استفاده از انعکاس در عکاسی

انعکاس یا بازتاب ها در چشمگیرترین عکس های منظره دیده می شوند. معمولا کوه های پوشیده از برف هستند که دریاچه ای در جلوی آنها مانند آینه عمل می کند. بازتاب نه تنها در عکس های منظره بلکه در عکاسی شهری و معماری هم دیده می شود. گودال های کوچک پس از ریزش باران تصاویر خیره کننده ای ایجاد می کنند.

یافتن زاویه مناسب در عکاسی انعکاسی

گرفتن یک عکس بازتابی خوب نیازمند داشتن زاویه مناسب است. بازتاب به لطف منبع نور ایجاد می شود. ولی این منبع نور نباید در عکس دیده شود.

 

هنگام گرفتن چنین عکس هایی باید مراقب باشید که خورشید را از تصویر خود دور نگه دارید. اگر خورشید در ترکیب شما باشد در دریاچه منعکس شده و عکس شما را خراب می کند. بهترین زمان برای گرفتن عکس های بازتابی ساعات طلایی است یعنی هنگام طلوع وغروب خورشید.

 

آب و هوا نیز می تواند بر چگونگی و کیفیت عکس های بازتابی شما تاثیر بگذارد. مثلا هنگامی که هوا طوفانی است یا باد شدید می وزد شما نمی توانید عکس های بازتابی خوبی بگیرید. زیرا جریان باد باعث متلاطم شدن آب می شود و در واقع آینه انعکاس شما را خراب می کند.

برای نتایج بهتر قوانین ترکیب را فراموش کنید

دست یابی به عکس های زیبای بازتابی نیازمند ایجاد ترکیب های خلاقانه است. هرگز خود را به قوانین ترکیب محدود نکنید. آنچه در عکاسی بازتابی مهم است ایجاد یک بازتاب خوب از سوژه می باشد.

ممکن است برای گرفتن یک عکس بازتابی خوب مجبور شوید سوژه را در مرکز کادر قرار دهید که این با قانون یک سوم در تناقض است. بیشتر عکاسان حرفه ای در عکاسی بازتابی به خط تقارن عکس اهمیت می دهند تا تصویر سوژه و بازتاب آن به یک اندازه در عکس دیده شوند.

 

هرگز از فیلتر پلاریزه استفاده نکنید

به یاد داشته باشید که در عکاسی بازتابی هرگز از فیلتر پلاریزه استفاده نکنید. فیلتر پلاریزه تمام انعکاس ها را در عکس های شما از بین می برد. فیلتر پلاریزه به همان اندازه که در عکاسی منظره مفید است در عکاسی بازتابی می تواند مضر باشد.

 

تنظیمات دوربین برای عکاسی بازتابی

دیافراگم

در عکاسی بازتابی باید مطمئن شوید که تمام قسمتهای تصویر و همچنین تصویر بازتابی آن در فوکوس قرار دارد. به همین دلیل باید از دیافراگم بسته استفاده کنید. می توانید از دیافراگم 9 یا 10 شروع کنید. اگر مشاهده کردید که قسمتهایی از عکس در فوکوس قرار ندارد به دیافراگم 16 بروید و بازهم امتحان کنید.

 

سرعت شاتر

در عکاسی بازتابی از آنجا که ممکن است ترکیبات صحنه یا سطح آبی که به عنوان آینه استفاده می شود بهم بخورد باید تا آنجا که ممکن است از سرعت شاتر بالا استفاده کنید.

یکی از نکات مهم در عکاسی انعکاسی استفاده از سه پایه است.

خلاقیت در عکاسی بازتابی

 

عکاسی بازتابی فرصتی است که با کمک آن می توانید بیننده را برای مدت طولانی به عکسهای خود خیره کنید. در برخی از عکسهای بازتابی تشخیص اینکه کدام قسمت از عکس سوژه اصلی و کدام قسمت بازتاب می باشد بسیار سخت است. همچنین می توانید در کنار عکاسی بازتابی از نرم افزارهای ویرایش عکس استفاده کنید و عکس های شگفت انگیزی خلق کنید.

 

مطالب مرتبط:  عکاسی در زمستان

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *