آشنایی با مبانی لنز

در این مقاله ما به بررسی و تشریح مبانی لنز خواهیم پرداخت:

دوربین های کامپکت و DSLR

دوربین های کامپکت دوربین های کوچکی هستند که هزینه کمتری دارند. شما نمی توانید لنز را تغییر دهید، لنز داخلی است. DSLR دوربین بزرگتری است که حرفه ای ها و آماتورهای جدی از آن استفاده می کنند. آنها هزینه بیشتری دارند و شما باید یک بدنه دوربین و یک یا چند لنز بخرید. آنها اغلب با یک لنز ارزان قیمت به نام لنز کیت عرضه می شوند. شما همچنین می توانید یک DSLR بردارید.

جهت مشاهده مطلب روی آن کلیک کنید: نورپردازی خلاقانه با استفاده از رینگ لایت

 

لنزها و مبانی لنز

بیایید با لنزها شروع کنیم. همه دوربین ها دارای لنز هستند. در دوربین‌های dSLR (تک لنز بازتابی دیجیتال) به شما امکان می‌دهند لنزها را عوض کنید.

لنزهای پرایم و زوم

دو نوع لنز وجود دارد، لنزهای پرایم و لنزهای زوم. لنزهای زوم به شما این امکان را می‌دهند که لنز را بچرخانید، لنز را به جلو و عقب بکشید یا دکمه‌ای را فشار دهید تا روی یک شی «zoom in» کنید. اگر هرگز دوربین را در دست نگرفته اید و زوم نکرده اید، اکنون زمان آن رسیده است که آن را امتحان کنید. 

خوب، حالا لنزهای زوم را متوجه شدید. وقتی شیئی که به آن نگاه می کنید بزرگتر می شود، به آن “زوم کردن” می گویند. وقتی کوچکتر می شود، به آن “کوچک کردن” می گویند.

لنزهای 20 میلی متری، 60 میلی متری و 100 میلی متری همگی نمونه هایی از لنزهای پرایم هستند. یک لنز با 2 عدد، مانند یک لنز 18-55 میلی متر، یک لنز زوم است. عدد کوچکتر انتهای وسیع محدوده زوم است و عدد بزرگتر انتهای تله فوتو است (زوم مانند عکس گرفتن از یک پرنده کوچک یا چیزی دورتر است).

همه دوربین های کامپکت دارای لنزهای زوم هستند. اگر یک دوربین dSLR دارید، ممکن است یک لنز پرایم داشته باشید، به این معنی که نمی‌تواند بزرگ‌نمایی یا کوچک‌نمایی کند، وقتی از لنز نگاه می‌کنید، همیشه نمای یکسانی دارد.

لنزهای واید و تله فوتو

لنزهایی که به شما امکان می دهند از یک منطقه وسیع، مانند یک اتاق کامل یا یک صخره مرجانی بزرگ عکس بگیرید، لنزهای واید نامیده می شوند. لنزهایی که به شما امکان می دهند از سوژه های دور عکس بگیرید، مانند پرندگان کوچک، لنزهای تله فوتو نامیده می شوند. این لنزها می توانند لنزهای پرایم یا لنزهای زوم باشند.

چشم انسان نه زاویه باز است و نه تله فوتو. این وسط است. اکثر دوربین‌های کامپکت شبیه هم هستند، خیلی عریض نیستند و اگر بزرگنمایی کنید می‌توانید از چیزی دورتر عکس بگیرید، اما نه چیزهای کوچک. برخی استثناها وجود دارد، برخی از دوربین های کامپکت دارای زوم 5x یا 10x هستند که برای عکاسی از پرندگان خوب است، اما زوم 3 برابر طبیعی است. این بدان معناست که وقتی زوم می کنید، جسم سه برابر بزرگتر می شود. برخی از دوربین‌های کامپکت نیز با لنزهای عریض‌تر به بازار می‌آیند.

لنزهایی که بین زاویه واید و تله فوتو قرار دارند اغلب لنزهای میان رده نامیده می شوند.

لنزهای واید و چشم ماهی

دو نوع لنز واید وجود دارد، لنزهای معمولی که به لنزهای زاویه باز مستطیلی معروف هستند و لنزهای چشم ماهی. عکس های گرفته شده با لنزهای چشم ماهی در لبه ها خمیده به نظر می رسند. لنزهای چشم ماهی عریض‌تر از لنزهای معمولی هستند. برای مثال، لنز چشم ماهی 15 میلی‌متری عریض‌تر از لنزهای 15 میلی‌متری مستطیلی است. در مورد تفاوت بین لنزهای چشم ماهی و لنزهای معمولی واید بیشتر بخوانید.

لنزهای ماکرو

لنزهای ماکرو به شما این امکان را می دهند که از یک سوژه بسیار نزدیک عکس بگیرید. ماکرو نامیدن لنز ربطی به واید یا تله بودن آن ندارد. این فقط به این معنی است که می توانید به اشیاء کوچک بسیار نزدیک شوید و از آنها عکس بگیرید. ما واقعاً هرگز لنزهای ماکرو واید نداریم. لنزهای ماکرو معمولا بین واید و تله فوتو یا نسبتا تله فوتو هستند. لنزهای ماکرو رایج عبارتند از: Olympus 50mm، Nikon 60mm، Nikon 105mm، Sigma 150mm، Canon 60mm و Canon 100mm. 

لنزهای زوم متوسط

به لنزهایی با فاصله کانونی بین 17 تا 60 میلی‌متر، لنز زوم متوسط می‌گویند. به عنوان مثال می توان به لنزهای 17-35 میلی متری، لنزهای 17-70 میلی متری و لنزهای 18-55 میلی متری اشاره کرد. این لنزها برای عکاسی از حیوانات دریایی مانند ماهی‌های بزرگ، مارماهی‌های بزرگ، لاک پشت‌ها، کوسه‌های ناپلی، ماهی‌های دریایی ناپلی و گرفتن عکس‌های نزدیک از ماهی‌ها بسیار عالی هستند.

فاصله کانونی

خوب، اکنون به بخش بسیار مهمی از اصول اولیه لنز می رسیم – فاصله کانونی. فاصله کانونی یک ویژگی لنز است که در میلی متر بیان می شود. لنزهای واید فواصل کانونی کوچکی مانند 10 یا 20 میلی متر دارند. هرچه این عدد کوچکتر باشد، لنز عریض تر است. لنزهای تله فوتو فاصله کانونی زیادی دارند. مانند 200 میلی متر یا 300 میلی متر. اگر می‌خواهید از پرنده‌ای خیلی دور عکس بگیرید و بین لنز 200 میلی‌متری و لنز 300 میلی‌متری انتخاب داشته باشید، لنز 300 میلی‌متری را می‌خواهید.

لنزهای زوم و دوربین های کامپکت می توانند زوم کنند. ما می گوییم که محدوده ای از فواصل کانونی دارد. در اینجا چند نمونه از لنزهای زوم وجود دارد – یک لنز 35-105 میلی متر. عدد کوچکتر همیشه اول است. عدد کوچکتر نشان دهنده وسیع ترین فاصله کانونی لنز، در این مورد 35 میلی متر است. عدد بزرگتر، 105 میلی متر، نشان دهنده فاصله کانونی زمانی است که روی یک سوژه “زوم” می کنید. 35 میلی متر ضربدر سه = 105 میلی متر، بنابراین زوم 3 برابر نامیده می شود. وقتی روی یک شی زوم می کنید، در دوربین 3 برابر بزرگتر می شود.

مطالب مرتبط: راهنمای خرید سه پایه مانفرتو

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *