلاً خطوط مختلفی را بررسی کرده ایم که می توانند برای جذابتر کردن عکس مورد استفاده قرار گیرند ، اما کشش پویا این خطوط را می گیرد و درجات مختلفی از کنتراست را بین آنها ایجاد می کند و علاقه آنها را بیشتر می کند.
ساده ترین و بارزترین عکسی که باید برای نشان دادن کشش دینامیکی ایجاد کنم ، عکس زیر است – خطوط از مرکز عکس به لبه ها منتقل می شوند.

جهت مشاهده مطلب روی آن کلیک کنید: مفهوم لومن در رینگ لایت چیست؟

 

شناسایی تنش داینامیک

این یکی از مواردی است که پس از کسب اطلاعات در مورد آن ، دیگر نمی توانید دیدن آن را متوقف کنید ، و این کار را بسیار آسان می کند.
آنچه شما باید به دنبال آن باشید به شرح زیر است:

چندین خط مورب در جهات مختلف از یکدیگر دور می شوند.
مسیرهایی که در جهت مخالف حرکت می کنند.
زبان بدن که بین 2 یا چند موضوع متضاد است.
در زیر عکسی است که من در یونان گرفته ام ، جایی که محل تنگ تپه آنها مجبور است مسیرهای مختلفی را به هم نزدیک کند و آن را برای صحنه ای از تنش پویا ایده آل می کند.
هنگام مشاهده این عکس احتمالاً می توانید احساس تنش را تشخیص دهید اما دلیل این امر گاهی دشوار است. من این را در عکس زیر نشان می دهم ، با کششی که با خطوط نارنجی مشخص شده است.
جهت های متضاد متعدد باعث ایجاد حس شدیدی در جدا شدن عکس از خود می شود اما این فقط واقعاً به عنوان مثال عمل می کند. افزودن تنش پویا فوراً یک عکس را جالب نمی کند.

شدیدترین کشش دینامیکی از گسترده ترین زاویه ها ناشی می شود و وسیع ترین زاویه ای که می توانید بین 2 مورب متقاطع داشته باشید 90 درجه است. یک راه عالی برای تهیه عکس با کشش پویا ، قرار دادن مسیرهایی است که با این زاویه تلاقی می یابند.
این یک تکنیک کاملاً واضح است. برای اینکه کمتر واضح به نظر برسید ، در انتهای هر مسیر نقاط مورد علاقه خود را اضافه کنید تا بیننده را در جهات متضاد جلب کنید.
برای عکس زیر ، من با قرار دادن یک مورب اضافی به شکل پله ، یک قاب منحنی از آینه و خودم به عنوان یک موضوع ، کمی خارج از مرکز ، آن را مرتب کردم.

زبان بدن یکی از چیزهای مورد علاقه من برای گرفتن است. زبان بدن منفی منبع طبیعی عالی تنش است.
مفهوم این است که مردم از چیزهایی که دوست ندارند دور می شوند و موقعیت متضادی ایجاد می کنند و به نظر می رسد.
در عکس من در زیر ، شکل V شکل گرفته بین سوژه ها چشم ها را به جهات مختلف خاموش کرده و از عکس منحنی می شود. در همان زمان ، خط چشم سوژه در سمت چپ شما را به سوژه سمت راست بازمی گرداند.
عمق میدان کم با تمرکز بر روی دختر در وسط ، روش دیگری برای تأکید بر نقطه دیگری از علاقه است.

فریم و چرخش

به عکس های زسر دقت کنید:
عکس سمت چپ به وضوح حاوی بیشترین خطوط متضاد است اما به نظر من به اندازه عکس سمت راست قوی نیست.
به همین دلیل است:

برج و زمین در سمت چپ عکس پایه ای برای ایستادن تصویر ایجاد می کند که باعث ایجاد تعادل در تصویر می شود.
زاویه بین 2 قسمت از پل در سمت چپ بسیار کوچک است تا واقعاً احساس تنش شدیدی نشان دهد. در بالا و پایین پل نیز همین طور است.
عکس سمت راست ، استحکام ارائه شده توسط خطوط عمودی و افقی زمین را از بین می برد و باعث می شود تا ناهموارتر به نظر برسد و بر تنش افزوده شود.
طول اغراق آمیز بالای پل در سمت راست به چشمگیرتر شدن عکس کمک می کند و کنتراست رنگی از آسمان باعث برجسته شدن خطوط می شود.
تمام خطوط موجود در عکس سمت راست خارج از قاب ادامه می یابد و به آنها کمک می کند تا احساس تداوم داشته باشند. گویی که آنها خیلی بیشتر ادامه می یابند.
عکس سمت راست بیشترین وزن بصری خود را در بالای عکس تحمل می کند و به آن کمک می کند تا تعادل نداشته باشد و احساس تنش را افزایش می دهد.

سعی کنید هنگام رفتن به رویکرد انتزاعی تر ، تصویر خود را بچرخانید. زاویه های مختلف درجات مختلفی از کشش را ایجاد می کنند ، که می تواند تفاوت زیادی در تصویر نهایی ایجاد کند.
همانطور که در بالا اشاره کردم ، عکس (بالا) در سمت راست بیشترین وزن بصری خود را در بالای عکس حمل می کند و به آن کمک می کند تا تعادل نداشته باشد. وقتی این را بچرخانید ، ناگهان با یک ویژگی عمودی روبرو خواهید شد که در تضاد زیبایی با بقیه قاب است.

یادداشتی برای پایان

اگر کل این پست را خوانده باشید ، احتمالاً تنش پویایی را در همه جا مشاهده خواهید کرد اما از شما می خواهم فقط به خاطر استفاده از آن از استفاده از آن خودداری کنید.

این تقریباً شبیه استفاده از عمق میدان بسیار کم یا بیش از حد اشباع HDR است. گرچه می تواند در جذب بیننده بسیار موثر باشد ، استفاده بیش از حد در یک نمونه کارها تأثیر منفی خواهد داشت.

مطالب مرتبط:  کسب درآمد از راه عکاسی

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *