آموزش علائم عمومی روی لنزها

ممکن است وقتی به لنز جدیدی برای خرید نگاه می‌کنید یا به لنزی که قبلاً دارید فکر کرده باشید… اعداد و حروف روی لنزها به چه معنا هستند؟ سازندگان لنزها را با جزئیات مربوط به عدسی علامت می زنند. می تواند دیافراگم، فاصله کانونی و سایر مشخصات لنز را نشان دهد.

این مقاله به معنایراجع به اعداد روی لنز دوربین شما است. ممکن است خیلی آسان به نظر نرسد. اما می‌توانید رمزگشایی را با چند نکته یاد بگیرید. بنابراین اجازه دهید به رایج ترین حروف و اعداد روی لنزهای دوربین نگاه کنیم.

 

قیمت انواع رینگ لایت اورجینال در فروشگاه مینیاتور

علائم عمومی روی لنزها

علائم عمومی روی لنزها

جهت مشاهده مطلب روی آن کلیک کنید: قیمت و خرید بهترین رینگ لایت برای یوتیوب YouTube

 

اعداد و حروف روی لنزها به چه معناست؟

بیایید به اعداد و حروف اصلی روی لنزها بپردازیم.

اعداد F نشان دهنده دیافراگم هستند

F مخفف f-stop یا سرعت لنز شما است. این بازترین دیافراگم لنز است. ممکن است لنز شما علامت F را داشته باشد یا نداشته باشد. ممکن است یک عدد، یک اسلش و یک عدد دیگر (# / #) ببینید.

عدد اول f-stop است. برخی از سازندگان f-stop را به صورت نسبت ((1: ##) بیان می کنند. خواندن لنز 1.8 / 55 (یا 1:1.8) به این معنی است که حداکثر دیافراگم لنز f/1.8 است. لنزهایی با دیافراگم بازتر نور بیشتری وارد می کنند و به طور کلی گران تر هستند.

در لنزهای تله فوتو، ممکن است طیفی از اعداد در دو طرف اسلش وجود داشته باشد (## – ## / ## – ## یا 1: ## – ##). خوانش لنز f/4.0-5.6 به این معنی است که با بزرگنمایی لنز، دیافراگم باریک می شود.

حداکثر دیافراگم f/4.0 است. اما با بزرگنمایی کامل، دیافراگم به f/5.6 کاهش می یابد. لنزهای زومی که دیافراگم را با بزرگنمایی تغییر نمی دهند، گران تر هستند.

ممکن است حروف دیگری با “F” در برخی از لنزها وجود داشته باشد. این حروف اغلب برای جداسازی لنزهای مشابه با ویژگی های مختلف در یک سیستم استفاده می شود. به عنوان مثال، “FE” برای سونی لنز را به عنوان یک فول فریم، E-mount شناسایی می کند. “FD” یک نسخه قدیمی از لنزهای Canon است که با پایه الکترونیکی “EF” جایگزین شده است.

علائم عمومی روی لنزها 1

اعداد با میلی متر (mm) فاصله کانونی هستند

فاصله کانونی لنز شما بر حسب میلی متر (میلی متر) روی لنز است. لنز دوربین شما ممکن است “mm” روی آن باشد یا نباشد. یک عدد، یک اسلش و یک عدد دیگر (# / #) را می بینید.

عدد دوم فاصله کانونی است. لنز 1.8 / 55 به این معنی است که فاصله کانونی یک لنز ثابت 55 میلی متری است.

لنزهای پرایم تنها یک فاصله کانونی دارند. اما لنزهای زوم محدوده ای از فواصل کانونی دارند. اعداد کوچکتر لنزهای واید هستند. و هر چه عدد بزرگتر باشد، می توانید زوم بیشتری داشته باشید.

خوانش 55-18 میلی متر یک محدوده فاصله کانونی است. به این معنی است که شما می توانید فاصله کانونی خود را تغییر دهید. گسترده ترین زاویه 18 میلی متر است. و می توانید تا 55 میلی متر زوم کنید. لنزهای زوم استاندارد 35-16 میلی متر، 70-24 میلی متر و 200-70 میلی متر هستند. اما محدوده زوم بسته به سازنده متفاوت است.

اعداد با Ø قطر لنز هستند

نمادی که مانند دایره ای است که یک خط از آن عبور می کند (Ø) به معنای قطر است. این اندازه گیری، بر حسب میلی متر، در اطراف دایره بیرونی لنز شما است.

بنابراین Ø72 یعنی قطر لنز شما 72 میلی متر است. اگر فیلتر یا درپوش لنز می‌خرید، باید اندازه دهانه لنز خود را بدانید.

علائم عمومی روی لنزها 3

علائم عمومی روی لنزها 3

اعداد بر حسب متر و فوت به فاصله فوکوس اشاره دارند

لنز شما ممکن است عددی بر حسب متر و فوت (#m/#ft) داشته باشد. این حداقل فاصله فوکوس برای لنز است. این عدد عمدتاً برای عکاسانی که دوست دارند به سوژه هایشان نزدیک شوند اهمیت دارد.

لنز دوربینی که 0.9 متر / 2.96 فوت را نشان می دهد در 0.9 متر یا 2.96 فوت فوکوس می کند. اعداد مساوی هستند. اما آنها در دو سیستم اندازه گیری متفاوت بیان می شوند. اگر لنز را بیشتر از 0.9 متر به سوژه نزدیک کنید، دوربین نمی تواند روی سوژه فوکوس کند.

در یک لنز زوم، فاصله فوکوس ممکن است طیفی از اعداد باشد. لنز 0.5m / 1.64ft-0.8m / 2.63ft به این معنی است که همراه با زوم، فاصله فوکوس طولانی تر می شود. در بزرگ ترین فاصله کانونی، فاصله فوکوس 0.5 متر است. اما هنگام زوم، فاصله فوکوس 0.8 متر است.

علائم عمومی روی لنزها 4

علائم عمومی روی لنزها 4

ماکرو و نسبت بزرگنمایی به چه معناست؟

لنزهای ماکرو می توانند از چیزهای کوچک عکس بگیرند و جزئیات بسیار ظریف را ثبت کنند. بزرگنمایی 1:1 به این معنی است که تصویر واقعی همان اندازه ای است که روی سنسور ثبت می شود

اگر نسبت 2:1 باشد، لنز سوژه را دو برابر اندازه سنسور می کند. اگر نسبت 1:2 باشد، اندازه سوژه نصف سنسور است. ممکن است گزینه ای برای تغییر نسبت روی لنز خود داشته باشید.

علائم عمومی روی لنزها 2

علائم عمومی روی لنزها 2

سایر حروف و ویژگی های لنزها

سازندگان لنز اغلب حروف دیگری را روی لنزهای خود می زنند. اینها ویژگی های خاص لنز را نشان می دهند. این ترکیب حروف منحصر به سازنده است. در اینجا چند روش وجود دارد که سازندگان لنزهای مختلف مشخصات لنز را به اختصار بیان می کنند.

اختصارات لنز سونی: “G” مخفف “GOLD” یا با کیفیت ترین نسخه لنز است. و “OSS” لنز را به عنوان دارنده لرزشگیر شناسایی می کند.
اختصارات لنز کانن: “USM” مخفف “موتور اولتراسونیک” است که به سیستم فوکوس کمک می کند.
اختصارات لنز نیکون: “AF-S” در سیستم نیکون نیز به معنای موتور داخل لنز است. “ED” به نوع شیشه استفاده شده در لنزهای نیکون اشاره دارد.
سازنده همچنین به شما می گوید که آیا این نسخه دوم لنز است یا خیر. معمولاً این با عدد رومی II بیان می شود. این لنزها معمولاً نسخه بهبود یافته لنزهای قدیمی هستند.

انواع حروفی وجود دارد که سازندگان لنز از آنها استفاده می کنند. به طور کلی لنزهایی با ویژگی های خاص هزینه بیشتری خواهند داشت. هنگام خرید لنز بسیار مراقب باشید که به تمام حروف نگاه کنید.

برخی از حروف پایه های مختلف را در یک سیستم مشخص می کنند. Canon از “RF” برای اشاره به لنزهای بدون آینه جدید خود استفاده می کند. اینها روی دوربین های DSLR کانن نصب نمی شوند.

دکمه ها و کلید های لنز دوربین

بسیاری از لنزها دارای دکمه ها و کلید هایی هستند که شامل اعداد و حروف اختصاری است. در یک لنز زوم، حلقه ای دارید که فاصله کانونی را تغییر می دهد.

گاهی اوقات یک صفحه دیافراگم روی لنز نیز دارید. برای تغییر دیافراگم، صفحه را بچرخانید. برخی از لنزها به شما امکان می دهند لرزشگیر تصویر را روشن و خاموش کنید. عکاسان منظره اغلب هنگام نصب دوربین روی سه پایه، این حالت را خاموش می کنند.

همچنین می‌توانید فاصله فوکوس را تغییر دهید یا بین فوکوس خودکار و دستی روی لنز تغییر دهید. مهم است که بدانید تمام حروف و اعداد لنز دوربین شما به چه معناست!

نتیجه

هر سازنده لنز روش منحصر به فردی برای نشان دادن مشخصات لنز دارد. اما شما می توانید حداکثر دیافراگم (f-stop) و فاصله کانونی برچسب گذاری شده روی لنز را ببینید. همچنین ممکن است سایر ویژگی‌های لنز، از جمله مانت لنز را مشاهده کنید.

هنگام خرید یک لنز جدید، به اعداد و حروف روی لنزها دقت کنید. هر کدام اطلاعات ارزشمندی دارند. یک حرف (یا نداشتن حرف) ممکن است ارزش لنز را صدها دلار تغییر دهد!

مطالب مرتبط: هلی شات جدید DJI Mini 3

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *