آشنایی با دوربین عکاسی دیجیتال

دوربین های عکاسی دیجیتال

دوربین های عکاسی دیجیتال دوربین هایی هستند که برای ثبت و ذخیره عکس در آنها بجای فیلم ازسنسورهای حساس به نور استفاده می شود.در واقع تصویر ثبت شده توسط سنسور برای ذخیره سازی به حافظه دوربین ارسال می شود. عملکرد دوربین های عکاسی دیجیتال بسیار شبیه به دوربین های آنالوگ می باشد، یعنی دارای لنز ،منظره یاب و سنسور می باشند که برای ثبت تصاویر استفاده می شود. با اینکه عملکرد کلی دوربین های عکاسی دیجیتال شبیه دوربین های عکاسی آنالوگ می باشد ولی در باطن بسیار متفاوت است. سنسورهای دوربین عکاسی دیجیتال از هزاران پیکسل نیمه رسانای حساس به نور و بسیار کوچک تشکیل شده اند که می توانند فوتون های نور را به بار الکتریکی تبدیل کنند.

جنس این صفحات معمولا از ژرمانیوم و سیلیسیم می باشد. بطور کلی دو نوع سنسور دیجیتال وجود دارد که عبارتند از CMOS و CCD.در حالت کلی تفاوت چندانی با هم ندارند ولی سنسورهای CMOS در محیط های کم نور و درنور دهی طولانی کارکرد بهتری دارند. همچنین امکان تولید سنسورهای CCD در اندازه فول فریم وجود ندارد. شرکت کانن فقط از سنسورهای CMOS بهره می برد .ولی نیکون از هر دو نوع استفاده می کند.

جهت مشاهده مطلب روی آن کلیک کنید: بهترین سایز رینگ لایت

 

مزیت های دوربین  عکاسی دیجیتال

عکاسی پیاپی (متوالی):

در دوربین های عکاسی آنالوگ امکان عکاسی متوالی حداکثر تا 36 عدد وجود داشت که به خاطر محدودیت در نصب نگاتیو بود در حالی که در دوربین های عکاسی دیجیتال تنها با فشردن یک دکمه شما می توانید چندین هزار عکس را بصورت متوالی در کارت های حافظه دخیره کنید.

خطای کمتردوربین:

چون در دوربین های عکاسی دیجیتال پس از گرفتن بلافاصله می توان عکس را مشاهده کرد بنابراین می توان خطای موجود را برطرف نمود و در صورت لزوم مجددا عکس گرفت ولی در دوربین های عکاسی آنالوگ باید عکس ظاهر شود و پس از آن خطا ها را مشاهده کرد که شاید کمی دیر باشد.

سرعت ارسال عکس:

یکی از مهم ترین مزیت های دوربین عکاسی دیجیتال این است که بلافاصله پس از ثبت عکس می توان آن را مخابره نمود که این قابلیت در عکاسی از فضا یا در ارتش و عملیاتهای نظامی بسیار کاربردی است.

قابلیت نگهداری طولانی:

آرشیو کردن عکس ها در فضایی کمتر و با ماندگاری طولانی از قابلیت های دوربین عکاسی دیجیتال است.

هزینه کم:

به کمک دوربین های عکاسی دیجیتال دیگر نیازی به ظهور یا چاپ عکس نیست.

یکی از فاکتورهایی که در فروش دوربین های عکاسی دیجیتال مطرح است تعداد پیکسل های سنسور دوربین است. این عدد که با واحدی بنام مگاپیکسل نمایش داده می شود  که معرف تعداد کل پیکسل های موجود در سنسور دوربین است و از حاصل ضرب تعداد پیکسل های عمودی و افقی سنسور بدست می آید. به عنوان مثال یک دوربین عکاسی که 3 هزار پیکسل عمودی و 4 هزار پیکسل افقی دارد یک دوربین 12 مگاپیکسلی نامیده می شود. با اینکه تعداد پیکسل در کیفیت نهایی تصویر بسیار موثر است ولی در برخی موارد ترفندی تبلیغاتی برای فروش دوربین است. بسیاری از کارشناسان در حوزه عکاسی معتقدند که برای ثبت عکسهایی با کیفیت بالاتر اندازه سنسور دوربین بر تعداد پیکسل ها ارجحیت دارد.

 

مطالب مرتبط

دوربین های عکاسی بدون آینه

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *