آموزش تنظیم ایزو در عکاسی دیجیتال

برخلاف سایر کنترل‌های نوردهی در dSLR شما (دیافراگم و سرعت شاتر)، ISO حالت عکاسی اختصاصی ندارد. این بدان معناست که همیشه باید به ISO و اینکه چگونه بر عکس های شما تأثیر می گذارد فکر کنید.

جهت مشاهده مطلب روی آن کلیک کنید: رینگ لایت مناسب برای میکاپ

 

شما می توانید این کار را به یکی از دو روش انجام دهید. هر دو رویکرد نقاط قوت و ضعف خود را دارند.

1. کنترل ISO را از طریق ایزو خودکار به دوربین بسپارید.

2. سرعت ISO را خودتان کنترل کنید.

نکته:

وقتی می دانید نوردهی مشکلی ندارد، ISO را تا حد امکان پایین نگه دارید. این استراتژی تضمین می کند که کمترین عکس های ممکن را با نویز بگیرید. اما، زمانی که نوردهی خوب با سرعت شاتر یا دیافراگم انتخابی شما مشکل ساز می شود، ISO به کمک می آید.

ایزو خودکار

استفاده از ISO خودکار بسیار ساده است: مطمئن شوید که روشن است و شروع به عکاسی کنید. دوربین بر اساس صحنه و سایر تنظیمات نوردهی، ISO را افزایش یا کاهش می دهد. هنگامی که نگران گرفتن عکس هستید و اهمیتی نمی دهید که ایزو ممکن است به طور چشمگیری افزایش یابد یا از عکسی به عکس دیگر تغییر کند، ایزو خودکار یک راه حل عالی است.

با برخی از جزئیات آشنا شوید:

حالت های عکاسی: دفترچه راهنمای دوربین خود را بررسی کنید تا ببینید چه حالت های تصویربرداری دارای ISO خودکار هستند و آیا محدودیت هایی وجود دارد. هنگامی که دوربین شما در حالت خودکار است، ISO خودکار به طور پیش فرض روشن است. وقتی در حالت صحنه عکاسی می‌کنید، ممکن است بتوانید ISO خودکار را تنظیم کنید یا به حالت دستی تغییر دهید.

هنگام ورود به حالت های عکاسی برنامه، اولویت دیافراگم یا اولویت شاتر، باید بتوانید از ISO خودکار استفاده کنید یا به ISO دستی بروید. وقتی در حالت دستی هستید، ممکن است نتوانید از ISO خودکار استفاده کنید.

محدودیت های ISO خودکار: اکثر دوربین ها محدوده ISO را در حالت ISO خودکار محدود می کنند. به عبارت دیگر، وقتی در حالت ISO خودکار هستید، کل محدوده ISO دوربین در دسترس نیست. ممکن است نتوانید این محدوده را گسترش یا کاهش دهید. با نگاه کردن به منو بررسی کنید.

پیکربندی ایزو خودکار: اکثر دوربین های DSLR به شما امکان می دهند ISO خودکار را با تنظیم حداکثر تنظیم کنید. همچنین ممکن است بتوانید حداقل سرعت شاتر را تنظیم کنید. اگر به پایین برسد، دوربین شما شروع به افزایش ISO می کند.

ویژگی های نمایشگر: در ایزو خودکار، برخی از دوربین ها هنگام نمایش تنظیمات در منظره یاب یا روی صفحه LCD، ISO را به نزدیکترین عدد دور گرد می کنند. وقتی عکس را مرور می کنید، ISO دقیق را خواهید دید.

نکات ISO خودکار: هنگامی که در حال عکاسی هستید، سعی کنید به حالت عکاسی اولویت شاتر بروید و ISO خودکار را روشن کنید. این استراتژی به اجازه دادن مقدار کافی نور به دوربین و در عین حال بالا نگه داشتن سرعت شاتر به اندازه کافی برای جلوگیری از تار شدن همه چیز اهمیت می دهد. اگر به ISO بیشتری نیاز دارید، از ISO Auto خارج شده و ISO را خودتان تنظیم کنید.

نحوه فعال کردن و پیکربندی خودکار ISO

چند عکس آزمایشی بگیرید و ببینید دوربین شما در ISO های مختلف چقدر نویز نشان می دهد. ممکن است تصمیم بگیرید که هرگز از عکس های گرفته شده با ISO یا بالاتر از آن استفاده نکنید. در این صورت، می‌توانید ISO خودکار را با تغییر مرزهای آن محدود کنید. این امر به شما امکان کنترل روی یک فرآیند خودکار را می دهد.

بسته به دوربین خود، ممکن است بتوانید برخی یا همه این تنظیمات را تغییر دهید:

Turn on Auto ISO:

اینجا جایی است که Auto ISO را روشن یا خاموش می کنید.

حداقل حساسیت:

گاهی اوقات می توانید حداقل ISO را تعیین کنید. فقط در صورت لزوم این را مطرح کنید. برای مثال، ممکن است بخواهید محدوده کل را محدود کنید تا سطح نویز نسبتاً یکنواخت باشد.

حداکثر حساسیت:

بالاترین ISO که می خواهید دوربین استفاده کند. این مقدار را روی مقداری تنظیم کنید که میزان نویز را نشان دهد که مایلید با آن کار کنید.

حداقل سرعت شاتر:

این تنظیم حداقل سرعت شاتری را به دوربین می‌گوید که می‌خواهید قبل از اینکه ISO را بالا ببرد تا عکس کم نور نشود. دوربین فقط در صورتی سرعت شاتر را کمتر از حداقل می‌کند که نتواند ISO را به اندازه کافی برای دریافت نوردهی لازم افزایش دهد. می‌توانید در برخی موارد آن را روی خودکار بگذارید یا مقدار خاصی را مشخص کنید.

اگر عکس های اکشن می گیرید از سرعت شاتر بالا استفاده کنید.

اگر عکس های نسبتا ثابت می گیرید از سرعت شاتر کمتر استفاده کنید.

نحوه تنظیم ISO به صورت دستی

1- یک حالت عکسبرداری یا نوردهی مناسب را وارد کنید.

شما معمولاً مجاز به تنظیم ISO در حالت های مختلف خودکار نیستید.

2- دکمه ISO را فشار دهید.

یا معادل آن را فشار دهید. Canon حالت کنترل سریع را ارائه می دهد و نیکون از صفحه نمایش اطلاعات برای دسترسی سریع به تنظیمات ISO استفاده می کند.

3- ISO مورد نظر خود را شماره گیری کنید.

ممکن است بتوانید ISO را در توقف کامل، نیم استاپ یا حتی یک سوم توقف تنظیم کنید. سیستم منوی دوربین خود را بررسی کنید تا ببینید چه گزینه هایی وجود دارد.

کاهش نویز ایزوی بالا

بسیاری از دوربین های dSLR دارای روال کاهش نویز هستند که به طور خودکار وارد می شوند. نیکون آن را High ISO NR می نامد.

برخلاف کاهش نویز نوردهی طولانی، می‌توانید قدرت کاهش نویز ISO بالا را تنظیم کنید. تنظیمات معمولی Canon عبارتند از Standard، Low، Strong و Disable. نیکون خاموش، کم، معمولی و زیاد را ترجیح می دهد. نکته جالب در مورد کاهش نویز ISO این است که همیشه اعمال می شود، حتی اگر آن را خاموش کنید. فقط در این مورد کمتر اعمال می شود. شاید Off باید به Very Low تغییر نام دهد.

مطالب مرتبط: کلاژ در عکاسی چیست؟
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *