آموزش روتوش صورت در فتوشاپ

آموزش روتوش صورت در فتوشاپ

دانستن نحوه صاف کردن پوست در فتوشاپ مهارت خوبی است. چه ما از مدل‌ها پرتره بگیریم یا از سالمندان عکاسی کنیم، وظیفه ما این است که مدل را شگفت‌انگیز جلوه دهیم. این شامل روتوش پوست برای از بین بردن لکه ها و صاف کردن هرگونه نقص است.

خرید انواع رینگ لایت اورجینال در فروشگاه مینیاتور

آموزش روتوش صورت در فتوشاپ

آموزش روتوش صورت در فتوشاپ

جهت مشاهده مطلب روی آن کلیک کنید: بهترین رینگ لایت برای ZOOM

 

بسیاری از روتوشگرهای پیشرفته عکاسی پرتره و مدل، ساعت ها در مقابل کامپیوتر خود صرف صاف کردن پوست و از بین بردن لکه ها می کنند.

روش های مختلف برای صاف کردن پوست در فتوشاپ

در این آموزش نحوه از بین بردن لک ها و صاف کردن پوست افراد در Adobe Photoshop را به شما نشان می دهیم. ما با یک فرآیند ساده شروع می کنیم که به سرعت پوست ابریشمی ایجاد می کند. سپس فرآیندهای پیشرفته تری را که توسط بسیاری از متخصصان استفاده می شود را به شما نشان خواهیم داد.

با هر آموزشی، ایده خوبی است که گام به گام آن را دنبال کنید. پس یک تصویر بگیرید، فتوشاپ را باز کنید و شروع کنید.

از بین بردن لکه ها در فتوشاپ

ما همیشه تنظیمات تصویر را با از بین بردن لکه های موقت شروع می کنیم. اینها شامل آکنه، تغییر رنگ یا خراش است. معمولاً هیچ ویژگی دائمی را حذف نمی کنیم مگر اینکه مدل به طور خاص از ما بخواهد. کک و مک، جای زخم، خال و سایر علائم زیبایی هر فرد را منحصر به فرد می کند.

این هم تصویری از یک مدل که چند سال پیش از او عکس گرفتیم. در حین کار با این آموزش، روی صورت او زوم می کنیم.

یک کپی از تصویر خود را در یک لایه جدید در فتوشاپ ایجاد می کنیم و نام آن را “حذف لک” می گذاریم. ایجاد یک لایه جدید با هر تغییر یک عادت خوب است. این تضمین می کند که می توانید به راحتی به مرحله قبلی برگردید. یا می توانید روش های مختلف را امتحان کنید و تفاوت را با هم مقایسه کنید.

اگر قبلاً یک لایه تکراری ایجاد نکرده اید، به Layers > Duplicate Layer بروید. یا لایه را انتخاب کنید و Ctrl یا Cmd + J را بزنید.

ابتدا، قصد داریم با ابزار Spot Healing Brush کار کنیم. نماد موجود در نوار ابزار به نظر می رسد مانند یک نوار با برجستگی روی آن. از یک برس نرم (حدود 30 درصد سختی) استفاده می‌کنیم.

اندازه قلم مو را فقط بزرگتر از لکه ای که دارم از بین می برم. با استفاده از کلیدهای براکت به راحتی می توانم اندازه قلم مو را تغییر دهم.

حالا روی لکه کلیک کنید. مثل جادو، از بین رفت!

فتوشاپ از اطلاعات ناحیه اطراف آن نقطه استفاده می‌کند و باعث می‌شود که یکپارچه ناپدید شود. اگر لکه به طور کامل ناپدید نشد، دوباره با یک برس کمی بزرگتر روی آن کلیک کنید.

من به زدن لکه ها ادامه می دهم تا جایی که هر نقطه را با پوست شفاف جایگزین کنم.

اگر می‌خواهید کنترل بیشتری داشته باشید یا اگر Spot Healing Brush ظاهری را که می‌خواهید به شما نمی‌دهد، از ابزار Healing Brush استفاده کنید.

برای فعال کردن ابزار Healing Brush، با استفاده از کلید Option (کلید Alt در رایانه شخصی) ناحیه شفافی از پوست نزدیک به لکه را انتخاب می کنیم. پوست از نظر بافت و رنگ متفاوت است. ممکن است بافت پیشانی با گونه متفاوت باشد. برای حفظ بافت پوست، می‌خواهیم سعی کنیم تا حد امکان با رنگ و بافت پوست مطابقت داشته باشد.

از بین بردن لک ها به صاف کردن پوست مدل کمک زیادی می کند. تصاویر قبل و بعد را با هم مقایسه کنید.

چگونه پوست را با فتوشاپ صاف کنیم؟

ما قصد داریم سه راه برای صاف کردن پوست در فتوشاپ به شما نشان دهیم. دو مورد اول برای عکاسان پرتره مبتدی ساده تر و مفیدتر هستند. آخرین روش پیشرفته تری است، اما بافت پوست را حفظ می کند.

همه روش ها تاری را اضافه می کنند که به پوست نرمی ابریشمی می بخشد.

ابزار تار (blur)

ساده ترین راه برای صاف کردن پوست در فتوشاپ استفاده از ابزار Blur است. این ابزار مانند قطره آب در نوار ابزار به نظر می رسد. این ابزار پوست را صاف می کند، اما به شما اجازه نمی دهد تا کنترل زیادی روی اثر صاف کنندگی داشته باشید.

مرحله 1. یک لایه جدید ایجاد کنید

لایه “Blemish Removal” را انتخاب کرده و آن را در یک لایه جدید کپی کنید. Layer > Duplicate Layer (Ctrl یا Cmd + J). روی لایه جدیدم برچسب “Smooth Skin 1” گذاشتیم.

مرحله 2. Blur را اضافه کنید

ابزار Blur را انتخاب کنید و مطمئن شوید که درصد روی 100٪ تنظیم شده است. تاری را مستقیماً روی پوست مدل نقاشی کنید. اثر تاری فقط روی پوست اعمال می شود. با احتیاط از تار شدن چشم ها، موها، لب ها، پس زمینه یا لباس خودداری کنید.

اگر اثر خیلی قوی است، ابزار Blur (Ctrl یا ⌘Z) را لغو کنید و درصد را کاهش دهید. تصاویر قبل و بعد را با هم مقایسه کنید.

فیلتر تاری – Filter Blur

برای افزودن کنترل بیشتر بر روی جلوه نرم‌کننده، به جای ابزار Blur از Filter blur استفاده کنید. می توانید از تاری گاوسی یا تاری سطحی به عنوان جلوه صاف کننده استفاده کنید. تاری گاوسی درخشش رمانتیک تری به پرتره می بخشد. هر دو نوع تاری را آزمایش کنید و یکی را که بیشتر دوست دارید انتخاب کنید.

مرحله 1. یک لایه جدید ایجاد کنید
لایه “Blemish Removal” را انتخاب کرده و آن را در یک لایه جدید کپی کنید. Layer > Duplicate Layer (Ctrl یا Cmd + J). روی لایه جدیدم برچسب “Smooth Skin 2” گذاشتDم.

مرحله 2. Blur را اضافه کنید
به منوی کشویی Filter بروید. Blur>Gaussian Blur را انتخاب کنید.

خیلی به تاری نیاز ندارید. بسته به رزولوشن، پنج تا 10 پیکسل باید این کار را انجام دهند. همچنین شفافیت لایه را تا 50 درصد کاهش دهید. اگر تاری بیش از حد اضافه کنید، بافت پوست را از بین می برید و عکس طبیعی به نظر نمی رسد.

تاری سطح (Filter > Blur > Surface Blur) ظاهری کمی متفاوت به شما می‌دهد، اما این فرآیند مانند هنگام اضافه کردن تاری گاوسی است. از Radius 5 و Threshold 25 برای شروع استفاده کنید.

مرحله 3. Blur را روی پوست بمالید

اثر تاری فقط روی پوست اعمال می شود. نمی‌خواهیم چشم‌ها، موها، لب‌ها، پس‌زمینه یا لباس‌ها را تار کنیم. می خواهیم تاری را با یک ماسک لایه پنهان کنیم و آن را فقط روی پوست بکشیم.

اگر قبلاً ماسک لایه ایجاد نکرده اید، روی لایه «Smooth Skin» و سپس ابزار Layer Mask در زیر آن کلیک کنید. این ابزار شبیه یک مستطیل با یک دایره در داخل است. یک مستطیل سفید باید در کنار لایه “Smooth Skin” ظاهر شود.

روی ماسک لایه سفید کلیک کنید و با انتخاب Image > Adjustments > Invert (Ctrl یا Cmd + I) آن را برعکس کنید. ماسک لایه شما باید سیاه شود و تاری گاوسی شما پنهان شود.

یک میانبر برای این فرآیند وجود دارد. قبل از کلیک بر روی ابزار لایه ماسک، کلید Option (کلید Alt را در رایانه شخصی) نگه دارید و فتوشاپ یک ماسک لایه وارونه ایجاد می کند.

با استفاده از ابزار Paint Brush سفید، تاری را روی پوست مدل رنگ می کنیم. گردن را فراموش نکنید! اگر به طور تصادفی در ناحیه ای که نباید تار شود، تاری اضافه کردید، به یک قلم مو سیاه رنگ تغییر دهید (کلید “X” را کلیک کنید) و تاری را پاک کنید.

اثر باید ظریف باشد. اگر کمی تاری بیشتر می‌خواهید، شفافیت لایه خود را افزایش دهید. تصاویر قبل و بعد را با هم مقایسه کنید.

فیلتر High Pass

استفاده از فیلتر High Pass همراه با یک تاری گاوسی، جلوه نرم‌تری را در فتوشاپ ایجاد می‌کند. این فرآیند با حفظ بافت پوست، بیشترین کنترل را به شما می دهد. این روند کمی درگیر است و نتایج ممکن است در طی مراحل عجیب به نظر برسند، اما با من همراه باشید. نتیجه نهایی باعث ایجاد پوستی صاف می شود.

مرحله 1. یک لایه جدید ایجاد کنید
روی لایه “Blemish Removal” کلیک کنید و آن را در لایه جدید کپی کنید. Layer > Duplicate Layer (Ctrl یا Cmd + J). ما برچسب لایه جدید خود را “High Pass Filter” گذاشتیم و شفافیت را به 50٪ کاهش دادیم.

مرحله 2. فیلتر High Pass را اضافه کنید
اکنون می خواهیم یک فیلتر High Pass به تصویر خود اضافه کنیم. این کار را با رفتن به Filter > Other > High Pass انجام می دهیم. فیلتر High Pass برای یافتن لبه ها یا جزئیات طراحی شده است. اغلب از این فیلتر برای واضح کردن تصاویر کمی تار استفاده می کنیم. بعداً جلوه را معکوس می‌کنیم، بنابراین به جای تأثیر بر لبه‌ها، اثر روی سطح صاف پوست متمرکز می‌شود.

شعاع بین 20 تا 25 پیکسل اعمال می کنیم.

روی OK کلیک کنید.

وقتی این فیلتر را اعمال می کنید، تصویر شما خاکستری می شود و لبه های صورت فرد را به صورت طرح کلی می بینید.

مرحله 3. Blur را اضافه کنید
مرحله بعدی اضافه کردن یک تاری است همانطور که در فرآیند قبلی انجام دادم. به Filter > Blur > Gaussian Blur بروید. بین 5 تا 10 پیکسل اضافه کنید.

روی OK کلیک کنید.

مرحله 4. جلوه معکوس
مطمئن شوید که لایه High Pass انتخاب شده است و با رفتن به Image > Adjustment > Invert (Ctrl یا Cmd + I) افکت را معکوس کنید.

مرحله 5. گزینه های ترکیب را تغییر دهید
قصد دارم دو گزینه ترکیبی را تغییر دهیم. با باز کردن کادر گفتگوی Blending Options شروع می کنیم. می توانید این کار را با دوبار کلیک بر روی لایه، کلیک راست بر روی لایه و انتخاب Blending Options انجام دهید. یا با انتخاب Layer > Layer Style > Blending Options را انتخاب کنید. این پانل به ما اجازه می دهد تا نحوه تعامل لایه High Pass خود با لایه های زیر را کنترل کنیم.

ابتدا حالت ترکیبی را به Linear Light تغییر می دهیم.

سپس به سمت لغزنده های پایین پانل می رویم. به این اسلایدرهای “Blend if” می گویند. با این نوار لغزنده، کنترل می کنیم که چگونه نور و تاریکی در لایه High Pass من با لایه های دیگر ترکیب می شود. یک مثلث تیره در سمت چپ و یک مثلث روشن در انتهای سمت راست نوار لغزنده وجود دارد. مثلث روشن خود را به سمت چپ و مثلث تاریک را به سمت راست حرکت خواهیم داد. نه کاملاً تا انتهای نوار لغزنده، اما تقریباً. عدد سمت چپ به حدود 0 / 235 تغییر می کند. عدد سمت راست به چیزی در حدود 10 / 255 تغییر می کند.

اما ما می خواهم این کار را با ظرافت انجام دهیم.

نیمی از هر مثلث را جابه‌جا می‌کنیم. برای انجام این کار، کلید Option (کلید Alt در رایانه شخصی) را در حالی که نوار لغزنده را می کشم نگه می داریم. مثلث باید به نصف تقسیم شود.

روی OK کلیک کنید.

مرحله 6. Blur را روی پوست بمالید
تاری را با یک ماسک لایه پنهان می کنیم و آن را فقط روی پوست رنگ می کنیم. با نگه داشتن کلید Option (کلید Alt در رایانه شخصی) در حالی که روی ابزار Layer Mask کلیک می کنید، یک ماسک لایه وارونه ایجاد کنید.

با استفاده از ابزار Paint Brush سفید، تاری را روی پوست مدلم رنگ می کنیم.

اگر کمی تاری بیشتر می‌خواهید، شفافیت لایه خود را افزایش دهید. اگر می خواهید اثر کمی کمتر شود، سطح شفافیت را کاهش دهید. تصاویر قبل و بعد را با هم مقایسه کنید.

نتیجه

راه های زیادی برای صاف کردن پوست در فتوشاپ وجود دارد. در این آموزش سه راه برای صاف کردن پوست و از بین بردن لکه های صورت را به شما نشان دادیم.

ابزار Blur ساده ترین راه برای صاف کردن پوست است، اما یک افکت اساسی است و به عکاس اجازه کنترل زیادی نمی دهد. افزودن تاری گاوسی یا سطحی کنترل را افزایش می دهد. فرآیند افزودن فیلتر High Pass به اضافه تاری، با حفظ بافت پوست، ظاهر طبیعی را افزایش می دهد.

در اینجا تصویر نهایی ما است که قبل و بعد از اعمال نرم کننده پوست فیلتر High Pass را نشان می دهد.

مطالب مرتبط: بهترین مکان های عکاسی در جهان (2)

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *