اجزای اصلی عکس در کادر دوربین

اجزای اصلی یک عکس در کادر دوربین عبارتنداز :

1- پیش زمینه  2- میان زمینه  3- پس زمینه

به زبان ساده پیش زمینه آن بخشی از تصویر است که به دوربین نزدیک است. پس زمینه بخشی از تصویر است که از دوربین بیشترین فاصله را دارد. میان زمینه همان چیزی است که بین این دو قرار می گیرد. برای افزودن عمق و بعد به تصویر می توانید از این عنصر استفاده کنید. اینها بیشتر در عکاسی منظره کاربرد دارند ولی در ژانرهای دیگر نیز استفاده می شوند.

جهت مشاهده مطلب روی آن کلیک کنید: اثر COVID-19 بر بازار رینگ لایت

 

در عکس فوق گلهای صورتی به عنوان پیش زمینه کوهها به عنوان پس زمینه و رودخانه به عنوان میان زمینه دیده می شوند.

گاهی اوقات شما نمی توانید هر 3 عنصر را همزمان پیدا کنید و در کادر جای دهید. ممکن است 2 عنصر را بتوانید بیابید. گاهی همین 2 عنصر می توانند قدرت کافی برای بیان مفهوم و معنی عکس داشته باشند.

از این تکنیک با قانون یک سوم استفاده کنید

قانون یک سوم با تقسیم قاب به 9 قسمت مساوی مجموعه ای از خطوط متقاطع افقی و عمودی را ایجاد می کند. شما باید مهمترین قسمت عکس یعنی سوژه را در یکی از تقاطع ها قرار دهید. اگر اجزای اصلی کادر را با قانون یک سوم ترکیب کنید منجر به خلق عکس های زیبایی می شود.

از این تکنیک با خطوط پیشرو استفاده کنید

هدف از استفاده از خطوط پیشرو هدایت چشم بیننده به سمت سوژه اصلی عکس است که در مقاله استفاده از خطوط پیشرو در مجله مینیاتور به طور مفصل در مورد آن شرح داده شده است. رایج ترین خطوط پیشرو جاده ها هستند. اینها می توانند به طور طبیعی نگاه بیننده را به سوژه اصلی در میان زمینه جلب کنند.

از این تکنیک با کادر بندی خلاقانه استفاده کنید

کادر بندی خلاقانه یک تکنیک عکاسی است که به شما کمک می کند سوژه را توصیف کرده و اهمیت آن را در عکس بالا ببرید. عناصر معماری طبیعت رنگ بافت ها نور و سایه ها بازتاب ها افراد و اشیاء روش های عالی برای افزودن عمق و لایه ها به تصاویر شما هستند. آنها جدایی واضح از سه منطقه مختلف را در تصویر ایجاد کنند.

تنظیمات عکاسی پیش زمینه، پس زمینه و میان زمینه

بیشتر عکاسان منظره همیشه از دیافراگم های کوچک مانند F/8 یا حتی بالاتر استفاده می کنند. استفاده از دیافراگم کوچک این امکان را فراهم می کند که تمام عناصر موجود در کادر در فوکوس قرار گیرند. ولی شما می توانید این قوانین را بشکنید و در عکاسی منظره از بوکه استفاده کنید. 

استفاده از نرم افزارها برای ایجاد لایه های اصلی در عکس

شما همچنین می توانید از نرم افزارهایی مانند فتوشاپ و لایت روم استفاده کنید و پس زمینه پیش زمینه و میان زمینه را در عکس های خود ایجاد کنید.

در این روش بیشتر از ادغام تصاویر مختلف استفاده می شود که در مقاله ای جداگانه به آن خواهیم پرداخت.

 

مطالب مرتبط: عکاسی از چشم

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *