آموزش تغییر اندازه عکس در فتوشاپ

تغییر اندازه تصویر یکی از رایج ترین مهارت هایی است که در تمام فتوشاپ ها استفاده می شود. در واقع، آنقدر رایج است که حتی افرادی که تقریباً هیچ چیز در مورد فتوشاپ نمی‌دانند، موفق می‌شوند از آن برای تغییر اندازه تصاویر خود استفاده کنند.

 

خرید انواع رینگ لایت در فروشگاه مینیاتور

جهت مشاهده مطلب روی آن کلیک کنید: استفاده از رینگ لایت برای عکاسی از محصول

 

در این آموزش، نحوه تغییر اندازه تصاویر و همچنین یک قانون کلی را یاد می گیریم که باید به خاطر داشته باشید تا عکس های تغییر یافته شما واضح باقی بمانند. ما در اینجا از Photoshop CS5 استفاده خواهیم کرد، اما مراحل با هر نسخه اخیر برنامه یکسان است.

این عکسی است که در سفر به مکزیک گرفته شده است. البته، نسخه اصلی عکس بسیار بزرگتر از چیزی بود که در اینجا می بینیم، اما اندازه آن را تغییر دادیم و کوچکتر کردیم تا بهتر در صفحه قرار بگیرد. چگونه این کار را انجام دادیم؟ آسان است. برای تغییر اندازه یک تصویر در فتوشاپ، از دستور Image Size استفاده می کنیم که می توانیم با رفتن به منوی Image در نوار منو در بالای صفحه و انتخاب Image Size به آن دسترسی پیدا کنیم.

با این کار کادر محاوره ای Image Size مانند شکل زیر ظاهر می شود:

این اسکرین شات از کادر Image Size بلافاصله پس از باز کردن عکس اصلی گرفته شد، قبل از اینکه اندازه آن را به یک نسخه کوچکتر برای نمایش در صفحه تغییر دادیم. اگر دقت کنید، متوجه خواهید شد که کادر به دو بخش اصلی تقسیم شده است – ابعاد پیکسل و اندازه سند – که هر کدام اندازه‌های متفاوتی را نشان می‌دهند. از آنجایی که این آموزش تماماً در مورد چگونگی تغییر اندازه یک تصویر است، ما فقط باید به بخش بالایی یعنی ابعاد پیکسل توجه کنیم، زیرا این بخش است که ابعاد واقعی و فیزیکی (بر حسب پیکسل) عکس را کنترل می کند.

پس بیایید با دقت بیشتری به بخش ابعاد پیکسل نگاه کنیم، که دو چیز در مورد تصویر ما به ما می گوید. ابتدا، اگر مستقیماً به سمت راست کلمات “Pixel Dimensions” نگاه کنیم، می توانیم اندازه فایل فعلی تصویر را ببینیم. این می گوید که عکس ما 14.6 M است (“M” مخفف مگابایت یا “میلیون ها بایت” است):

اندازه فایل فعلی در سمت راست کلمات “Pixel Dimensions” نمایش داده می شود.
دانستن اندازه فایل تصویر می تواند مفید باشد اگر بخواهید اندازه نسخه اصلی را با نسخه تغییر اندازه مقایسه کنید، اما در واقع به ما در تغییر اندازه تصویر کمکی نمی کند. برای آن، ما به اطلاعات دیگری نیاز داریم که بخش ابعاد پیکسل به ما می گوید – عرض و ارتفاع فعلی تصویر ما:

عرض و ارتفاع فعلی تصویر، بر حسب پیکسل.

در اینجا، می بینیم که عکس اصلی ما 2608 پیکسل عرض در 1952 پیکسل بود. در آن اندازه، ما مشکلی برای چاپ یک 8×10 عالی نداریم، اما به یک نسخه کوچکتر نیاز داشتیم، نسخه ای که بهتر در این صفحات جا بیفتد. پس چگونه آن را کوچکتر کردیم؟ ما به سادگی اعداد را در کادرهای Width و Height به چیزی که نیاز داشتیم تغییر دادیم! عرض جدید تصویر را روی 900 پیکسل و ارتفاع را روی 647 پیکسل قرار می دهیم (البته این فقط یک مثال است، می توانید هر اندازه ای را که نیاز دارید وارد کنید):

وارد کردن مقادیر جدید Width و Height برای تصویر.

برای تغییر مقادیر Width و Height، کافی است داخل یکی از دو کادر (یا Width یا Height) دوبار کلیک کنید، که عددی را که در حال حاضر در کادر نشان داده شده برجسته می کند و سپس مقدار جدیدی را تایپ می کند. وقتی کارتان تمام شد، روی دکمه OK کلیک کنید و فتوشاپ اندازه تصویر شما را به ابعاد جدیدی که مشخص کرده اید تغییر می دهد.

همچنین می توانید به جای تایپ کردن یک مقدار پیکسل خاص، اندازه تصویر خود را با درصدی از اندازه تصویر اصلی تغییر دهید. اگر به سمت راست کادرهای مقدار Width و Height نگاه کنید، متوجه خواهید شد که نوع اندازه گیری در حال حاضر روی پیکسل تنظیم شده است، اما اگر روی کلمه “pixels” یا فلش سمت راست کلمه کلیک کنید، منوی کشویی ظاهر می شود که به شما امکان می دهد نوع اندازه گیری را به درصد تغییر دهید:

تغییر نوع اندازه گیری از پیکسل به درصد.

هنگامی که درصد را به عنوان نوع اندازه گیری خود انتخاب کردید، بخش ابعاد پیکسل، عرض و ارتفاع تصویر شما را به جای یک مقدار پیکسل به صورت درصد نمایش می دهد. تغییر اندازه تصویر با استفاده از درصد به همان روشی انجام می شود که اگر از مقادیر پیکسل استفاده می کنید. کافیست داخل کادر مقدار Width یا Height دوبار کلیک کنید و درصد جدیدی را تایپ کنید. وقتی کارتان تمام شد، روی دکمه OK کلیک کنید و فتوشاپ اندازه تصویر را به هر درصدی که وارد کرده اید تغییر می دهد.

متوجه می‌شوید، مگر اینکه تنظیمات پیش‌فرض را تغییر داده باشید، وقتی یک مقدار Width یا Height را وارد می‌کنید، مقدار دیگر به طور خودکار تغییر می‌کند. به عبارت دیگر، اگر بخواهید مقدار عرض تصویر خود را تغییر دهید، ارتفاع نیز به همراه آن تغییر خواهد کرد. دلیل آن این است که به طور پیش فرض، فتوشاپ نسبت تصویر اصلی را هنگام تغییر اندازه آن دست نخورده نگه می دارد، که معمولاً همان چیزی است که شما می خواهید. به طور معمول، عرض عکس را بدون تغییر ارتفاع نیز تغییر نمی‌دهید، در غیر این صورت همه چیز مخدوش به نظر می‌رسد. فتوشاپ به ما اطلاع می دهد که مقادیر عرض و ارتفاع تصویر در حال حاضر با نمایش یک نماد پیوندی در سمت راست مقادیر به هم مرتبط هستند:

این نماد به ما می گوید که مقادیر Width و Height در حال حاضر به هم مرتبط هستند.

اگر به پایین کادر محاوره‌ای اندازه تصویر نگاه کنید، گزینه Constrain Proportions را می‌بینید که کنترل می‌کند آیا عرض و ارتفاع به هم مرتبط هستند یا خیر. به طور پیش فرض، این گزینه انتخاب شده است، اما اگر می خواهید عرض و ارتفاع را جداگانه تغییر دهید، به سادگی تیک این گزینه را بردارید:

گزینه Constrain Proportions نسبت ابعاد را دست نخورده نگه می دارد اما در صورت نیاز می توان آن را غیرفعال کرد.

تغییر اندازه و کیفیت تصویر

تغییر اندازه تصاویر در فتوشاپ ممکن است آسان باشد، اما نکته بسیار مهمی وجود دارد که باید در مورد حفظ کیفیت تصویر در نظر داشت. به طور کلی، کوچکتر کردن یک عکس از اندازه اصلی آن اشکالی ندارد، اما می‌خواهید تا حد امکان از بزرگ‌تر کردن آن اجتناب کنید. بیایید به یک مثال نگاه کنیم.

فرض کنید باید عرض و ارتفاع عکسم را 50 درصد کوچکتر کنم. برای انجام این کار، در کادر Image Size، ما به سادگی هر دو مقدار Width و Height را به 50 درصد تغییر می دهیم:

کاهش حجم تصویر.

روی OK در گوشه سمت راست بالای کادر Image Size کلیک می کنیم، در این مرحله فتوشاپ کادر محاوره ای را می بندد و اندازه تصویر را تغییر می دهد. از آنجایی که عرض و ارتفاع را 50 درصد کوچکتر کردیم، اکنون عکس یک چهارم اندازه اصلی خود است:

تصویر پس از تغییر اندازه عرض و ارتفاع 50 درصد.

همانطور که می بینیم، عکس در حال حاضر بسیار کوچکتر است اما کیفیت کلی تصویر تقریبا ثابت است. بیایید ببینیم چه اتفاقی می‌افتد، اگر این تصویر کوچک‌تر را بگیریم و سعی کنیم آن را به اندازه اصلی‌اش بزرگ کنیم. برای انجام این کار، با رفتن به منوی Image در بالای صفحه و انتخاب Image Size، کادر اندازه تصویر را دوباره باز می کنیم، سپس هر دو مقدار Width و Height را روی 200 درصد تنظیم می کنیم:

تغییر مقادیر Width و Height به 200 درصد.

روی OK کلیک می کنیم تا مقادیر را بپذیریم و از کادر Image Size خارج می شویم، در این مرحله فتوشاپ تصویر را بزرگ می کند و آن را چهار برابر اندازه یک لحظه قبل می کند:

او پس از افزایش 200 درصدی اندازه آن، تصویر می کند.

بیایید کیفیت تصویر نسخه بزرگ شده را با نسخه اصلی مقایسه کنیم:

عکس اصلی.

با بزرگ‌نمایی تصویر، توانستیم آن را به اندازه اصلی‌اش برگردانیم، اما وقتی کیفیت را با کیفیت اصلی مقایسه می‌کنیم، نسخه بزرگ‌شده از لحاظ وضوح خوب به نظر نمی‌رسد. ما جزئیات زیادی را در تصویر از دست داده‌ایم و نرم و تار به نظر می‌رسد. اگر بخواهیم آن را حتی بیشتر بزرگ کنیم، کیفیت تصویر به تدریج بدتر می شود.

در اینجا دلیل آن است. وقتی از دستور Image Size برای کوچک‌تر کردن عکس استفاده می‌کنید، فتوشاپ آن را اساساً با دور انداختن پیکسل‌ها کوچک‌تر می‌کند. فقط مقداری از پیکسل های تصویر را می گیرد و از پنجره مجازی به بیرون پرتاب می کند. خوشبختانه، فتوشاپ در دانستن اینکه کدام پیکسل‌ها را بدون کاهش کیفیت تصویر باید دور بریزید واقعاً خوب است، بنابراین کوچک‌تر کردن تصاویر ما معمولاً مشکلی نیست.

مشکل زمانی ایجاد می شود که از فتوشاپ می خواهیم تصاویر ما را بزرگتر کند. اگر فتوشاپ با دور انداختن پیکسل ها آنها را کوچکتر می کند، فکر می کنید چگونه آنها را بزرگتر می کند؟ اگر پاسخ دادید «با افزودن پیکسل به تصویر»، حق با شماست! اما سوال بزرگتر اینجاست. فتوشاپ این پیکسل های جدید را از کجا به تصویر اضافه می کند؟ 

و مشکل در همین جاست. وقتی فتوشاپ یک تصویر را بزرگ‌تر می‌کند، باید پیکسل‌هایی را اضافه کند که قبلاً وجود نداشتند، و از آنجایی که فتوشاپ هنگام عکس‌برداری در صحنه نبود، نمی‌داند که نسخه بزرگ‌تر و دقیق‌تر تصویر واقعاً باید چه چیزی به نظر برسد. البته فتوشاپ یک برنامه بسیار قدرتمند است و حدس های آن بر اساس ریاضیات بسیار پیچیده و پیشرفته است، اما در نهایت، هنوز فقط یک حدس است و قرار نیست درست حدس بزند. در پایان، هرچه سعی کنید تصویر خود را بزرگتر کنید، تصویر شما بدتر به نظر می رسد. به جای نسخه واضح و بسیار دقیقی که انتظارش را داشتید، چیزی خواهید داشت که کسل کننده، نرم و تار به نظر می رسد.

بنابراین مجدداً، هنگام تغییر اندازه تصویر، کوچک‌تر کردن تصاویر اشکالی ندارد، اما باید به هر قیمتی از بزرگ‌تر کردن آن‌ها اجتناب کنید، مگر اینکه مطلقاً کیفیت تصویر برایتان مهم نباشد. و واقعاً چه کسی به کیفیت تصویر اهمیت نمی دهد؟ 

مطالب مرتبط: بهترین تنظیمات دوربین برای عکاسی پرتره
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *