استفاده از انعکاس در عکاسی خلاقانه

عکس‌های انعکاسی به هر عکسی که از سطح بازتابنده استفاده می‌کند، بدون توجه به نوع ژانر عکاسی اشاره دارد. عکاسی منظره، با کوهی کپی شده در آب ساکن دریاچه، عکاسی انعکاسی است. تصویری از یک شهر که روی سطح براق یک آسمان خراش ثبت شده است، یک عکس بازتابی است، همانطور که همان خط افق شهر که در یک گودال در یک پیاده رو گرفته شده است. حتی یک پعکس سلفی که در ویترین فروشگاه گرفته شده است، نوعی عکاسی انعکاسی است.
پاتریک کوتزل، عکاس می گوید: «عکاسی انعکاسی در واقع توانایی نگاه کردن به یک تصویر به شیوه ای متفاوت است. “دیدن انعکاس در آب برای من جذاب است. مرا به درون می کشاند. باعث می شود این تصویر زیبا را دوبار ببینم.»

درباره نحوه گرفتن عکس های بازتابی خوب بیشتر بیاموزید تا بتوانید با کار خود دنیا را وارونه کنید.

جهت مشاهده مطلب روی آن کلیک کنید: مقایسه انواع رینگ لایت

 

برای یافتن بازتاب های شگفت انگیز به جهان به شکل متفاوت نگاه کنید

انعکاس های زیبا می توانند در هر جایی وجود داشته باشند، اما شما باید چشمان خود را آموزش دهید و از محیط اطراف خود آگاه باشید تا سطوح بازتابنده ای را پیدا کنید تا از آنها در عکس های خود استفاده کنید. کوتزل توضیح می‌دهد: «بسیاری از مردم در کنار رودخانه، دریاچه یا گودال آب راه می‌روند و لزوماً انعکاس آن را نخواهند دید.

شما نمی توانید برخی از سطوح بازتابنده مانند دریاچه ها، گودال ها یا پنجره ها را جابجا کنید، به این معنی که برای پیدا کردن زوایای مناسب باید به اطراف حرکت کنید.

همانطور که در اطراف منبع بازتابنده خود حرکت می کنید، ترکیب خود را تنظیم کنید. عکس خود را با اشیاء در پیش زمینه امتحان کنید، سوژه را در انعکاس یک دریاچه قرار دهید، یا از قانون یک سوم برای قرار دادن ساختمان در یک طرف انعکاس گودال استفاده کنید. از اینکه برای رهگذران کمی عجیب به نظر برسید نترسید. 

یاد بگیرید که آب، بازتاب ها، پنجره ها و آینه ها را به روشی جدید ببینید. زمانی که این کار را انجام دهید، فرصت های خلاقانه ای پیدا خواهید کرد. 

نکاتی که باید در مورد عکس های بازتابی در فضای باز بدانید

یک حوض آرام و شیشه مانند در روزی که سطح آن در اثر بارش باران مختل شود چیزی را منعکس نمی کند. اما دقایقی پس از توقف طوفان، آب ممکن است کاملاً ساکن باشد و توسط درختانی احاطه شده باشد که با قطرات باران می درخشند. همانطور که اغلب در مورد عکاسی اتفاق می افتد، زمان بندی یک عامل است.

آب و هوا

شما نمی توانید آب و هوا را کنترل کنید، اما می توانید با یک برنامه خوب خود را برای موفقیت آماده کنید. باد و هر چیز دیگری که می تواند سطح صاف دریاچه ها و برکه ها را بر هم بزند می تواند مشکل ساز باشد. بادها اغلب در اوایل صبح یا هنگام غروب آرام تر هستند. اگر می‌خواهید تصاویر آینه‌ای از کوه‌ها، درختان و موارد دیگر بگیرید، آن زمان‌ها را امتحان کنید. و البته گزارش هواشناسی را برای بارندگی چک کنید.

نورپردازی

سطوح صاف و انعکاسی می توانند در معرض تابش نور خورشید در ظهر قرار گیرند. گروبمایر توضیح می‌دهد: «چیزی که می‌خواهید با عکاسی بازتابنده از آن اجتناب کنید، تابش خیره کننده است. ساعت طلایی افتخارآمیز، زمانی که نور در حوالی طلوع و غروب خورشید پخش می شود، زمان بسیار خوبی از روز برای دریافت نور خوب بدون تابش خیره کننده است.

توجه داشته باشید که با تجهیزات خاص و تنظیمات دوربین، ممکن است بتوانید در ظهر کار کنید، یا حتی می توانید عکاسی انعکاسی در شب بگیرید.

تنظیمات دوربین و تجهیزات برای عکاسی بازتابی

مثل همیشه، این سوال که چه چیزی را می خواهید ثبت کنید، انتخاب های شما را راهنمایی می کند. اگر بخواهید از درخت و انعکاس آن عکس بگیرید، در مقابل عکسی که صرفاً بر روی انعکاس تمرکز می کند، تنظیمات و انتخاب تجهیزات شما متفاوت خواهد بود.

گروبمایر می‌گوید: «اگر می‌خواهید بنشینید و از یک سطح بازتابنده عکس بگیرید، می‌خواهید با انواع مختلف عکس‌ها و ترکیب‌بندی‌های مختلف کنار بیایید. “شما می توانید از یک لنز تله فوتو و یک لنز زاویه باز استفاده کنید و مجموعه متنوعی از عکس ها را از آن ها دریافت کنید.”

فاصله کانونی و دیافراگم

فاصله کانونی لنزهای مختلف تا حدی تعیین می کند که چه چیزی در عکاسی بازتابی شما امکان پذیر است. یک لنز واید با فاصله کانونی کوتاه‌تر می‌تواند صحنه بزرگ‌تری مانند کوه و انعکاس آن را ثبت کند. فاصله کانونی بیشتر، مانند لنزهای تله فوتو، برای فوکوس فقط بر روی بازتاب مناسب تر است.

دیافراگم های بزرگتر عمق میدان باریکی ایجاد می کنند، به این معنی که برای جلوه پس زمینه تار مانند بوکه ایده آل هستند. اگر می‌خواهید یک پرتره بازتابی از یک سوژه بگیرید، دیافراگم‌های باز همان جایی است که می‌خواهید عکس بگیرید. دیافراگم‌های کوچک‌تر، قسمت بیشتری از صحنه را فوکوس می‌کنند و اگر می‌خواهید از یک سوژه و بازتاب آن عکس بگیرید، خوب هستند.

سرعت شاتر

سرعت شاتر را بر اساس میزان نور و حرکت بالقوه در عکس تنظیم کنید. سرعت شاتر سریع به شما اطمینان می‌دهد که لحظه‌ای زمان را متوقف می کنید، این برای ثبت انعکاس سوژه‌ای که در کنار یک گودال یا پنجره راه می‌رود مناسب است. حتی با وجود امواج روی آب، سرعت شاتر بالا ممکن است بخش هایی از انعکاس را بگیرد.

اگر سوژه شما ثابت است و سطح بازتابنده شما نیز ثابت است، گزینه های بیشتری دارید. با یک سه پایه برای ثابت نگه داشتن دوربین، می توانید از سرعت شاتر نسبتاً آهسته استفاده کنید. از سه پایه و سرعت شاتر آهسته در شب برای ثبت انعکاس ستاره ها استفاده کنید.

سرعت شاتر کمتر می‌تواند به شما کمک کند وقتی آب متلاطم است عکس‌های زیبایی بگیرید، اما این نوردهی‌های طولانی بازتاب‌ها را ثبت نمی‌کنند. آن‌ها امواج را به حوضچه‌های رویایی و ابریشمی آب تبدیل می‌کنند.

فیلترهای پلاریزه و فیلترهای ND

شما می توانید هر دوی این فیلترها را به یک لنز متصل کنید تا میزان نوری که وارد دوربین شما می شود را کاهش دهید. فیلترهای چگالی خنثی (ND) مانند عینک آفتابی برای لنز شما هستند. آن‌ها نور روشن را فیلتر می‌کنند، بنابراین وقتی که خورشید در آسمان بالاتر است می‌توانید عکس‌های انعکاسی بگیرید . فیلترهای پلاریزه نوری را که از سطوحی مانند آب منعکس می شود را حذف یا کاهش می دهند. اگر از یکی برای عکاسی انعکاسی استفاده می کنید، می تواند تابش خیره کننده را کاهش دهد تا بتوانید جزئیات بیشتری را در عکس های بازتابی خود ثبت کنید.

مطالب مرتبط: نکات مهم در عکاسی معماری
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *